Rozstępy na brzuchu

Rozstępy będące skórną przypadłością są w stanie zakłócić spokój niejednej osobie. Nieestetyczne prążki, które pojawiają się na udach, piersiach czy plecach, mogą zaatakować również brzuch. Nie jest to może miejsce na ciele, które dość często eksponujemy, aczkolwiek warto je zlikwidować, chociażby dla lepszego samopoczucia.

Rozstępy na brzuchu w ciąży

Bardzo często można spotkać się z narzekaniami kobiet, iż ciąża „naraża” je na powstawanie rozstępów. To prawda. Nieestetyczne prążki najczęściej atakują panie spodziewające się dziecka. Jest to związane z gwałtownym rozciąganiem się skóry brzucha. Przyczyną prążków jest więc niemożność dostosowania rozciągania się skóry do szybkości wzrostu brzucha.

Rozstępy na brzuchu spowodowane otyłością

Rozstępy na brzuchu bardzo często pojawiają się jako „efekt uboczny” nagłego wzrostu masy ciała. Bardzo często, na skutek złego odżywiania się przybieramy na wadze, a wraz z nią rośnie brzuch. Najczęściej ten skok wagi odbywa się dość gwałtownie, w efekcie czego skóra nie zdąży przystosować się do nowego rozmiaru.

Winne hormony kory nadnerczy

Okazuje się, że za powstawanie rozstępów, również na brzuchu odpowiadają hormony produkowane przez korę nadnerczy. Hormony te, wydzielane w nadmiarze przyczyniają się do zahamowania aktywności fibroblastów. Są to komórki białkowe, które odpowiedzialne są za produkcję włókien białkowych – kolagenu i elastyny. W rezultacie dochodzi do osłabienia wytrzymałości skóry. Nie jest już ona tak elastyczna oraz stopniowo traci swoją sprężystość oraz zdolność do odkształcania się. W rezultacie, gdy jest nadmiernie rozciągana – powyżej granic wytrzymałości – zamiast powrócić do stanu pierwotnego pęka na powierzchni, dając czerwone rozstępy.

Jak walczyć z rozstępami na brzuchu?

Wiele osób uważa, że walka z rozstępami na brzuchu nie jest konieczna – bo jak tłumaczą – można ukryć je pod ubraniem. Tymczasem pojawia się pytanie – co zrobić z prążkami, gdy chcemy wyjść na plażę i odsłonić brzuch?

Ja wcale nie namawiam do poddawania się rozstępom. Wręcz przeciwnie – namawiam do walki z tą nieestetyczną przypadłością skórną. Jeżeli nawet nikt miałby nie zobaczyć rozstępów, lepiej zredukować je dla naszego własnego lepszego samopoczucia.

Nie czekaj aż zbledną

Wiele osób popełnia błąd następujący. Zupełnie lekceważą prążki, które mają kolor czerwony. Liczą na to, że defekt zniknie samoistnie, bądź odrobinę zblednie. Owszem, prążki po jakimś czasie przechodzą z fazy zapalnej do fazy bliznowacenia. Nie oznacza to jednak, że rozstępy znikają całkowicie. Może nie są już czerwone, ale jasno-perłowe i na pewno widoczne – szczególnie na opalonej skórze.

Dlatego też lepiej nie czekać aż problem rozstępów sam się rozwiąże. Znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć, gdy zaczniemy walczyć z czerwonymi rozstępami.

Redukowanie rozstępów na brzuchu warto rozpocząć od wybrania odpowiedniego kremu na rozstępy. W drogeriach aż roi się od tego typu preparatów, ciężko więc będzie wybrać ten najbardziej właściwy. Decydując się na zakup kierujmy się nie ceną, lecz składem takiego specyfiku. Kosmetyki zwalczające rozstępy powinny zawierać takie substancje, które przyczyniają się do pobudzenia metabolizmu fibroblastów. Aplikacja kremów powinna odbywać się systematycznie – najlepiej dwa razy dziennie.

By spotęgować działanie kremów na rozstępy, warto regularnie naszą skórę brzucha poddawać masażom. Dzięki temu pobudzimy krążenie. Masowanie skóry przyczyni się również do lepszego wchłonięcia kosmetyku, a tym samym do lepszej skuteczności specyfiku. Do masażu można wykorzystać szorstkie gąbki, rękawice czy szczotki w gumowymi wypustkami. W przypadku kobiet ciężarnych – należy uważać na brzuch i masować go delikatnie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że masowanie skóry nie powinno być wykonywane gwałtownymi ruchami, ponieważ może do doprowadzić do pogłębienia rozstępów. Należy wykonywać ruchy koliste.

Gdy rozstępy są białe

Wspomniałam wcześniej, że wiele osób czeka aż rozstępy zbledną. Choć nie będą już tak bardzo rzucały się w oczy, będą mimo wszystko widoczne. Na białe rozstępy stosowanie samych kosmetyków nie wystarczy. Trzeba wspomóc się zabiegami oferowanymi przez salony kosmetyczne i gabinety dermatologii estetycznej.

Gdy mamy do czynienia z białymi rozstępami polecane są zabiegi mezoterapii (igłowej bądź bezigłowej). Skuteczność zabiegu uzależniona jest od stopnia głębokości oraz długości rozstępów.

W zwalczaniu prążków pomogą również peelingi wykorzystujące kwasy, migdałowy, glikolowy czy trójchlorooctowy. W zależności od stężenia substancji można uzyskiwać różne efekty kuracji.

Z białymi rozstępami dobrze radzi sobie również dermabrazja laserowa. To zabieg, który ściera naskórek, w miejsce którego rodzi się nowy, pozbawiony rozstępów. Trzeba jednak wiedzieć, że zabieg ten jest bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.

Rozstępy na brzuchu wcale nie są wielkim problemem, jeśli walkę z przypadłością zaczniemy dużo wcześniej. Gdy tylko zobaczymy pierwsze ciemne prążki, szybko łapmy za sprawdzone kremy. Rozstępy nie lubią takiego „szoku”, dlatego też znikają. Trzeba jednak sporo cierpliwości, bo redukcja rozstępów nie następuje z dnia na dzień. Potrzeba czasu.

5,2k