Pokonaj rozstępy na piersiach

Rozstępy, czyli nieestetyczne prążki, które układają się na naszym ciele równolegle, wcale nie muszą dotyczyć wyłącznie brzucha. Okazuje się, że ta przypadłość może dotknąć również piersi uchodzące za największy kobiecy atrybut. W tym sęk właśnie, że panie z powodu rozstępów na piersiach popadają w kompleksy – bo już nie będą mogły pochwalić się swoim atrybutem.

Skąd się biorą rozstępy na piersiach?

Okazuje się, że rozstępy na piersiach bardzo często dominują wśród kobiet w ciąży. Wzmożona aktywność estrogenów sprawia, że następuje wzrost piersi. W efekcie skóra biustu może nie nadążyć z rozrostem. Pęka więc, pozostawiając ślady w postaci prążków.

Oczywiście winę za powstawanie prążków ponosi również słynny kortyzol – czyli hormon stresu powstający w korze nadnerczy. Powoduje on bowiem osłabienie fibroblastów, które nie są w stanie produkować „pełnowartościowych” włókien białkowych. Na skutek tych zaburzeń skóra nie jest już tak wytrzymała, jak „zdrowa”. Dlatego gwałtowne rozciąganie powyżej jej granic wytrzymałości powoduje rozstępowanie się skóry.

Okazuje się zatem, że rozstępy to nie tylko problem kobiet w ciąży, ale również i tych pań, u których piersi zaczynają nagle rosnąć, na przykład na skutek przyrostu masy ciała.

Dla kogo profilaktyka?

Profilaktyka skierowana przeciwko rozstępom jest możliwa. By przyniosła rezultat, należy zacząć stosować ją dużo wcześniej.

W zapobieganiu rozstępom niezwykle ważna jest systematyczność, podobnie jak to ma miejsce w walce z prążkami. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy znajdujemy się w grupie ryzyka, czyli prawdopodobieństwo pojawienia się prążków jest bardzo wysokie. Ma to miejsce między innymi w przypadku kobiet planujących ciążę czy takich, które zauważyły stopniowy przyrost masy ciała.

Jak działać?

To kluczowe pytanie, które zadaje sobie niejedna pani. Przede wszystkim należy poznać dostępne sposoby zapobiegania prążkom, a następnie któryś (a najlepiej wszystkie) wcielić w życie.

By zapobiec rozstępom, które mogą pojawić się na piersiach na skutek ich wzrostu, należy kontrolować swoją masę ciała. Nie należy dopuszczać do gwałtownych jej wahań. Trzeba jednocześnie pamiętać, że rozstępy mogą pojawiać się również na skutek gwałtownego chudnięcia. Dieta powinna być zatem dobrze zbilansowana, zawierająca witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na skórę, a jednocześnie przyczyniają się do stymulowania kolagenu, zapewniającego wytrzymałość skóry.

W profilaktyce skierowanej przeciwko prążkom ważna jest również pielęgnacja ciała. Należy dbać o to, by skórze nie zabrakło nawilżenia oraz natłuszczenia. Niezbędne będą również dobroczynne witaminy „młodości”. W zapobieganiu rozstępów dobrze sprawdzi się oliwka kosmetyczna. Zawiera w swoim składzie substancje, które działają nawilżająco, a jednocześnie ujędrniająco. Oliwkę można zakupić w postaci gotowych preparatów (nie jest to wysoki wydatek). Można też przygotować je samodzielnie. Do przygotowania specyfiku będziemy potrzebować oliwy z oliwek (osiem łyżek), soku aloesowego (cztery łyżki), witaminy A (kilka kropli) oraz witaminy E. Wszystkie składniki należy połączyć, a następnie tak przygotowany preparat przechowywać lodówce. Należy go stosować systematycznie – co najmniej dwa razy dziennie.

Można również zastosować gotowe kremy czy balsamy. Gdy na naszych piersiach nie ma jeszcze rozstępów, wówczas można stosować zwykłe preparaty kosmetyczne. Ważne by wykazywały działanie nawilżające oraz ujędrniające. Jeżeli natomiast znajdujemy się w grupie ryzyka, czyli na przykład jesteśmy w ciąży, wówczas warto sięgnąć po typowe kremy na rozstępy albo im przeciwdziałające. Ale uwaga – tu pojawia się problem! W tym przypadku nie mogą być to jakiekolwiek specyfiki. Muszą być przeznaczone typowo dla kobiet w ciąży. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że zwarte w nich składniki nie będą miały szkodliwego wpływu na płód. Smarowanie piersi takimi specyfikami powinno odbywać się systematycznie – przez cały okres ciąży.

Gdy rozstępy już są

Bardzo często nie myślimy o profilaktyce, bowiem mamy nadzieję, że nas problem nie dotknie, o czym sama zdążyłam się przekonać. A gdy pojawią się pierwsze czerwone rozstępy, zaczynamy panikować.

Tymczasem należy działać natychmiastowo, by nie dopuścić do przekształcenia się prążków w białe rozstępy. Gdy rozstępy na piersiach są ciemne, wówczas jest to pół biedy. Można je rozjaśnić, a więc sprawić, że będą niewidoczne i niewyczuwalne w dotyku. Koniecznością będzie stosowanie specjalnych kremów na rozstępy, których podstawą działania jest pobudzanie syntezy kolagenu. By walka z rozstępami na tym etapie przyniosła oczekiwane efekty, należy aplikować krem co najmniej dwa razy dziennie, a jednocześnie delikatnie masować skórę.

Z kremami na rozstępy, które nakładamy na piersi należy również uważać w przypadku karmienia. Substancje, które przenikają przez skórę mogą dostać się do mleka matki. Dlatego też koniecznością jest wybieranie bezpiecznych preparatów antyrozstępowych. By uniknąć nieprzyjemności, przed karmieniem należy dokładnie umyć całą pierś, by dziecko nie miało styczności z resztkami specyfiku, który nie wsiąknął w skórę.

5,0 k

2 komentarze to “Pokonaj rozstępy na piersiach”

  1. Jędrność dla piersi w tubce zamknięta « Powiększanie piersi said:

    wrz 27, 10 at 14:16

    […] Producent zapewnia, że systematyczne stosowanie specyfiku jest w stanie powiększyć piersi o jeden rozmiar. Biust ponadto staje się pełniejszy. Regularnie wmasowywanie kremu pozwala zapobiegać wiotczeniu piersi, a nawet zlikwidować istniejące rozstępy. […]

  2. Lucia said:

    sty 14, 13 at 06:59

    A jak by ktoś chciał dowiedzieć się co jest najlepsze na zapobieganie rozstępom, polecam własnie ten artyukł. Przez większość tych metod przebrnęłam i faktycznie pomaga. Tzn. w moim przypadku, bo rozstępów jeszcze nie mam. A mam skłonności genetyczne.