Rozstępy na brzuchu u mężczyzn

Do niedawna uważano, że rozstępy dotyczą tylko na kobiet. Zwłaszcza przysparza ich okres ciąży. Pojawiają się też w okresie dojrzewania i menopauzy. U mężczyzn występowały rzadko. Ich skóra jest przecież grubsza i mocniejsza niż kobiet. Obecnie statystycznie na 2 i pół kobiety przypada jeden mężczyzna z tą dolegliwością. Najczęściej skarżą się na nią kulturyści oraz sportowcy uprawiający dyscypliny siłowe. U nich zmiany pojawiają się w okolicy obręczy barkowej i na wewnętrznej stronie ud. U mężczyzn z otyłością często spotyka się rozstępy na brzuchu.

Skąd się biorą rozstępy

Rozstępy to podłużne pręgi na skórze o zabarwieniu czerwonym bądź niebieskim, będące oznaką przerwania ciągłości włókien kolagenowych. Kolagen to, obok elastyny, składnik tkanki łącznej odpowiedzialny za elastyczność, rozciągliwość i wytrzymałość skóry. Zwykle skóra jest bardzo mocna i poddająca się nawet intensywnemu rozciąganiu, np. w przypadku ciąży, bez żadnych konsekwencji. Jednak gdy produkujące kolagen fibroblasty są uszkodzone przez kortyzol, nadmiernie wydzielany przez nadnercza, wówczas kolagen jest kruchy i słaby. Dlatego na skutek rozciągania włókna ulegają przerwaniu, skóra w tym miejscu staje się cieńsza, co się uwidocznia jako rozstępy.

U panów rozstępy na brzuchu pojawiają się na skutek szybkiego przybrania na wadze, bądź też powolnego, ale znacznego powiększenia objętości brzucha.. Też odpowiedzialny za te oszpecenia jest kortyzon, bowiem podczas tycia jest wydzielany w większych ilościach.

Rozstępy są też charakterystyczne dla osób na przemian tyjących i chudnących. Skóra rozciągana po raz kolejny, jest mniej wytrzymała, więc dochodzi do licznych rozstępów. Brzuch jest „porysowany” kolorowymi pręgami.

Jak pozbyć się rozstępów z brzucha?

Jeśli rozstępy nie są zestarzałe (jeszcze nie mają  formy wyczuwalnych palcami, zgrubiałych blizn o biało – perłowym zabarwieniu), można je usunąć przy pomocy kremów na rozstępy. Używając preparatów dobrej jakości, można je zminimalizować, zneutralizować kolor, tak by nie były widoczne. Kremy powinny zawierać kolagen, który uzupełnia braki tego składnika w skórze oraz stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu dobrej jakości. To pozwala na uzupełnianie ubytków i nie dopuszcza do powstawania następnych zmian. Innymi składnikami kremów są : wyciągi z aloesu, żeń – szenia i soi, gliceryna i mocznik, witamina E. Te substancje odpowiednio nawilżają i zmiękczają  skórę, przywracają jej gładkość i elastyczność.

Ważne jest systematyczne wmasowywanie kremu w skórę. By jego składniki były lepiej  wchłaniane, należy stosować kremy na skórę rozmiękczoną ciepłą kąpielą. Nie należy też zapominać o peelingu, czyli złuszczaniu naskórka. Można to robić przy pomocy choćby szorstkiej rękawicy lub kremów do peelingu. Te starania się opłacą, brzuch przestanie straszyć czerwonymi rozstępami.

„Stare” rozstępy na brzuchu

Mężczyźni zwykle nie przywiązują  dużej wagi do swego wyglądu, dlatego przydarza im się zaniedbywanie rozstępów, które z czasem bliznowacieją, wyglądają jak białe szramy i są bardo trudne do usunięcia. Całkowite ich pozbycie się jest możliwe tylko w wyniku operacji chirurgicznej. Jednak można próbować je zmniejszać poprzez zabiegi w gabinetach dermatologii estetycznej. Jedną z metod jest mikrodermabrazja, która polega na usuwaniu zgrubiałego naskórka urządzeniem z diamentowa głowicą, co pozwala na wygładzenie skóry oraz na pobudzenie produkcji kolagenu.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie rozstępów jest mezoterapia. Polega na ostrzykiwaniu blizn substancjami stymulującymi, np. krzemionką organiczną  i kwasem salicylowym. Zabiegi przy dużych zmianach należy wielokrotnie powtarzać.

Zaleca się też stosowanie peelingów kwasem trójchlorooctowym. Dzięki  powtarzanym zabiegom można zlikwidować przebarwienia oraz spłycenie blizn. Oblicza się, że 70 – 80% rozstępów zostaje zredukowanych.

Najbardziej inwazyjnym sposobem jest dermabrazja laserowa, przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Usuwanie blizn polega na odparowaniu zgrubiałej skóry. Jest to też najbardziej efektywny zabieg.

Jak przeciwdziałać rozstępom na brzuchu?

Najprostsza odpowiedź to: nie doprowadzać do otyłości. Ale jeśli się to już stało, a otyłość i rozstępy zostały zlikwidowane, by nie powtórzyło się jedno i drugie, należy zadbać o właściwą dietę. Dobrze zbilansowana, zawierająca niezbędne mikroelementy i witaminy dieta pozwoli na utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie oraz na wzmocnienie skóry. Dla zachowania sprężystości i elastyczności skóry najbardziej potrzebny jest cynk oraz witamina E. Należy więc spożywać produkty, które je zawierają. A są to : mąka żytnia, fasola, mięso wieprzowe i wołowe, kakao, ser żółty i biały, mleko, jajka, cytrusy, marchew, sałata, pestki słonecznika, orzechy i soja. Powinny one znaleźć się w codziennych posiłkach, a rozstępy na brzuchu pozostaną tylko wspomnieniem.

4,8 k