Rozstępy po ciąży

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że rozstępy u kobiet w ciąży są sprawą oczywistą. Tymczasem okazuje się, że rozstępy i ciąża wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Jednakże wiele pań wcale nie przejmuje się wyglądem swojego ciała w ciąży. Nie mają świadomości albo też nie chcą o tym wiedzieć, że rozstępom, które najczęściej stanowią pamiątkę po porodzie, można zapobiec. Dopiero gdy pojawią się nieestetyczne prążki, wpadną w kompleksy i zamkną się w sobie, co niekorzystnie może odbić się na ich relacjach z partnerem. Wszak wstydzić się będą swojego ciała. Co więc uczynić, by rozstępy po ciąży nie były koszmarem? Oto kilka porad.

Skąd się biorą rozstępy w ciąży?

Rozstępy to defekt skóry, który powstaje na skutek jej rozciągania powyżej granic wytrzymałości. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol – hormon stresu – wpływa negatywnie na pracę fibroblastów, których celem jest produkcja kolagenu odpowiedzialnego za właściwości skóry. Zaburzenie funkcjonowania wpływa na produkowanie „niepełnowartościowych” włókien białkowych, które pod wpływem gwałtownego rozciągania, powodują pęknięcia na powierzchni skóry, dając rozstępy.

Jak wiadomo – skóra podczas ciąży jest znacznie narażona na rozciąganie. Jeżeli do tego dojdą wahania masy ciała kobiety ciężarnej, wówczas o rozstępy jest jeszcze łatwiej.

Rozstępy po ciąży – jak ich uniknąć?

Jeżeli nie chcemy zaprzątać sobie głowy rozstępami po ciąży, warto jak najszybciej rozpocząć akcję profilaktyczną. Nadgorliwość w stosunku do zapobiegania rozstępom jeszcze żadnej kobiecie nie zaszkodziła.

Walkę z rozstępami najlepiej zacząć zanim jeszcze się pojawią. Dzięki temu po ciąży nie będziemy musiały skupiać się na redukcji prążków, lecz jedynie na opiece nad bobasem. W profilaktyce rozstępów „przyjazne” jest to, że wcale nie musimy stosować drogich kosmetyków przeznaczonych do walki z rozstępami. W zupełności wystarczy oliwka kosmetyczna, która doskonale natłuszcza skórę, nadając jej elastyczności. Niemałe znaczenie ma również masowanie skóry, co przyczynia się do poprawy jędrności i sprężystości.

Troska o ciało jest również konieczna w czasie ciąży. W tym wypadku koniecznością będzie już zastosowanie kosmetyków przeznaczonych typowo na rozstępy. Trzeba jednak pamiętać, by sięgać po takie specyfiki, które przeznaczone są dla kobiet w ciąży. Chodzi bowiem o to, żeby nie zawierały substancji mogących zaszkodzić płodowi. Przed zastosowaniem konkretnego specyfiku, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku aplikowania takich specyfików trzeba mieć świadomość, by delikatnie masować skórę. Na rozstępy narażone są piersi, uda, biodra i oczywiście brzuch. Masaż brzucha powinien być jednak uzgodniony z lekarzem prowadzącym ciążę.

Gdy rozstępy po ciąży zostały…

Prawda jest taka, że obecność rozstępów po ciąży uwarunkowana jest także genetycznie. Oznacza to zatem, że w wielu przypadkach – choćbyśmy nie wiem jak się starały – prążki i tak się pojawią. Czasami po prostu kobiety nie mają na to wpływu. Nie należy się jednak poddawać, gdy pojawią się pierwsze czerwone rozstępy. Trzeba działać dalej, stosując inne kosmetyki (także dla kobiet w ciąży). Warto wspomóc się masażem, który pobudzi krążenie oraz sprawi, że substancje dobroczynne znacznie lepiej się wchłoną.

Walkę z rozstępami należy kontynuować nawet w okresie karmienia. Jeżeli nie karminy piersią, wówczas można zastosować „silniejsze” kosmetyki. Można również skorzystać z zabiegów dermatologii estetycznej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że choć są to kuracje skuteczne, znacznie obciążą domowy budżet. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na redukcji prążków, takie rozwiązanie może okazać się koniecznością.

Jeżeli któraś z kobiet chciałaby pozbyć się rozstępów i zminimalizować ich widoczność, a nie jest w stanie zapłacić kilka tysięcy za kurację, może znaleźć specyfiki kosmetyczne przeznaczone do walki z białymi i „starymi” rozstępami. Nie wszystkie są skuteczne, jednakże warto spróbować. A jeżeli chcemy pokazać swoje ciało na plaży, warto wybierać takie stroje kąpielowe, które ukryją mankamenty.

4,05 k