Kolagen na rozstępy

Rozstępy są problemem nie tylko kobiet w ciąży – jak to przyjęło się uważać – ale również innych kobiet, a nawet mężczyzn. W związku z tym, że jest to szpecący problem, wszyscy – jak jeden mąż – starają się skutecznie z prążkami walczyć. Jednym to wychodzi, innym nie. Skuteczność i powodzenie w kuracji zależy nie tylko od jakości stosowanych metod, ale przede wszystkim od naszego podejścia. Nie oznacza to jednak, że tylko dobrymi chęciami pokonamy rozstępy. Ważne są oczywiście stosowane przez nas sposoby. Przede wszystkim chodzi o to, żeby pobudzić produkcję kolagenu. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.

Kilka słów o powstawaniu rozstępów

W najprostszym ujęciu można powiedzieć, że rozstępy to efekt „rozstępowania się” skóry. Skóra, która rozciągana jest powyżej granic wytrzymałości, nie jest w stanie wytrzymać tego napięcia i pęka. Sęk w tym, że nie wszyscy przecież mają rozstępy, a w wielu przypadkach ich skóra również ulega nadmiernemu rozciąganiu. Sama mam koleżanki, którym po ciąży nie przybył ani jeden czerwony prążek. Dlaczego więc tak się dzieje? Od czego zależy powstawanie rozstępów?

Istota tkwi w kolagenie

Okazuje się, że w powstawaniu rozstępów nie lada znaczenie odgrywają fibroblasty (a więc i w pewnym stopniu kolagen) oraz hormon stresu – kortyzol. Warto więc bliżej przyjrzeć się kolagenowi. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zrozumieć sam proces powstawania rozstępów oraz metody walki z nimi.

Kolagen zalicza się do głównych białek tkanki łącznej. Jego niebywałą cechą jest wysoka odporność na rozciąganie. Kolagen jest głównym składnikiem ścięgien. Odpowiada również za elastyczność skóry, jej właściwe nawilżenie, jędrność, a także nieustanną odnowę komórek skóry.

Kolagen uczestniczy w funkcjach życiowych niemal wszystkich narządów i tkanek. Niestety wraz z wiekiem nasz organizm odnotowuje jego ubytki, ponieważ ustrój traci zdolność do jego syntezy. Co więcej  – zaburzenia w syntezie kolagenu można odnotować również wtedy, gdy mamy do czynienia z ciągłym przeciążeniem (przykładem może być aktywność fizyczna czy wyczynowe sporty).

Kolagen jest białkiem prostym, który składa się z aminokwasów o nietypowym składzie. Aminokwasy te należą do białek włóknistych. W budowie kolagenu można wyróżnić 19 aminokwasów, spośród których najważniejszymi są: glicyna, hydroksylizyna, hydroksyprolina oraz prolina.

Kolagen wraz z elastyną należą do białek podporowych skóry. Jak już wcześniej wspomniałam ich zadanie polega na nadawaniu skórze odpowiedniego napięcia, elastyczności, jędrności, a także nawilżenia.

Kolagen syntetyzowany jest przez fibroblasty, czyli komórki białkowe. Komórki te, gdy w organizmie podnosi się poziom kortyzolu ulegają niejako „upośledzeniu”. W rezultacie z „chorych” fibroblastów powstają niepełnowartościowe włókna białkowe. Taki kolagen nie jest w stanie zapewnić skórze odpowiedniej wytrzymałości. Gdy jest więc rozciągana dosyć mocno, nie wytrzymuje i pęka. Warto dodać, że „zdrowy” kolagen, a dokładniej mówiąc jego jeden milimetr jest w stanie wytrzymać obciążenie 10 kilogramów. Jak widać więc – wcale nie tak łatwo doprowadzić do rozstępów, pod warunkiem że nie mamy do nich genetycznych predyspozycji ani też nie mamy predyspozycji do nadmiernego wydzielania kortyzolu.

Jak pokonać rozstępy za pomocą kolagenu?

Pierwszym krokiem w walce z rozstępami jest stosowanie kosmetyków. Jeżeli chcemy, by krem redukujący rozstępy był skuteczny, wówczas należy postawić na taki specyfik, który będzie opracowany na bazie kolagenu. Dzięki odpowiednim składnikom można bowiem spowodować pobudzenie syntezy tego włókna białkowego. W rezultacie nie tylko pozbędziemy się czerwonych rozstępów, ale również zapobiegniemy powstawaniu kolejnych prążków.

Rozstępy – kosmetyki, które chcemy zastosować powinny zawierać w swoim składzie między innymi: wyciąg z centella asiatica, silanole, glikoproteiny. Takimi specyfikami należy smarować miejsca dotknięte rozstępami systematycznie. Warto również delikatnie masować skórę, by przyspieszyć wchłanianie dobroczynnych substancji.

Wiele salonów kosmetycznych proponuje również kolagen naturalny. Jest to kosmetyk, który jest aktywny biologicznie. Kolagen na rozstępy pozyskiwany jest przez precyzyjną filtrację. Pozwala to zachować temu białku charakterystyczną dla niego strukturę potrójnej helisy. W takich specyfikach najczęściej występuje kolagen o stężeniu 95procent. Jest zatem wysoce aktywny, dzięki czemu wysoka jest również jego skuteczność.

W salonach kosmetycznych dostępne są różne rodzaje tego włókna białkowego. Kolagen na rozstępy będzie kolagenem silver. By preparat był skuteczny należy nakładać go na dokładnie umytą skórę. Jeżeli po nałożeniu specyfiku będziemy odczuwać charakterystyczne ściągnięcie skóry, wówczas należy nałożyć lekki krem o działaniu nawilżającym. Taki kosmetyk nie powinien jednak zawierać kwasów owocowych.

Kolagen można zastosować również jako dodatek do wody. Niewielką ilość kolagenu należy połączyć z letnią wodą w szklanym naczyniu. Następnie tak przygotowany roztwór wlewamy do wanny. Należy kąpać się przez około 15 minut. Należy tak ustawić wodę, by jej temperatura nie przekraczała 35 stopni Celsjusza.

5,1k