Rozstępy u nastolatek

Rozstępy u nastolatek? Czy to możliwe? Zwykle te zmiany na skórze brzucha, piersi, pośladków i ud kojarzą się z kobietami w ciąży i z osobami o sporej nadwadze. To u nich dochodzi do szybkiego i nadmiernego rozciągania się skóry, czego efektem są te szpecące zmiany. A jednak jest to możliwe i nierzadkie zjawisko u nastoletnich dziewczyn, w tym także o prawidłowej wadze. Dlaczego u nich dochodzi do pojawienia się rozstępów?

Jak wyglądają rozstępy?

Zacznijmy jednak od opisu wyglądu rozstępów. Nie każda młoda dziewczyna używa tego słowa we właściwym znaczeniu, niezbyt dokładnie wiedząc co to takiego. Najczęściej rozstępy są mylone z cellulitem. Odróżnić te dwie dolegliwości skóry nie jest trudno. Cellulit jest nazywany „pomarańczową skórką”, bo skóra przypomina ten owoc. Widoczne są zgrubienia i wgłębienia , tak jak na pomarańczy. Także cellulit przydarza się młodym dziewczynom, ale po dwudziestce.

Rozstępy mogą wystąpić w okresie dojrzewania, a wiec nawet czternastolatkom. Co więc je szpeci? Są to podłużne pasma, przypominające żyłki, w kolorze czerwonawym i niebieskawym, ułożone równolegle do siebie. Występują na brzuchu,  piersiach, udach i pośladkach. Gdy w porę się ich nie pozbędziemy, zamieniają się w białe blizny, mniej widoczne, ale na opalonej skórze od razu rzucają się w oczy. Nie sposób ich ukryć, one się nie opalają. Można je też wyczuć palcami jako zgrubienia.

Dlaczego robią się rozstępy?

Nazwa wiele tłumaczy. Czerwonawe lub niebieskawe pasma to efekt rozchodzenia się włókien kolagenowych, tak że skóra traci zwartą strukturę, jest to efekt pękania kolagenu. Co to jest kolagen? Jest to białko, które tworzy „rusztowanie” skóry. Jest ono zwykle bardzo mocne, włókna z nich utworzone – odporne na rozciąganie i elastyczne. Gdy kolagen jest dobrej jakości, skóra utrzymuje jędrność i elastyczność. Natomiast, gdy komórki (fibroblasty) produkują niepełnowartościowy kolagen, wówczas włókna z niego utworzone są kruche i łatwo pękają, a naszym oczom ukazują się rozstępy.

A dlaczego fibroblasty  wytwarzają słaby kolagen? Jest kilka przyczyn. Fibroblasty są uszkadzane przez kortyzon, to znaczy hormon stresu. Gdy mózg podczas sytuacji stresowych wytwarza dużo kortyzonu, to u osób wrażliwych , może to wpływać negatywnie na aktywność fibroblastów.

Duże znaczenie mają też hormony płciowe – estrogeny.  W okresie dojrzewania mamy „burzę” hormonów, która może zakłócić produkcję kolagenu.

Jeśli dziewczyna szybko rośnie, wówczas jej skóra szybko musi się rozciągnąć, a wówczas słabe włókna kolagenowe pękają. Efekt wiadomy. Podobnie jest, gdy młoda osoba tyje. Dochodzi wtedy także do nadmiernego rozciągania skóry, której włókna nie wytrzymują napięcia. Może też nie pomóc schudnięcie, gdy skóra utraci elastyczność. Bardzo niekorzystnie na skórze odbija się naprzemienne tycie i chudnięcie.

Czasami bywa, że nie występuje żadna z tych przyczyn, mimo to pojawiają się rozstępy. Najprawdopodobniej przyczyna leży w genach. Jeśli matka (babcia) miała we wczesnym wieku rozstępy, jest ogromne ryzyko, że wystąpią one u córki (wnuczki).

Czy  można zapobiec rozstępom?

Trudno przewidzieć, czy u konkretnej osoby wystąpią rozstępy czy nie. Bywają takie „farciary”, które do końca życia zachowają zdrową skórę. Jeśli jednak w rodzinie są krewne i kuzynki cierpiące na tę dolegliwość, warto zastosować profilaktykę. Proste działania profilaktyczne powinna zresztą przeprowadzać każda nastolatka, bowiem pomagają one utrzymać jędrność skóry. Są to np. naprzemienne ciepłe i chłodne kąpiele. Trzeba na ciało nakierować raz ciepły, raz zimny strumień prysznica. Pomocne są też masaże szorstką myjką podczas kąpieli. Sprężystości skórze przydają niektóre zioła dodawane do kąpieli. Tak więc należy je zaparzyć, a wywar wlać do kąpieli. Te zioła to mięta, rozmaryn, tymianek, które można kupić w aptece i w sklepach zielarskich.

Skórę wzmacnia także kąpiel z dodatkiem dwóch łyżek soli kuchennej i kilku kropel olejku pomarańczowego.

Warto uprawiać sport, gdyż wysiłek fizyczny wzmacnia i uelastycznia skórę.

Nie bez znaczenia jest dieta. Należy w pożywieniu dostarczać organizmowi sporo cynku. Najbogatszym źródłem tego pierwiastka są pestki dyni. Trzeba codziennie dodawać je do sałatek lub pogryzać między posiłkami. Cynk znajduje się także w pestkach słonecznika, orzechach, migdałach, w soczewicy, kukurydzy, płatkach owsianych i kaszy gryczanej.

Kremy na rozstępy

W aptekach możemy dostać dobre kremy na rozstępy. Niektóre z nich można stosować profilaktycznie, o czym informuje napis na opakowaniu. Należy je stosować systematycznie. Aby lepiej się wchłaniały, trzeba je nakładać po ciepłej kąpieli. Kremy zawierają kolagen, który uzupełnia braki tego składnika w skórze. Niektóre kosmetyki stymulują fibroblasty do produkcji prawidłowego kolagenu, zawierają soki owocowe, które nadają skórze zdrowy koloryt, także kwas mlekowy wygładzający skórę.

Świeże rozstępy łatwo ulegają redukcji, stają się niewidoczne. Jeśli je zaniedbamy, wówczas zmienią kolor na biały i pozostaną na całe życie. Można je tylko zmniejszyć i spłycić za duże pieniądze poprzez specjalistyczne zabiegi w gabinetach dermatologii estetycznej.

Nie warto więc zwlekać. Do walki z rozstępami przystąp, młoda Czytelniczko, jak najszybciej, gdy Ci się już przytrafiły.

5,3 k

One Response to “Rozstępy u nastolatek”

  1. Jolkaaa said:

    Mar 07, 11 at 10:34

    Fachowe usuwanie rozstępów,Usuwanie rozstępów u lekarza i u kosmetyczki, Fraxel laser na rozstępy, Peeling chemiczny, Mikrodermabrazja i dermabrazja,Tabletki na rozstępy oraz Mezoterapia po te informacje zapraszam na http://usuwanierozstepow.edu.pl/2011/02/27/fachowe-usuwanie-rozstepow/ pozdrawiam