Białe rozstępy – dlaczego większość kosmetyków nie skutkuje?

O tym, że rozstępy są nieestetycznym i uciążliwym defektem skóry wie każda osoba, która boryka się z tym problemem. Niestety prążki nie należą do rzadkości. Trafiają się bez względu na wiek czy płeć. Co prawda można im zapobiec, ale najczęściej zaczynamy działać, gdy już pojawią się rozstępy. Najchętniej sięgamy po kremy zawsze wtedy, gdy prążki przyjmą już postać jasno-perłowych blizn. A potem dziwimy się, że żadne specyfiki nie przynoszą efektu… Dlaczego tak się dzieje? Czemu białe rozstępy tak trudno zlikwidować za pomocą aplikowania kosmetyków przeznaczonych do walki z rozstępami?

Jak powstają białe rozstępy?

Rozstępy – najogólniej rzecz ujmując – powstają na skutek gwałtownego rozciągania skóry – powyżej granic jej wytrzymałości. Skóra może rozciągać się pod wpływem wielu czynników, co jednak nie zawsze skutkuje rozstępami. Oznacza to, że musi istnieć jeszcze dodatkowy czynnik. Jest nim kortyzol – hormon stresu, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie fibroblastów. Kortyzol powoduje niejako upośledzenie komórek białkowych, które z kolei odpowiedzialne są za produkcję kolagenu – włókna białkowego stanowiące swoiste rusztowanie dla skóry. Pod wpływem kortyzolu kolagen nie jest w stanie zapewnić skórze pełnych właściwości. Z tego też powodu, gdy skóra zostanie poddana gwałtownemu rozciąganiu, rozstępuje się na powierzchni.

Białe rozstępy to efekt przejścia czerwonych prążków w fazę bliznowacenia. Pasma rzucających się w oczy rozstępów zaczynają stopniowo blednąć. Nie oznacza to jednak, że całkowicie znikną. Choć będą jaśniejsze, mimo wszystko będą widoczne i wyczuwalne w dotyku. Ich obecność będzie szczególnie się odznaczać latem, gdy na naszą skórę padną promienie słoneczne. Rozstępy bowiem nie są raczej podatne na opalanie.

Skuteczność kremów w walce z białymi rozstępami

W drogeriach i aptekach znajdziemy wiele specyfików, które przeznaczone są do walki z rozstępami. Zawierają one w swoim składzie substancje, które oparte są na bazie kolagenu. Dzięki temu substancje zawarte w preparatach przyczyniają się do stymulowania syntezy tego włókna białkowego odpowiedzialnego za wytrzymałość skóry. Kosmetyki na rozstępy są jednak skuteczne przede wszystkim w profilaktyce rozstępów oraz zwalczaniu prążków w fazie zapalnej (czerwone rozstępy). Regularne ich stosowanie połączone z delikatnym masażem może faktycznie zlikwidować nieestetyczny problem.

Jednak tak łatwo nie pójdzie nam w przypadku rozstępów w fazie bliznowacenia. Zazwyczaj samo stosowanie kremów nie pomoże. Nie oznacza to jednak, by rezygnować całkowicie z takiej metody walki. Warto systematycznie stosować aplikować specyfiki – najlepiej dwa razy dziennie. Na tym nie należy poprzestawać….

Kremy wspomogą zabiegi na białe rozstępy

Jeżeli chcemy zlikwidować białe rozstępy, trzeba przede wszystkim postawić na zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Regularne poddawanie się kuracjom jest w stanie zmniejszyć widoczność nieestetycznych prążków, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je zredukować.

Zabiegi na rozstępy to jednak dość kosztowna kuracja. Jeżeli jednak zależy nam na gładkiej skórze, pozbawionej prążków, takie rozwiązanie może okazać się koniecznością.

Z tańszych zabiegów na rozstępy polecana jest mezoterapia igłowa. Dobrym rozwiązaniem jest też wykonanie peelingu z kwasem glikolowym. Peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego (chemabrazja) jest równie skuteczny, tyle że należy do droższych kuracji. Jeżeli jednak zdecyduejmy się na taki zabieg, specjalista zastosuje wyższe stężenie kwasu, dzięki czemu będzie można pozbyć się rozstępów w stu procentach.

3,7 k