Cellulit – to także problem

Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić cellulitowi, ponieważ doskonale wiem – również z własnego doświadczenia – że to po rozstępach kolejny defekt, który jest zmorą kobiet. Co trzeba wiedzieć o „skórce pomarańczowej”? Jak się jej pozbyć? Od czego zacząć walkę z celluliutem? Odpowiedzi na te pytania znajdą się poniżej.

Przyczyny cellulitu

Żeby poznać tajniki walki z cellulitem, należy dokładnie przyjrzeć się swojemu przeciwnikowi. Gdy będziemy wiedzieć, dlaczego powstaje, znacznie łatwiej będzie się z nim uporać.

Cellulit to przede wszystkim efekt zwiększonego poziomu estrogenów na skutek zawirowań hormonalnych. To już wyjaśnia, dlaczego to właśnie kobiety borykają się ze skórką pomarańczową, a nie panowie. Na pojawienie się skórki pomarańczowej narażone są zatem najbardziej kobiety w ciąży, nastolatki, panie przyjmujące tabletki antykoncepcyjne oraz dojrzałe kobiety, stosujące hormonalną terapię zastępczą. Estrogeny powodują, że naczynia krwionośne i limfatycznie zwiększają swoją przepuszczalność. W rezultacie powstają obrzęki, które uciskają na położone w tkance podskórnej komórki tłuszczowe. Ucisk sprawia, że krążenie zostaje zaburzone, a więc komórki nie otrzymują dostatecznej ilości substancji odżywczych oraz nie są oczyszczane z toksycznych produktów przemiany materii. Komórki powiększają swoją objętość, tworząc grudki i nierówności, zwane cellulitem.

Jednak kobiety nie powinny winą obarczać tylko estrogenów. Okazuje się bowiem, że i my osobiście „dorzucamy kilka groszy”. Bardzo często nie odżywiamy się w sposób prawidłowy. Nie możemy się również pochwalić systematyczną aktywnością fizyczną. Idziemy na łatwiznę. Zamiast zdrowych produktów, jemy fast-foody, słodycze. Przesadzamy z ilością wypijanej kawy. Co więcej – zamiast wchodzić po schodach – żeby dostać się na drugie piętro, korzystamy z windy. Z domu do pracy – i odwrotnie – korzystamy z samochodu. A jak wracamy do domu, padamy ze zmęczenia. Nie mamy siły, by nawet poruszyć ręką;) Nic więc dziwnego, że skóra pomarańczowa powoli atakuje nasze ciało. A jak już zaatakuje na dobre, wcale tak łatwo nie będzie dało się ją przegonić.

Walka z cellulitem – najpopularniejsze metody

Walka z cellulitem jest możliwa. Niestety trzeba liczyć się z tym, że jest to trudny i wymagający przeciwnik. Czasami zmagania ze skórką pomarańczową będą ciągnęły się miesiącami. W wielu przypadkach nie da się tego przyspieszyć. Trzeba więc wykazać się sporą cierpliwością i wytrwałością.

Kosmetyki na cellulit

Pierwszą „deską ratunku”, po którą najczęściej sięgają kobiety, są kosmetyki antycellulitowe. Warto z nich korzystać, ponieważ zawierają w swoim składzie wiele cennych substancji. Trzeba jednak dokładnie zanalizować etykietę, by poznać składniki. Ważne, by znajdowały się w nim takie substancje, które jednocześnie będą przyczyniały się do przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej, wzmacniania i uszczelniania naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także usprawniających krążenie.

Warto pamiętać, że takie specyfiki należy stosować systematycznie, najlepiej dwa razy dziennie – codziennie. Trzeba je dokładnie wmasowywać w skórę, dzięki czemu dobroczynne składniki znacznie lepiej i szybciej będą się wchłaniały.

Masaże na cellulit

W walce z cellulitem pomocne mogą okazać się masaże. Z powodzeniem można je wykonać w domowym zaciszu. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w rękawicę sizalową, która robi furorę w zwalczaniu cellulitu. Masować należy okrężnymi ruchami – zaczynając od kostek stóp, stopniowo przesuwając się ku górze. Po takim masażu może także delikatnie poszczypać skórę. Trzeba uważać jednak, by nie nabawić się siniaków.

Masaże warto wesprzeć specjalnymi olejkami antycellulitowymi. Dzięki temu jeszcze bardziej wzmocnimy skuteczność kuracji.

Właściwa dieta

Żeby móc skutecznie uporać się ze skórką pomarańczową, trzeba zmienić także swoje nawyki żywieniowe. Bardzo ważne są owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste. Koniecznością jest zrezygnowanie z soli, która przyczynia się do obrzęków (zatrzymuje wodę), a w efekcie do cellulitu wodnego. Jedzenie słodyczy także nie jest wskazane. Podobnie jak picie sporej ilości kawy. Pobudza ona wydzielanie kortyzolu, który odpowiada za powstawanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

Aktywność fizyczna

Walka z cellulitem nie obejdzie się bez ćwiczeń. Aktywność fizyczna jest wymagana, ponieważ ruch nie tylko pobudza krążenie, ale także przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej oraz przyspieszenia metabolizmu.

Dobrą wiadomością jest to, że można ćwiczyć cokolwiek. Chodzi o to, by w ogóle się ruszać. Jednak robienie zakupów czy sprzątanie nie wystarczy. Trzeba się nieco więcej napocić. Jednak to się opłaca. Codzienna aktywność fizyczna, trwająca jednak nie dłużej niż czterdzieści minut. Warto wybierać taki rodzaj ćwiczeń, które będą sprawiały nam przyjemność.

W walce z cellulitem bardzo ważne jest to, by działać na kilku frontach jednocześnie. Tylko wtedy redukowanie skórki pomarańczowej przyniesie oczekiwane efekty. Nie należy się zniechęcać, gdy przez pierwsze tygodnie nie zauważymy spektakularnej poprawy stanu skóry. Dajmy jej trochę czasu!

5,1