Rozstępy na plecach – problem chłopców

Rozstępy dotykają nie tylko dziewczyny i kobiety. Okazuje się, że z prążkami borykają się również chłopcy – szczególnie ci, którzy wchodzą w okres dojrzewania. Skąd się biorą? Jak z nimi walczyć? Odpowiedzi poznacie w tym wpisie.

Skąd się biorą rozstępy u chłopców?

U dziewcząt nieestetyczne prążki najczęściej pojawiają się na biodrach, udach, czasami na brzuchu i piersiach. Tymczasem rozstępy na plecach to przede wszystkim domena młodych chłopców. Taki stan rzeczy związany jest głównie z dynamicznym wzrostem nastolatków. Przebiega on dość szybko, w związku z tym skóra nie jest w stanie nadążyć z rozrastaniem się. W rezultacie na powierzchni skóry powstają „pęknięcia” uwidaczniające się jako czerwone rozstępy.

To jedna teoria. Druga powstawanie prążków wiąże z rozciąganiem skóry oraz oddziaływaniem na jej barwnik – melaninę. W efekcie dochodzi do uszkodzenia komórek skóry. To z kolei sprawia, że następują straty komórek barwnikowych w miejscach, gdzie pojawiają się rozstępy.

Wszystkie te teorie wiążą się jednak z osłabieniem właściwości skóry. „Zdrowa” skóra jest niezwykle elastyczna i odporna na gwałtowne rozciąganie. Swoje właściwości zawdzięcza włóknom białkowym – elastynie i kolagenowi, które nadają skórze jędrności, sprężystości i zdolności powracania do pierwotnych kształtów podczas odkształcania. Naukowcy udowodnili, że zerwanie jednego włókna kolagenu o wielkości jednego milimetra wymaga użycia obciążenia ważącego dziesięć kilogramów. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn włókna te zostaną osłabione (na przykład na skutek wzmożonego wydzielania się hormonu stresu), skóra gdy jest nadmiernie rozciągana (czyli rośnie), rozstępuje się na powierzchni, dając czerwone rozstępy.

Zespół Marfana a powstawanie rozstępów

Okazuje się, że zespół Marfana może mieć wpływ na powstawanie nieestetycznych prążków. Jest to choroba tkanki łącznej przekazywana dziedzicznie. Jako przyczynę tego schorzenia podaje się najczęściej uszkodzenie włókien sprężystych oraz zaburzenie w syntezie kolagenu. Wszystkie te czynniki są uwarunkowane genetycznie.

Osoby, które borykają się z zespołem Marfana są bardziej narażeni na pojawienie się rozstępów na skutek zaburzeń w produkcji kolagenu. Wówczas nieestetyczne prążki mogą pojawiać się w każdym wieku, niezależnie od tego czy waga bądź wzrost zmieniły się „drastycznie”.

Predyspozycje genetyczne a rozstępy

Przyczyną powstawania rozstępów na plecach u młodych chłopaków mogą być czynniki genetyczne. Wcale nie muszą oni dziedziczyć poważnych chorób (jaką jest wspomniany zespół Marfana). Wystarczy, że w przeszłości z rozstępami – nie tylko na plecach – borykali się członkowie naszej bliskiej rodziny. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że nieestetyczne prążki pojawią się na naszym ciele. W kodzie genetycznym jest bowiem zapisana ilość elastyny i kolagenu, a także skłonność do uszkodzeń fibroblastów na skutek działania hormonu stresu.

Glikokortykoidy a rozstępy

Okazuje się, że powstawanie rozstępów może mieć związek z zażywaniem określonej grupy leków. Glikokortykosteroidy są to leki, które zawierają hormony produkowane przez korę nadnerczy. Stosuje się je w przypadku chorób związanych z niedoborem tych hormonów, a także w chorobach, w których korzystne jest osłabienie układu odpornościowego. Najczęściej podaje się przy wstrząsach anafilaktycznych, astmie oskrzelowej, białaczce limfocytarnej, stanach po uszkodzeniu kory nadnerczy przebiegających z niedoborem kortykosterydów.

Glikokortykosteroidy, choć skutecznie walczą z chorobami, mogą powodować szereg niepożądanych skutków ubocznych, do których zalicza się między innymi powstawanie rozstępów. Jest to związane z zwiększeniem poziomu kortyzolu, kortykosteronu,  bądź kortyzonu – hormonów, które zawierają leki należące do grupy glikokortykosteroidów. A jak wiadomo – hormonu te wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie fibroblastów, doprowadzając do ich upośledzenia. A „chore” fibroblasty są w stanie produkować wyłącznie „chore” włókna białkowe, które nie nadają skórze jej pełnych właściwości. Jest mniej elastyczna i wytrzymała. Na skutek gwałtownego rozciągnięcia po prostu pęka.

Jak się uchronić?

Przed rozstępami na plecach można się uchronić. Wystarczy, że poznamy swoją ewentualną podatność na tworzenie się prążków. Jeżeli faktycznie jesteśmy nimi zagrożeni, wówczas należy zacząć profilaktykę. Może niektórym chłopcom wydać się to mało męskie, aczkolwiek stosowanie kremów nawilżających i natłuszczających jest koniecznością. Dobrze sprawdzi się oliwka kosmetyczna.

Działanie profilaktyczne jest również konieczne, gdy chłopcy wchodzą w okres dojrzewania. To, że rodzice nie mieli problemu z rozstępami wcale nie oznacza, że i ich ominą. Dlatego też, jeżeli nie chcemy martwić się, co zrobić z czerwonymi albo – co gorsza – białymi rozstępami, najlepiej działać doraźnie, zanim na zapobieganie rozstępom będzie zbyt późno.

4,9 k

3 komentarze to “Rozstępy na plecach – problem chłopców”

 1. Rozstępy» Blog Archive » Czy można zapobiec rozstępom? said:

  październik 25, 10 at 15:33

  […] Prawda jest taka, że rozstępy nie atakują bez powodu. Istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu nieestetycznych prążków. Zacznę od przypomnienia, że rozstępy to efekt gwałtownego rozciągania skóry powyżej granic jej wytrzymałości. Ale jak się okazuje – ta wytrzymałość skóry jest ogromna, a to za sprawą włókien kolagenowych. Trzeba wiedzieć, że jeden milimetr kolagenu jest w stanie wytrzymać obciążenie rzędu dziecięciu kilogramów. Żeby zatem zerwać sporą część kolagenu, trzeba się sporo napocić. Od razu nasuwa się pytanie – skoro tak, to dlaczego skóra pęka, dając rozstępy? Odpowiedź jest prosta – winny jest temu kortyzol, który przyczynia się do osłabienia fibroblastów, co z kolei rzutuje na osłabienie włókien kolagenu. Warto więc dbać o to, żeby kortyzol produkowany w nadnerczach wydzielał się w odpowiedniej ilości. Wróćmy jednak do sprawy związanej z grupą ryzyka. Wspomniałam, że rozstępy najchętniej atakują te osoby, które znajdują się w tej grupie. Należą do niej wszyscy ci, którzy mają genetyczne predyspozycje do powstawania rozstępów. Ponadto na pojawienie się prążków narażone są kobiety w ciąży. Także osoby, u których notuje się gwałtowne wahania masy ciała mogą być narażone na pojawienie się rozstępów. Co więcej – rozstępy ujawniają się na powierzchni skóry nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, szczególni tych, którzy korzystają z siłowni. Rozstępy mogą być również wynikiem choroby o nazwie zespół Marfana. […]

 2. Anonim said:

  kwiecień 08, 11 at 06:27

  […] […]

 3. Rozstępy» Blog Archive » Rozstępy u młodzieży – sposoby zapobiegania i leczenia said:

  grudzień 21, 11 at 10:21

  […] istnieje prawdopodobieństwo, że i ciebie problem ten nie ominie. Inną kwestią jest tzw. zespół Marfana – schorzenie dziedziczne, dotykające młodych chłopców, efektem której są właśnie […]