Rozstępy i cellulit – nie muszą iść ze sobą w parze

Rozstępy oraz cellulit uważane są za najbardziej dotkliwe przypadłości estetyczne skóry. Na defekty te uskarżają się przede wszystkim kobiety, dla których wygląd zewnętrzny jest niezwykle ważny. Choć większość kobiet boryka się zarówno z rozstępami, jak i cellulitem, w rzeczywistości okazuje się, że obie przypadłości wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Nie wszystkie panie są bowiem w jednakowym stopniu narażone na powstawanie cellulitu czy rozstępów. Od czego to zależy? Jak nie dopuścić do powstawania prążków i skórki pomarańczowej? O tym będzie dzisiejszy wpis.

Rozstępy i cellulit – inne przyczyny powstawania

O tym, że rozstępy i cellulit nie są przypadłościami występującymi jednocześnie, może świadczyć to, że inne są powody ich powstawania. Jak wiadomo – rozstępy pojawiają się na skutek zbyt gwałtownego rozciągania skóry. Dochodzi do tego najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy to młodzi ludzie zbyt szybko rosną, a skóra nie nadąża za tym rozrostem. W efekcie skóra „pęka” na powierzchni, dając nieestetyczne prążki. Z tych samych powodów mogą powstawać u kobiet w ciąży, czy osób korzystających z siłowni w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Naukowcy wykazali, że winę za taki stan ponosi kortyzol – hormon stresu, który wydzielając się w nadmiarze, niekorzystnie oddziałuje na fibroblasty. Te z kolei zaczynają produkować „słabsze” włókna białkowe, które nie są w stanie zapewnić odpowiedniej wytrzymałości skóry. Warto wiedzieć, że rozstępy są nie tylko przypadłością osób „puszystych”. Okazuje się, że w takim samym stopniu narażone są osoby, które szybko chudną.

Cellulit z kolei to wina estrogenów, które wydzielając się w nadmiarze – w okresie dojrzewania, w ciąży, stosując tabletki antykoncepcyjne – powodują zmniejszenie szczelności naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. W rezultacie dochodzi do pojawienia się obrzęków, które pośrednio wpływają na powstawanie grudek i nierówności – objawów cellulitu.

Powstawanie skórki pomarańczowej spowodowane jest także niewłaściwym trybem życia. Objadanie się niewartościowymi posiłkami, mało ruchu powodują, że odkłada się tłuszcz, a krążenie zostaje zaburzone.

Jak nie dopuścić do rozstępów i cellulitu?

Żeby zapobiec pojawieniu się rozstępów czy cellulitu, a najlepiej jednego i drugiego defektu, należy wyeliminować przyczyny ich powstawania. Oczywiście nie da się uniknąć dojrzewania. Można więc powiedzieć, że w pewnym stopniu ryzyko pojawienia się rozstępów i cellulitu będzie. Dlatego też, odpowiednio wcześnie warto smarować skórę odpowiednimi specyfikami. Sprawdzą się kosmetyki, które natłuszczają i nawilżają skórę, poprawiają krążenie, przyspieszają spalanie tłuszczu czy wzmacniają włókna kolagenowe.

Czasami nie uda się uniknąć cellulitu. A to dlatego, że jego powstawanie może być też uwarunkowane genetycznie. Wówczas należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do pojawienia się prążków. Zgodnie z opiniami niektórych kobiet, to właśnie prążki są gorszą przypadłością aniżeli cellulit. Dlatego też, bez względu na to, czy cellulit pojawi się, czy też nie, należy zapobiegać rozstępom.

Trzeba sięgnąć po kosmetyki na rozstępy. Zawierają one w swoim składzie szereg substancji, które pobudzają syntezę kolagenu. Niektóre specyfiki zawierają substancje przyspieszające proces regeneracji skóry oraz eliminowania blizn. Regularne stosowanie takich preparatów może przynieść zadowalające rezultaty.

Ważne jest, by nie poddawać się zbyt szybko. Jeżeli bowiem zauważymy, że faktycznie prążki się nie pojawiają, nie należy rezygnować z aplikowania kosmetyków. Wystarczy chwila nieuwagi i nieestetyczne, czerwone rozstępy mogą się pojawić. A gdy już „wyskoczą”, wówczas ciężko będzie się ich pozbyć całkowicie.

3,7 k

3 komentarze to “Rozstępy i cellulit – nie muszą iść ze sobą w parze”

 1. Rozstępy i cellulit | Portal Kobiecy said:

  Sty 12, 11 at 07:17

  […] szukają wszelkich możliwych sposobów, by sobie z nimi poradzić. Na szczęście zarówno na rozstępy i cellulit istnieje wiele metod, dzięki którym można sprawiać, że ciało powróci do dawnej świetności. […]

 2. Rozstępy i cellulit - Uroda said:

  Sty 26, 11 at 17:54

  […] się, w jaki sposób można tego dokonać, warto poznać przyczyny powstawania defektów. Rozstępy i cellulit choć wydają się podobnymi mankamentami, mają różne przyczyny […]

 3. Walczymy z rozstępami i cellulitem | Polonia Extra said:

  Mar 18, 11 at 09:55

  […] dowiemy się, w jaki sposób można tego dokonać, warto poznać przyczyny powstawania defektów. Rozstępy i cellulit choć wydają się podobnymi mankamentami, mają różne przyczyny […]