Czy można zapobiec rozstępom?

Rozstępy to bardzo niewdzięczny defekt kosmetyczny. Skóra, która wygląda jakby popękała wcale nie dodaje atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów na to, żeby prążków się pozbyć. A gdyby tak o rozstępach pomyśleć dużo wcześniej? Może udałoby się zapobiec ich pojawieniu?

By rozstępy nie były twoim problemem

Jeżeli nie chcesz, by rozstępy zaatakowały twoje ciało (a jeśli masz już prążki, warto pomyśleć o innych częściach ciała jeszcze bez skazy), musisz pomyśleć o rozstępach znacznie wcześniej. Okazuje się bowiem, że prążkom można zapobiec. Wystarczy, że wzbogacimy się o kilka cennych wskazówek.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Prawda jest taka, że rozstępy nie atakują bez powodu. Istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu nieestetycznych prążków. Zacznę od przypomnienia, że rozstępy to efekt gwałtownego rozciągania skóry powyżej granic jej wytrzymałości. Ale jak się okazuje – ta wytrzymałość skóry jest ogromna, a to za sprawą włókien kolagenowych. Trzeba wiedzieć, że jeden milimetr kolagenu jest w stanie wytrzymać obciążenie rzędu dziecięciu kilogramów. Żeby zatem zerwać sporą część kolagenu, trzeba się sporo napocić. Od razu nasuwa się pytanie – skoro tak, to dlaczego skóra pęka, dając rozstępy? Odpowiedź jest prosta – winny jest temu kortyzol, który przyczynia się do osłabienia fibroblastów, co z kolei rzutuje na osłabienie włókien kolagenu. Warto więc dbać o to, żeby kortyzol produkowany w nadnerczach wydzielał się w odpowiedniej ilości.
ciąża
Wróćmy jednak do sprawy związanej z grupą ryzyka. Wspomniałam, że rozstępy najchętniej atakują te osoby, które znajdują się w tej grupie. Należą do niej wszyscy ci, którzy mają genetyczne predyspozycje do powstawania rozstępów. Ponadto na pojawienie się prążków narażone są kobiety w ciąży. Także osoby, u których notuje się gwałtowne wahania masy ciała mogą być narażone na pojawienie się rozstępów. Co więcej – rozstępy ujawniają się na powierzchni skóry nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, szczególni tych, którzy korzystają z siłowni. Rozstępy mogą być również wynikiem choroby o nazwie zespół Marfana.

Jeżeli należymy do której z grup, wówczas musimy zawczasu zadbać o skórę.

Dbaj o właściwą pielęgnację skóry

Jeżeli nie chcemy dopuścić do pojawienia się rozstępów, wówczas musimy zacząć stosować kosmetyki, które naszą skórę będą pielęgnowały. Wystarczy, że sięgniemy po „zwykłe” kosmetyki. Nie muszą one zawierać żądnych dobroczynnych substancji, które redukują widoczność prążków, choć oczywiście mile widziane są te, które wzmacniają włókna kolagenowe. Takie preparaty warto zacząć stosować znacznie wcześniej – nie na dzień czy dwa przed pójściem na siłownię, lecz nawet kilka miesięcy wcześniej.

Jeżeli natomiast zbliża się moment, w którym ryzyko pojawienia rozstępów będzie większe, wówczas można przejść na specjalne kosmetyki na rozstępy. Takie specyfiki, by były skuteczne, muszą zawierać substancje przyczyniające się do pobudzenia metabolizmu fibroblastów, a tym samym do stymulacji produkcji kolagenu. W tej roli dobrze sprawdzą się kosmetyki, które zawierają wyciąg z centella asiatica, wyciąg z soi czy silanole. W składzie kremów nie powinno również zabraknąć witamin, które odżywiają i pielęgnują skórę oraz pobudzają produkcję włókien białkowych.
ciało
W zapobieganiu rozstępom dobrze sprawdzi się również oliwka kosmetyczna. Preparat ten zalecany jest przede wszystkim kobietom w ciąży, bowiem nie jest specyfikiem szkodliwym. Skoro już przy ciąży jesteśmy, warto podkreślić, że nie wszystkie kosmetyki na rozstępy będą odpowiednie dla kobiet spodziewających się dziecka. Należy wybierać tylko te, które na etykiecie mają podaną taką informację.

Kontroluj masę ciała

Jeżeli masz tendencję to tworzenia rozstępów, wówczas koniecznością jest kontrolowanie masy ciała. Musisz wiedzieć, że prążki na twoje skórze to nie tylko efekt gwałtownego tycia, ale również gwałtownego ubytku masy ciała. Dlatego też, by nie dopuścić do „pęknięć” skóry na powierzchni, nie objadaj się, ani nie stosuj restrykcyjnych diet odchudzających. Jeżeli chcesz koniecznie schudnąć, stosuj takie diety, które sprawią, że w ciągu tygodnia ubędzie ci zaledwie jeden kilogram. Taka dieta jest nie tylko znacznie bezpieczniejsza, ale również pomoże ci uniknąć niechcianych rozstępów.

Zdrowo się odżywiaj

Co prawda odżywianie się nie ma aż takiego wpływu na pojawienie się rozstępów, jednakże warto kontrolować to, co jemy. Właściwie to punkt ten wiąże się z poprzednim. Jeżeli będziemy odżywiać się w racjonalny sposób, wówczas będziemy mieć pewność, że nasza masa ciała nie zmieni się zasadniczo.

Warto więc pamiętać, by w diecie znalazły się wszelkie witaminy i składniki mineralne, które wpływają korzystnie na kondycję skóry i te, które biorą udział w syntezie włókien kolagenowych.

Reaguj, gdy pojawią się czerwone rozstępy

Niestety nie zawsze zapobieganie rozstępom kończy się „happy end’em”. W wielu przypadkach, rozstępy, mimo odpowiedniej pielęgnacji skóry, i tak się pojawią. Wówczas nie należy bagatelizować problemu, lecz działać jak najszybciej. Jeżeli zaserwujemy prążkom „terapię szokową”, rozstępy mają szansę zniknąć. Stosuj więc kosmetyki nawet wtedy, gdy prążki zawitają na twojej skórze.

5,2 k

3 komentarze to “Czy można zapobiec rozstępom?”

 1. Zapobiec rozstępom | Artykuły na każdy temat od la-dolce-nrd.pl said:

  Wrz 02, 10 at 10:15

  […] jednak odpowiemy na pytanie, w jaki sposób zapobiec rozstępom, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle rozstępy […]

 2. Dobrze, ze tu zagladasz - hobby-strefa.com.pl » Kremy na rozstępy w ciąży said:

  Gru 28, 11 at 16:19

  […] wiedzieć, że stosowanie kosmetyków jako sposobu na to, by zapobiec rozstępom jest istotne. Ważne jest bowiem, by jak najwcześniej wzmacniać skórę i uodparniać ją na […]

 3. Rozstępy na brzuchu – jak im zapobiec? | Rozstępy - usuwanie said:

  Sty 02, 12 at 16:24

  […] zapobiec rozstępom, trzeba działać systematycznie. To znaczy, że nie można pozwolić sobie na chwilę […]