Rozstępy – także męski problem

Błądzą ci, którzy myślą, że rozstępy to przypadłość wyłącznie kobieca. Owszem – może i pań borykających się z rozstępami jest znacznie więcej. Trzeba jednak wiedzieć, że i mężczyzn problem ten dotyczy.

Dlaczego mężczyźni mają rozstępy?

Występowanie rozstępów można zanotować także u mężczyzn. Bardzo często ich pojawienie wiąże się z okresem dojrzewania. W okresie tym bowiem może nastąpić szybki przyrost masy ciała. Ponadto rozstępy mogą powstawać na skutek zbyt gwałtownego wzrostu, co powoduje, że skóra niejako nie nadąża z rozrastaniem się. W efekcie pęka, a na powierzchni pojawiają się czerwone prążki.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są oczywiście zawirowania hormonalne, które towarzyszą okresowi dojrzewania. Na skutek tego dochodzi do osłabienia włókien białkowych utrzymujących skórę „w ryzach”. Za powstawanie rozstępów, także u mężczyzn odpowiedzialny jest kortyzol. Jego wydzielanie się w nadmiernych ilościach powoduje upośledzenie fibroblastów, a to rzutuje na właściwości kolagenu i elastyny.

Rozstępy mogą pojawiać się również u tych panów, którzy korzystają z siłowni, by powiększyć swoją masę mięśniową. Do powstawania rozstępów dochodzi wówczas, gdy zbyt szybko zaczynają pojawiać się mięśnie. Skóra nie jest w stanie nadążyć z powiększeniem się.

Czy można ustrzec się rozstępów?

Mężczyźni, podobnie jak i kobiety mogą zapobiec pojawieniu się nieestetycznych prążkach. Przede wszystkim należy zadbać o właściwy sposób odżywiania się. Nasz codzienny jadłospis warto wzbogacić w odpowiednie składniki mineralne oraz witaminy. Niezwykle ważne jest posiłkowanie się daniami, które w swoim składzie zawierają między innymi cynk i witaminę C oraz witaminę E.

Jednak dieta to nie wszystko. Warto postawić na odpowiednią pielęgnację ciała. Profilaktyka rozstępowa jest niezwykle ważna zwłaszcza w przypadku mężczyzn, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Zalicza się do nich między innymi: skłonności genetyczne, czy korzystanie z siłowni. Podejście wielu mężczyzn do stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych, a szczególnie do balsamów i kremów do ciała jest jakie jest. Aczkolwiek należy przemóc się, gdyż w inny sposób nie uda nam się zapobiec rozstępom. Pomocna może okazać się kosmetyczna oliwka, która – dzięki zawartości szeregu dobroczynnych składników odżywczych, które doskonale nawilżają, a jednocześnie natłuszczają skórę.

W profilaktyce pomocne mogą być inne kosmetyki pielęgnacyjne. Balsamów i kremów do smarowania ciała jest wiele. Wcale nie muszą one zawierać specjalnej formuły. Istotne jest, by dawały naszej skórze odpowiednie nawilżenie, a jednocześnie przyczyniały się do nie dopuszczenia do utraty elastyczności. Jeżeli będziemy regularnie stosować takie preparaty, szansa na pojawienie się rozstępów będzie nikła.

Jak uporać się z istniejącymi rozstępami?

Jednakże nie wszyscy mężczyźni zdołali pewnie zapobiec rozstępom. W takiej sytuacji nie ma miejsca na działania doraźne. Trzeba skupić się na walce z problemem. Sposób postępowania z rozstępami w dużej mierze uzależniony jest od koloru prążków. Jeżeli na naszej skórze widnieją czerwone rozstępy, to znak, że możemy je skutecznie wyeliminować. Jeżeli natomiast zaczynają blednąć, nie dajmy się „nabić w butelkę”. To, że rozstępy znikają to tylko pozory. W rzeczywistości zaczynają się tworzyć białe blizny, których będzie ciężko się pozbyć.

Nie ukrywam, że w wcale z rozstępami liczy się czas – nieważne czy rozstępy dotykają kobiet, czy mężczyzn. Sama miałam okazję się o tym przekonać. Jeżeli w porę nie zorientujemy się, że mamy problem z rozstępami, na skuteczną walkę z prążkami może być za późno. Kłopot jest na tyle poważny, że nie daje o sobie znać. Rzadko kiedy skóra swędzi i piecze w miejscu pojawienia się rozstępów. Dlatego też nietrudno o przegapienie właściwego momentu.

Na czerwone rozstępy

Czerwone rozstępy to znak, że weszły one w fazę zapalną. W takim stadium można skutecznie rozprawić się z problemem. Z pomocą mogą przyjść oczywiście specjalne preparaty na rozstępy. Skuteczność ich działania uzależniona jest przede wszystkim od składu. Jednakże w dużej mierze to, czy kuracja przyniesie rezultat, zależy od nas samych. Kremów na rozstępy na półkach w drogeriach znajdziemy wiele. Ważne, by specyfiki te przyczyniały się do stymulowania syntezy kolagenu. Oznacza to, że w składzie kremów na rozstępy muszą znaleźć się między innymi: wyciąg z centella asiatica, wyciąg z soi, glikoproteiny, czy silanole. Pomocne będą również witaminy: A, E, C.

Panowie muszą mieć świadomość, że samo nakładanie nawet najdroższych specyfików może nie pomóc. A to dlatego, że równie ważny jak skład specyfiku, istotny jest sposób aplikacji. Nie bez powodu do wielu preparatów na rozstępy dodawane są masażery. Bowiem za sprawą masażów skóry możemy usunąć prążki. Taka czynność nie tylko uelastyczni skórę, ale przede wszystkim dostarczy dobroczynnych składników głęboko w skórę. Nie należy zbyt mocno masować ciała, bowiem nieostrożne ruchy mogą przyczynić się do pogłębienia rozstępów i ich rozszerzenia.

Na białe rozstępy

Z białymi rozstępami wcale nie jest tak „wesoło”. Okazuje się bowiem, że pomocne będą przede wszystkim zabiegi w salonie kosmetycznym.

5,17 k