Rozstępy – przyczyny i objawy

Rozstępy to dolegliwość skórna , z którą częściej mają do czynienia kobiety. Ich skóra jest cieńsza, delikatniejsza, bardziej podatna na wszelkie nieprawidłowości. Wrogiem kobiecej skóry jest cellulit, zwany pomarańczową skórką oraz rozstępy.

Jak wyglądają rozstępy?

Warto wiedzieć, jak wyglądają rozstępy, by nie przeoczyć ich pojawienia się. W razie zauważenia charakterystycznych zmian na skórze nie można czekać aż same znikną. Trzeba od razu podjąć leczenie, używając odpowiednich specyfików, gdyż rozstępy najlepiej reagują na maści i kremy do 6 miesięcy po wystąpieniu. Im są starsze, tym trudniej je usunąć.

Rozstępy to wrzecionowate pasma, ułożone na skórze, które przybierają kolor czerwonawy lub czerwononiebieski. Jest to stan początkowy, zapalny, który stosunkowo łatwo wyeliminować. Jeśli je zaniedbamy, przybierają kolor biały, przypominają blizny i tym w istocie są. Ta faza jest nazywana zanikową, ale niech nikogo nie zwiedzie ta nazwa. Rozstępy same nigdy nie zanikną i są wtedy trudne do likwidacji. Przy pomocy specjalistycznych i kosztownych zabiegów w gabinecie kosmetycznym czy dermatologicznym można je spłycić, zmniejszyć, ale zawsze będą widoczne, zwłaszcza na opalonej skórze. Poza tym są łatwo wyczuwalne dotykiem jako podłużne zgrubienia.

Jaki są przyczyny powstawania rozstępów?

Głównym winowajcą powodującym te nieestetyczne pręgi na skórze jest kortyzol, zwany też hormonem stresu. Jest on wydzielany przez korę nadnerczy. Wszyscy mamy mniejszą czy większą ilość kortyzonu we krwi. Nie u wszystkich jednak z powodu nadmiaru tego hormonu powstają rozstępy. Są osoby bardziej predysponowane do tego schorzenia, prawdopodobnie w wielu przypadkach jest ono uwarunkowane genetycznie.

Co ma wspólnego hormon stresu ze skórą? Otóż uszkadza on komórki zwane fibroblastami, które służą do wytwarzania kolagenu i elastyny. Te dwa składniki budulcowe skóry są zwykle bardzo mocne i elastyczne, wytrzymują duże naprężenia skóry. Skóra jest przecież wytrzymałym i odpornym na szkodliwe czynniki organem. Ale do czasu. Uszkodzone przez kortyzon fibroblasty produkują kruchy, słaby kolagen, dlatego włókna z niego powstałe łatwo ulegają zerwaniu, gdy skóra z różnych powodów zostaje naciągnięta. Skutkiem tego są widoczne przez ścieńczałą skórę czerwonawe pręgi, z czasem przechodzące w białe blizny.

Wpływ na pojawianie się rozstępów mają też estrogeny. Ich zwiększona ilość w czasie dojrzewania, w okresie menopauzy a zwłaszcza podczas ciąży, skutkuje wystąpieniem rozstępów, głównie na brzuchu i powiększonych piersiach.

Jeszcze inną przyczyną jest zażywanie leków sterydowych, np. w czasie kuracji chorób alergicznych lub autoimmunologicznych. Dochodzi wówczas do mniejszej produkcji kolagenu, skóra staje się więc cieńsza i mało elastyczna.

Do powstania rozstępów przyczyniają się też błędy dietetyczne, konkretnie – niedobór cynku i krzemu, niezbędne do syntezy kolagenu. Cynk znajduje się w grubych kaszach, chlebie pełnoziarnistym, chudym mięsie, drobiu i rybach, krzem – w mleku i przetworach mlecznych.

Kto jest narażony na rozstępy?

Stresy przeżywamy wszyscy, więc hormon stresu jest nam nieobcy. Jeśli nadmiernemu wydzielaniu się kortyzonu towarzyszy nadmierne rozciąganie skóry, wówczas dochodzi do pękania włókienek kolagenowych i tak powstają rozstępy.

Szczególnie na ich obecność narażone są kobiety w ciąży. Aż 70% przyszłych matek cierpi na rozstępy. Żeby ich uniknąć, należy profilaktycznie stosować kremy na rozstępy, które nie szkodzą rozwijającemu się płodowi.

W następnej kolejności na wystąpienie rozstępów narażeni są ludzie otyli, zwłaszcza ci, którzy przytyli w krótkim czasie lub na przemian chudną i tyją. Ich skóra narażona jest na duże rozciągnięcia. Ciekawe, że rozstępów można się też nabawić podczas odchudzania. Wtedy duży wpływ na stan skóry ma niezrównoważona, uboga w cynki krzem, dieta. Rozstępy pojawiają się wówczas na brzuchu, pośladkach, piersiach i udach.

Młode dziewczyny w okresie dojrzewania mogą mieć problem z zachowaniem zdrowej, elastycznej skóry, nawet przy prawidłowej wadze. Wpływ na to mają zaburzenia hormonalne. Dorastające córki kobiet mających ten problem powinny stosować profilaktykę, gdyż istnieje zagrożenie genetyczne tą dolegliwością. U młodych osób, które szybko rosną, skóra jest narażona na duże rozciągania, co może zakończyć się popękaniem włókienek kolagenowych.

Sportowcy uprawiający kulturystykę i sporty siłowe także są narażeni na wystąpienie czerwonych pręg Ich skóra narażona jest na duże rozciągania, zostaje zwiększona masa mięśniowa, więc rozstępy pojawiają się w okolicy obręczy barkowej oraz części lędźwiowej kręgosłupa.

Ostatnia grupa ze skłonnością do zaburzeń w produkcji kolagenu i elastyny to chorzy przyjmujący leki sterydowe.

Jeśli należysz do grupy osób zwiększonego ryzyka, powinieneś (powinnaś) stosować profilaktycznie dobrej jakości kremy na rozstępy. Zwykle zawierają one kolagen, co pozwala na uzupełnienie tego składnika w skórze. Najlepsze specyfiki stymulują fibroblasty do produkcji prawidłowego, silnego, odpornego na zerwanie kolagenu i elastyny.

Napisz, jak wyglądają Twoje doświadczenia z rozstępami. Może odkryłaś (-eś), że znalazłaś (-eś) się w grupie ryzyka? Czy ten artykuł zmobilizował Cię do stosowania profilaktyki?

5,2 k