Laserem w rozstępy?

Nieustannie poszukujemy sposobów walki z rozstępami. Nic dziwnego, bowiem czerwone bądź białe prążki pojawiające się jako wcale nie wyglądają estetycznie. Niektórych mogą przyprawić nawet o kompleksy. Bo jak tu odsłonić swoje ciało, gdy „poorane” jest pasmami przypominającymi blizny? Jeżeli wydaje nam się, że próbowaliśmy już wszystkich dostępnych metod, warto pokusić się o sprawdzenie skuteczności lasera. Okazuje się, że jest to jeden ze sposobów na rozstępy.

Dla kogo laserowe usuwanie rozstępów?

Uważa się, że laser jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów usuwania rozstępów – i to zarówno tych w fazie zapalnej, jak i fazie bliznowacenia. Jednakże najczęściej kobiety i mężczyźni decydują się na laser w przypadku białych rozstępów. A to dlatego, że z czerwonymi rozstępami można poradzić sobie skutecznie w domowym zaciszu, stosując odpowiednie kosmetyki.

Można więc powiedzieć, że laser na rozstępy pomocny będzie każdemu, kto boryka się z tym problemem i chce się go pozbyć raz na zawsze. Oczywiście istnieje wiele przeciwwskazań. Dlatego też, zanim poddamy się zabiegowi należy skonsultować się ze specjalistą i opowiedzieć mu o swoich ewentualnych dolegliwościach i chorobach. O przeciwwskazaniach do wykonywania zabiegów napiszę niżej, bowiem wszystko zależy od tego na jaką kurację się zdecydujemy.

Usuwanie rozstępów za pomocą lasera frakcyjnego

Fraxel Laser to zabieg usuwania rozstępów za pomocą frakcyjnego lasera. Jest to dość nowoczesny zabieg, który pozwala na całkowitą redukcję prążków.

Fraxel Laser to nowoczesne urządzenie, które emituje promieniowanie laserowe o długości 1500 nanometrów. Energia tego promieniowania jest pochłaniana przez wodę zawartą w komórkach skóry właściwej i naskórka. Światło tworzy impulsy o mikroskopijnej średnicy, które rozsyłane są równomiernie po całej powierzchni skóry. Umożliwia to specjalnie skonstruowana głowica skanująca. Można powiedzieć, że fraxel laser dziurkuje skórę tak, jak tysiące igieł. W efekcie powstają mikroskopijne fragmentaryczne uszkodzenia, które są wynikiem podgrzewania tkanek. Impulsy wnikają głęboko w skórę powodują pobudzenie procesów regeneracji. Jest to możliwe (i odbywa się dość szybko), ponieważ uszkodzenia otoczone są fragmentami „zdrowych” tkanek.

Dobór parametrów uzależniony jest od indywidualnych potrzeb pacjenta – od wielkości powierzchni „zaatakowanej” przez rozstępy, miejsca w którym rozstępy się pojawiły. Podczas zabiegu – jak to wyżej zostało opisane – specjalista „dziurkuje” naszą skórę. Podczas jednego zabiegu działaniu lasera poddana jest 25-procentowa część leczonej powierzchni. Dzięki temu pozostała część jest nienaruszona, co powoduje, że skóra szybciej regeneruje się i szybciej się goi.

Wadą tego zabiegu jest jego bolesność. Można sobie to wyobrazić jako wybijanie tysiąca rozgrzanych igiełek w skórę. Z tego też powodu stosuje się znieczulenie miejscowe . Powierzchnię poddawaną zabiegowi smaruje się specjalnym kremem. Niekiedy stosuje się zewnętrzne aparaty, które służą do chłodzenia skóry.

Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może także pojawić się obrzęk. Niekiedy pojawia się świąd, a skóra staje się sucha. Po kilku dniach skóra zaczyna łuszczyć się drobnymi płatami. Pełny rezultat można ujrzeć po upływie czterech tygodni. Jeżeli chcemy uzyskać lepsze wyniki, wówczas musimy poddać się kolejnym seriom zabiegów, najlepiej w odstępach kilkutygodniowych.

Dermabrazja laserowa na rozstępy

Rozstępy można laserowo usunąć podczas „nowej” odmiany dermabrazji. Dermabrazja laserowa określana jest również mianem liftingu laserowego. Jest ot niezwykle skuteczny zabieg, który pozwala raz na zawsze pozbyć się prążków. Gdy nie są one zbyt głębokie, wówczas pełne rezultaty można ujrzeć już po pierwszym zabiegu.

Niestety jest to zabieg dość bolesny. Dlatego też wykonuje się go w znieczuleniu – ogólnym (narkoza) lub miejscowym. Rodzaj znieczulenia zależy od rozległości problemu oraz od stanu zdrowia pacjenta.  Skóra w dermabrazji laserowej jest ogrzewana do momentu, w którym uszkodzone tkanki nie zostaną odparowane. Zdrowe tkanki pozostają nienaruszone, a więc zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Po zabiegu dyskomfort związany z bólem, obrzękiem oraz uczuciem drętwienia. Objawy takie mogą utrzymać się nawet do trzech tygodni. Po zabiegu „odrasta” nowy naskórek, pozbawiony rozstępów.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania rozstępów

Jak już wcześniej wspomniałam, nie każdy ma takie szczęście, by móc skorzystać z dobrodziejstw dermatologii estetycznej.

Z zabiegu Fraxel Laser muszą zrezygnować kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby z nowotworami skóry, ze świeżą opalenizną (musi minąć co najmniej cztery tygodnie), przerosłe blizny, bakteryjne oraz wirusowe infekcje skóry.

Natomiast  dermabrazja laserowa nie jest wskazana również kobietom w ciąży, osobom ze świeżą opalenizną, osobom o ciemnej karnacji, zażywającym leki o działaniu światłouczulającym (do nich zaliczają się między innymi doustne środki antykoncepcyjne).

Jeżeli tylko mamy odpowiednią sumę pieniędzy, warto zdecydować się na laserowe usuwanie rozstępów. Dzięki nim naprawdę skutecznie można pozbyć się niechcianych prążków, które są powodem kompleksów.

A następnym razem pamiętajmy, by robić wszystko, żeby następnym razem nie dopuścić do powstawania prążków.

5,2 k