Rozstępy w okresie menopauzy

U kobiet naturalnym procesem, który zachodzi w ich organizmie jest menopauza. O niej pamiętamy i wiemy, że przyjdzie. Kiedy się pojawi nie wszystkie jesteśmy zachwycone, trudno się nam wtedy z tym faktem pogodzić. Zanikanie produkcji żeńskich hormonów powoduje, że nasz organizm starzeje się nieco szybciej niż do tej pory. Zauważamy wówczas zmiany na twarzy i dekolcie w postaci pogłębiających się zmarszczek, są nieuchronne, jednakże wzbudzają nasz niepokój. Ale to nie jedyny skutek braku wystarczających ilości estrogenów. Pojawiają się stany depresyjne, zaburzenia snu, narastający stres, a także przerzedzanie włosów. Oprócz tego zniszczenie skóry, które szybko postępuje sprawia, ze skóra jest obwisła, pojawiają się plamy i przebarwienia. Trudno kobiecie normalnie funkcjonować w nowych warunkach, jednakże trzeba zacisnąć pasa i dostrzec nowe możliwości. Na przykład możemy wreszcie zapisać się na kurs językowy, albo wreszcie uporać się z brzydkimi rozstępamiRozstępy w okresie menopauzy można obecnie skutecznie usunąć! Jak? Oto kilka propozycji.

Rozstępy, pojawiające się w okresie menopauzy

Czasem zdarzają się sytuacje, że kobiety po pięćdziesiątce obserwują u siebie czerwonkawe, albo też sine wrzecionowate prążki. Niewiele kobiet wie, że są to rozstępy, których wcześniej nie zdążyły zauważyć, a teraz mając nieco więcej czasu przyjrzeć się swemu ciału, spostrzegły je. I nagle pojawia się wielkie zdziwienie: jak to w czasie ciąży rozstępów nie było ( mimo że u większości kobiet właśnie w tym okresie najczęściej pojawiają się one), a nagle w czasie menopauzy się ujawniły? Wiele kobiet z pewnością sądziło, że jeśli nie pojawiły się one wcześniej ( w okresie ciąży), to i w późniejszym okresie się ie pojawią. Ale jak się okazuje rozstępy „przytrafiają się „ też i kobietom, będącym w okresie menopauzy. I wówczas pogarszają niezbyt dobre samopoczucie.

Jakie czynniki mają wpływ na rozstępy w okresie menopauzy?

O pojawieniu się rozstępów decyduje przynajmniej kilka czynników. Jednym z nich jest jakość kolagenu. Kolagen jest swoistym białkiem, które stanowi niejako „rusztowanie” dla skóry. To bardzo odporne na rozciąganie białko, ale tylko w warunkach wytwarzania go przez fibroblasty w postaci nie uszkodzonej. Ale trzeba wiedzieć, ze wraz z płynącymi latami, znacznie pomniejsza się jakość kolagenu. A dodatkowo zwiększający się poziom hormonu stresu – kortyzolu, powoduje tak zwane „upośledzenie” fibroblastów. Wówczas zaczyna wytwarzać się kolagen, który jest niepełnowartościowy, a zatem pęka i włókna skóry nie są w stanie utworzyć zwartej struktury. W związku z tym można obserwować czerwono – niebieskie pasemka.

Pomniejszający się poziom kobiecych hormonów – estrogenów w znacznym stopniu powoduje również utratę elastyczności naszej skóry, a zatem też i pojawienie się rozstępów.

Mimo tego, że kobieta zachowa swą nienaganną wagę, to nie wyklucza to ujawnienia się rozstępów. Prawdopodobieństwo pojawienia się tego nieestetycznego problemu nieco wzrasta, w momencie gdy, masa ciała kobiety znacznie powiększa się. A warto wiedzieć, że tendencja do tycia u pań, będących po pięćdziesiątych urodzinach szczególnie wówczas wzrasta. Dlatego warto zadbać o swą dietę, a także postawić na odpowiednią aktywność fizyczną.

Ale rozstępy u kobiet w okresie menopauzy są także skutkiem diet odchudzających.

W jaki sposób pokonać rozstępy ?

Na początku warto powiedzieć, że najlepiej i najbezpieczniej rozstępom zapobiegać. A zatem liczy się profilaktyka! Obecnie jest kilka sposobów, by zniwelować powstałe na naszej skórze rozstępy. Mamy na przykład w dyspozycji bardzo nowoczesne preparaty w postaci kremu na rozstępy, które najczęściej zawierają cenny kolagen. Dzięki temu jest możliwe uzupełnienie jego braków w skórze, a tym samy jest możliwe osiągniecie jędrnej oraz elastycznej skóry. By przyniosły zadowalające efekty trzeba tylko stosować je regularnie.

Jeśli na naszej skórze rozstępy już są widoczne warto zacząć szybko i skutecznie działać. Gdy poprzeczne prążki są świeże – mają kolor czerwonkawy – to wówczas możemy sobie z nimi poradzić. Są łatwe do zniwelowania. Wystarczające może okazać się w wielu przypadkach zastosowanie właśnie kremów na rozstępy.

Natomiast w momencie gdy w porę nie zadbamy o świeże rozstępy, to wówczas zmienią się one w szarosrebrne i walka z nimi może okazać się niezbyt łatwa. To nic, ze są znacznie mniej widoczne, jednak to wyłącznie pozory ( na opalonej skórze takie białe rozstępy będą widoczne).

Warto jeszcze dodać, że białych rozstępów nie da się całkowicie usunąć. Jedyne co można, to spłycić je i sprawić, aby stały się nieco mniej widoczne. Walkę z takimi rozstępami mogą wygrać jedynie specjalistyczne zabiegi. Wśród nich najpopularniejszymi są między innymi mikrodembrazja, mezoterapia, peeling chemiczny. Wykonuje się je w gabinetach dermatologicznych, bądź kosmetycznych.

Warto podjąć walkę z rozstępami?

Oczywiście, ze tak! Tym bardziej, że po pięćdziesiątych urodzinach mamy wreszcie trochę czasu na poprawę kondycji, nie tylko fizycznej, także kondycji skórnej. Warto zadbać o swe ciało nawet mając pięćdziesiąt lat, bowiem wówczas będziemy atrakcyjnie wyglądały.

5,1 k