Rozstępy u nastolatek – można im zapobiec

Obecnie już coraz młodsze dziewczyny z uwagą obserwują swoje ciało i wszelkimi sposobami próbują zwalczyć każdą jego niedoskonałość. Niestety w świecie nastolatek zaczął dominować kult ciała, któremu niełatwo jest przecież sprostać. Każda chce być szczupła, piękna i zadbana. Niestety, ale na niektóre „powikłania” procesu dojrzewania nie mają wpływu, co wywołuje u nich stres i zdenerwowaniem – szczególnie problematyczne są rozstępy u nastolatek.

Dlaczego powstają?

Z reguły rozstępy kojarzą się nam przede wszystkim z okresem ciąży (głownie koniec drugiego i początek trzeciego trymestru), a także z osobami otyłymi lub takimi, które nagle, w krótkim czasie zwiększyły swoja masę, jednak trzeba pamiętać, że ten problem bardzo często dotyka nastolatków. Główna przyczyną ich powstawania w tym okresie życia jest fakt, że dochodzi do gwałtownego wzrostu ciała, u dziewcząt – rozrost gruczołu piersiowego, nabieranie kobiecych kształtów poprzez odkładanie się większej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy bioder. Wszystko to prowadzi to nadmiernego rozciągania skóry, która nie nadąża z wystarczająca produkcją nowych włókien sprężystych przez co dochodzi do rozerwania już istniejących i powstania nieestetycznych czerwono-fioletowych linii. Jest to tak zwana pierwsza faza powstawania rozstępów – zapalna. Z czasem dochodzi do ich zblednięcia – jest to faza zanikowa. W okresie dojrzewania występuje „burza” hormonalna – niestabilne poziomy hormonów kobiecych – estrogenów – także może doprowadzać do zaburzeń syntezy włókien w skórze właściwej i utraty jej elastyczności. Czas pokwitania to także okres ogromnego stresu – wydziela się kortyzol (zwany właśnie hormonem stresu), który zaburza funkcję fibroblastów co także prowadzi di utraty właściwości włókien elastycznych. Kolejnym powodem o jakim nie można zapominać to diety. Niestety nastolatki przeważnie sądzą (choć często nie jest to prawdą), że są za grube. Stosują wiele rodzajów diet, z których większość nie jest dla nich odpowiednia i zamiast tracić na wadze bardzo łatwo ją nabierają. Takie wahania co do ilości kilogramów powodują powstawanie rozstępów. Niestety istnieje jeszcze jeden powód ich powstawania, na który nie mamy żadnego wpływu. Jeśli w rodzinie od młodego wieku pojawiały się rozstępy to jest wielce prawdopodobne, że nastolatek również je będzie posiadał, ponieważ wykazano genetyczna skłonność do ich powstawania, a jak narazie nie istnieją metody, które pozwoliły by uniknąć wpływu genów.

Profilaktyka rozstępów

Szczególnie polecana jest dieta zawierającą odpowiednią ilość witaminy C, PP i B5, a także innych mikroelementów jak na przykład cynk (ma bardzo ważny udział w procesie syntezy kolagenu, jest niezbędnym elementem enzymów biorących udział w tym procesie). Warto również znaleźć chwile na codzienne ćwiczenia, które pozwolą nam uniknąć tego przykrego problemu. Zgodnie z tym co zostało wymienione powyżej warto zastanowić się nad stosowaniem źle dobranych diet odchudzających, niestety takie postępowanie  może czasem wyrządzić nastolatkom więcej krzywdy niż pożytku, na pewno warto namawiać młodych dorosłych do zwiększenia aktywności ruchowej, a ewentualna dietę skonsultować ze specjalistą. Z prostych domowych zabiegów pomagających ujędrnić skórę można wymienić naprzemienne natryskiwanie narażonej okolicy ciała ciepłą i zimną wodą. Warto również poświęcić trochę swojego czasu ma wieczorny masaż. Najprościej jest go wykonywać pod prysznicem przy użyciu specjalnej rękawicy, gąbki czy szczotki. Należy go wykonywać okrężnymi ruchami tak, by pobudzić krążenie krwi.

Co robić jak już się pojawią?

Trzeba pamiętać, że szansę na całkowitą redukcję mają tylko czerwone rozstępy, czyli te świeżo powstałe będące w pierwszej fazie swojego rozwoju – fazie zapalnej. Stosowanie leczenia w fazie zanikowej powoduje ich zblednięcie, ale nie całkowite zniknięcie, niestety pozostaną już na skórze przez całe życie. Najbardziej popularna metoda walki z rozstępami są kremy. Najczęściej w swoim składzie posiadają kolagen oraz kwas mlekowy, posiadający właściwości wygładzające skórę. Na ich skuteczność największy wpływ ma regularność ich stosowania. Najlepiej jest je stosować po wieczornej kąpieli, kiedy to mają największą szanse na przedostanie się w głąb skóry. W specjalistycznych gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych możemy skorzystać z zabiegów usuwających rozstępy, zaliczamy do nich: mikrodermabrazję, peeling chemiczny czy zabiegi laserem. W większości mają one na celu pobudzenie skóry właściwej do produkcji włókien kolagenowych i elastylowych, usunięcie martwych komórek warstwy rogowej, a w przypadku lasera – powstanie pod wpływem ciepła mikrouszkodzeń, które maja spowodować intensywny proces regeneracji. Mają wysoką skuteczność w walce z tą przypadłością, jednak należy liczyć się z dośc wysokimi kosztami takiej kuracji, gdyż nie ma się co łudzić – potrzebny jest nie jeden a kilkanaście takich zabiegów. Jednak najważniejsza, moim zdanie, jest edukacja młodego człowieka. Naprawdę warto jest zapewnienie nastolatka, ze takie zmiany są czasem  niestety nie uniknione i że posiada je bardzo wielu jego rówieśników, warto z nimi walczyć, ale nie warto się załamywać jeśli się to do końca nie uda.

5,2 k

One Response to “Rozstępy u nastolatek – można im zapobiec”

  1. Rozstępy u nastolatek | Artykuły na każdy temat od la-dolce-nrd.pl said:

    Gru 23, 10 at 08:04

    […] u nich znacząco obniżają samoocenę i zmniejszają poczucie własnej wartości. Na szczęście rozstępy u nastolatek nie są koniecznością. Jeżeli odpowiednio wcześnie zajmiemy się pielęgnacją ciała, […]