Kremy na rozstępy – czy naprawdę są skuteczne?

Zmorą dzisiejszych czasów są wszelkie defekty skórne, które są w stanie wprowadzić niejedną kobietę w „czarną rozpacz”. Za najgorsze uważane są rozstępy i cellulit, które niekiedy chodzą ze sobą w parze. Wiele pań najchętniej sięga po kremy na rozstępy, licząc na to, że uda im się zlikwidować prążki i przywrócić skórę do stanu idealnego. Czy faktycznie takie specyfiki mogą zdziałać cuda? Czy może ich skuteczność to „ściema”, która ma przyciągnąć nowych nabywców?

Jak powstają rozstępy?

By móc odpowiedzieć na pytanie, czy kremy na rozstępy są skuteczne, należy dokładnie przeanalizować powstawanie prążków.

Powszechnie uważa się, że rozstępy są wynikiem „rozstępowania się” skóry na powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ skóra jest rozciągania powyżej granic wytrzymałości. Nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby rozstępy w takiej sytuacji powstawały u każdej kobiety, czy u każdego mężczyzny. W rzeczywistości prążki powstają u niektórych osób. Uważa się bowiem, że na powstawanie rozstępów mają wpływ czynniki genetyczne. Ponadto powstawanie prążków związane jest z oddziaływaniem kortyzolu. Uważany za hormon stresu – kortyzol – działa niekorzystnie na fibroblasty – komórki białkowe odpowiadające za produkcję elastyny i kolagenu. Są to włókna białkowe, które zapewniają skórze właściwą elastyczność, wytrzymałość i nadają zdolność do powracania do pierwotnych kształtów. Gdy praca fibroblastów zostanie zakłócona, wówczas komórki te nie są w stanie produkować „pełnowartościowych” włókien białkowych. W efekcie skóra nie jest w pełni przystosowana do „ekstremalnych warunków”, kiedy to jest rozciągana powyżej granic swojej wytrzymałości.

Kolagen w kremach a redukcja rozstępów

W związku z tym, że przyczyną pojawienia się rozstępów jest osłabienie włókien kolagenowych, wszystkie specyfiki przeznaczone do walki z prążkami powinny opierać swoje składniki o kolagen. Tylko w taki sposób będzie można wzmocnić skórę i przyczynić się do redukcji nieestetycznych rozstępów.

Takie specyfiki mimo swojej „mocy” w zwalczaniu istniejących już prążków, będą najbardziej skuteczne w przypadku zapobiegania rozstępom. Najlepsze rezultaty będzie można osiągnąć, gdy akcję profilaktyczną rozpoczniemy jeszcze na długo przed pojawianiem się pierwszego efektu rozstępowania się skóry.

Składniki kremów a skuteczność

Skuteczność kremów na rozstępy w dużej mierze zależy od składników. Jak już wyżej wspomniałam, by specyfiki przyniosły efekty powinny być oparte na bazie kolagenu lub go  zawierać.

Z prążkami mogą poradzić sobie te preparaty, które będą zawierały wszystkie substancje przyczyniające się do pobudzenia pracy fibroblastów, co wiąże się z produkcją włókien kolagenowych. Takimi właściwościami będą wykazywał się kremy, w składzie których znajdą się między innymi: wyciąg z soi, wyciąg z centella asiatica (wyciąg z wąkorotki azjatyckiej), silanole, glikoproteiny.

Ważnym składnikiem kremów na rozstępy jest również witamina A i witamina E. Obie przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry oraz przyspieszają proces regeneracji.

Skuteczność kremów a wygląd rozstępów

O skuteczności kremów na rozstępy decyduje nie tylko dobór odpowiednich substancji. Niezwykle ważne jest to, jak nasze prążki wyglądają. Jeżeli są czerwone bądź różowo-fioletowe (o różnych odcieniach), wówczas to najwyższy moment, by rozpocząć walką z rozstępami. Oznacza to bowiem, że prążki są w fazie zapalnej. Skuteczność kuracji za pomocą kremów na tym etapie jest wysoka.

W wielu przypadkach preparaty na rozstępy nie pomogą, jeśli prążki przeszły już w fazę bliznowacenia. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne. W niektórych przypadkach koniecznością jest skorzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

Skuteczność kremów a sposób użytkowania

Wiele osób, które borykają się z problemem rozstępów zastanawia się, dlaczego kremy na rozstępy nie działają, skoro zawierają w swoim składzie odpowiednie substancje. Tymczasem okazuje się, że nawet najlepszy specyfik nie będzie skuteczny, jeżeli nie będzie stosowany systematycznie. Tylko regularne aplikowanie kremów jest w stanie przyczynić się do redukcji prążków.

Nawet najdroższe kremy na niewiele się zdadzą, jeżeli będziemy je stosować „od wielkiego dzwonu”. W walce z rozstępami liczy się nie tylko czas, ale i intensywność. Jeżeli chcemy naprawdę zlikwidować prążki za pomocą kremów, to musimy działać szybko i dokładnie. Niezwykle ważne jest masowanie skóry przed nałożeniem preparatów. Dzięki temu skóra znacznie lepiej wchłonie wszystkie dobroczynne składniki.

Kremy na rozstępy warto również nakładać na ciepłą skórę, a więc najlepiej po kąpieli. I w tym przypadku absorpcja dobroczynnych substancji jest znacznie większa.

Podsumowanie

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że kremy na rozstępy są skuteczne, ale… pod warunkiem, że są we właściwy sposób użytkowane. Jeżeli chcemy zwalczyć prążki za pomocą kosmetyków niezwykle ważny jest czas. Im szybciej bowiem zaczniemy działać, tym większe prawdopodobieństwo, że prążki znikną. Trzeba być jednak cierpliwym, bowiem efekty nie przychodzą po kilku dniach.

5,1 k

6 komentarzy to “Kremy na rozstępy – czy naprawdę są skuteczne?”

 1. Skuteczność kremów na rozstępy | Ciekawe artykuły said:

  Sty 05, 11 at 10:17

  […] usuniecie wrzecionowatych prążków nie należy do łatwych zadań. Okazuje się bowiem, że skuteczność kremów na rozstępy może być różna, tak jak różne są tego typu kosmetyki. Zatem od czego będą zależały […]

 2. Rozstępy» Blog Archive » Redukcja rozstępów – czynniki wpływające na skuteczność said:

  Wrz 20, 11 at 12:41

  […] się, że skuteczność kremów na rozstępy uzależniona jest nie tylko od składu specyfiku, choć – jak się okazuje – ma on nie […]

 3. Rozstępy» Blog Archive » Krem redukujący rozstępy dla kobiet w ciąży said:

  Lis 02, 11 at 18:02

  […] wiedzieć, że na skuteczność kremów na rozstępy wpływ ma również to, jak często dany specyfik będziemy aplikować. Jeśli chcemy pozbyć się […]

 4. Rozstępy» Blog Archive » Rozstępy – czy jesteśmy na nie skazani? said:

  Kwi 04, 12 at 11:53

  […] ciała. Podstawą jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sprawdzają się typowe kremy na rozstępy, których używają osoby borykające się już z rozstępami. Takie specyfiki zawierają w swoim […]

 5. kremy na rozstępy - moje doświaczenia said:

  Sie 27, 12 at 11:02

  moim zdaniem, przy odrobinie starań można zapobiec powstawaniu rozstępów, a już istniejące (o ile są świeże) można zlikwidować. Potrzebna jest do tego dieta czyli wzmacnianie skóry od środka tj. dostarczanie jej składników niezbędnych do regeneracji i stosowanie dobrych (a nie byle jakich) kremów, które jeszcze bardziej stymulują produkcję elastyny i kolagenu. Cały proces jest rozłożony w czasie i może trwać nawet parę miesięcy, ale jestem przekonana, że większość rozstępów mozna tym sposobem usunąć, a na pewno zapobiec powstawaniu nowych

 6. na rozstępy said:

  Paź 07, 12 at 08:40

  ja osobiście nie rozumiem dlaczego tyle osób twierdzi, że jak ktoś ma rozstępy to żaden krem nie pomoże, to nieprawda, jestem tego najlepszym przykładem, stosowałam kremy bardzo regularnie odkąd tylko na moim ciele pojawiły się prążki i to właśnie dzięki kremom udało mi się je zlikwidować, polecam szczególnie revitol