Czy domowe sposoby na rozstępy są skuteczne?

Mogłoby się wydawać, że rozstępy są jak szarańcza, która opanowała ludzkie ciało. Zewsząd słychać narzekania kobiet i mężczyzn, którzy borykają się z nieestetycznymi prążkami. Zdaje się, że jeśli chodzi o kwestię rozstępów, wszyscy chcą solidarnie z nimi walczyć. Zwolennicy natury i osoby o podejściu ekologicznym, szukając domowych sposobów, by pokonać ten problem. Ale czy to faktycznie na coś się przyda? Czy walka z rozstępami powinna być przeprowadzana w specjalistycznych gabinetach? Czy może w zupełności wystarczą domowe sposoby? Kto dobrnie do końca tekstu, ten na pewno pozna odpowiedź na pytanie.

Rozstępy to „kara” (?) za??

Zanim poddamy osądowi skuteczność domowych sposobów na rozstępy, warto przyjrzeć się dokładnie przyczynom ich powstawania. Przecież nieestetyczne prążki nie biorą się znikąd, prawda?

Choć winą za powstawanie rozstępów obarcza się kortyzol – hormon stresu, to i my sami mamy większy lub mniejszy wpływ. Rozstępy mogą bowiem pojawiać się na skutek zbyt gwałtownych wahań masy ciała. Gdy raz w dość szybkim tempie przybieramy na wadze, a za jakiś czas szybko chudniemy, wówczas możemy nabawić się rozstępów właśnie. Ponadto czerwone prążki mogą pojawiać się jako efekt żmudnych ćwiczeń w siłowni, których celem jest przyrost masy ciała (najczęściej z tego powodu rozstępy powstają u mężczyzn, aczkolwiek nie powiedziane, że tak być musi). Rozstępy powstają również u kobiet w ciąży oraz u osób, które mają do nich predyspozycje genetyczne.

Domowe sposoby na rozstępy

Prawdę mówiąc, to nie ma zbyt wielu sposobów, które pozwoliłyby uporać się z rozstępami. Mimo wszystko zasługują one na uwagę.

Z rozstępami w domu można walczyć jednak tylko wtedy, gdy rozstępy są świeże, a więc mają czerwone lub sino-fioletowe zabarwienie. Oznacza to bowiem, że rozstępy znajdują się w fazie zapalnej. Z czerwonymi rozstępami może uporać się oliwka kosmetyczna. Zawiera ona bowiem w swoim składzie wiele dobroczynnych substancji, w tym witamin, które wspomagają procesy regeneracyjne skóry. Poza samym smarowaniem ciała oliwką, można przygotować specjalny specyfik, który będzie wykazywał działanie ujędrniające.

Kolejnym sposobem na rozstępy są oczywiście kremy. Co prawda zakupu dokonujemy w drogerii, jednakże zabieg przeprowadzany jest w domowym zaciszu. W sklepach znajdziemy szeroki wybór takich specyfików. Trzeba jednak zwracać uwagę na skład, by po zakupie nie okazało się, że dany specyfik nie zawiera substancji przyczyniających się do walki z rozstępami. Warto zatem sprawdzić, czy w danym kremie znajdują się między innymi: wyciąg z centella asiatica, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg z soi, witaminę C, witaminę H, witaminę E. Substancje te przyczyniają się do pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu oraz wspomagają regenerację skóry.

W walce z czerwonymi rozstępami pomocne mogą okazać się masaże. Trzeba jednak pamiętać, by ruchy nie były zbyt mocne, bowiem mogłoby dojść do rozszerzenia oraz pogłębienia istniejących rozstępów. Masaż przyczynia się do uelastycznienia skóry oraz zwiększa wchłanialność specyfików.

Warto czy nie warto?

Im wcześniej zaczniemy walkę z rozstępami, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że domowe sposoby na rozstępy będą skuteczne. Najlepiej rozpocząć ich stosowanie zanim pojawią się pierwsze prążki. Dzięki temu zapobiegniemy ich powstawaniu. Akcję profilaktyczną powinny rozpocząć osoby, które mają skłonność do rozstępów i znajdują się w grupie ryzyka.

Niestety domowe sposoby na rozstępy nie będą w stanie zlikwidować białych prążków w fazie bliznowacenia. Metody takie mogą jedynie stanowić kurację wspomagającą. Bowiem z takim problemem, szczególnie wtedy, gdy rozstępy są „nieświeże”, mogą poradzić sobie profesjonalne zabiegi przeprowadzane w salonach dermatologii estetycznej.

3,8 k