Rozstępy u mężczyzn – przyczyny i usuwanie

Jeszcze do niedawna uważano, że rozstępy to tylko i wyłącznie problem kobiet w ciąży. To właśnie wtedy ciało jest najbardziej narażone na rozciąganie, co zazwyczaj doprowadza do pojawienia się prążków. Okazuje się jednak, że to tylko błędna teoria, bowiem w rzeczywistości na rozstępy narażeni są także mężczyźni. Co więcej – panowie zdają sobie z tego sprawę i o dziwo – próbują temu zapobiec. Gdy się jednak nie udaje, sięgają po wszelkie dostępne sposoby.

Rozstępy u mężczyzn – czy to normalne?

Powstawanie rozstępów wiąże się z rozciąganiem skóry powyżej granic jej wytrzymałości. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol – hormon stresu – przyczynia się do upośledzenia fibroblastów, które z kolei nie są w stanie produkować „pełnowartościowych” włókien kolagenowych. Te bowiem nadają skórze odpowiedniej elastyczności i odporności na rozciąganie. Gdy jednak są osłabione, nie są w stanie tego skórze zapewnić. Jeżeli więc pojawia się sytuacja, w której skóra narażona jest na nadmierne rozciąganie, zamiast powrócić do poprzedniego kształtu, pęka na powierzchni dając rozstępy.

Rozstępy u mężczyzn mogą pojawiać się z kilku powodów. Najczęściej jednak jest to rezultat związany z regularnym korzystaniem z siłowni. Panowie, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej, ćwiczą i nie baczą na konsekwencje uboczne. Zalicza się do nich oczywiście rozstępy, które są skutkiem szybkiego przyrostu mięśni.

Rozstępy są także wynikiem gwałtownych wahań masy ciała. Jeżeli szybko pozbywamy się zbędnych kilogramów lub przeciwnie – przybieramy na wadze, wówczas efektem mogą być nieestetyczne prążki.

Rozstępy mogą także powstawać na skutek schorzenia zwanego zespołem Marfana. Należy ona do chorób tkanki łącznej, która pojawia się na drodze dziedziczenia. Za przyczynę uważa się zaburzenia w syntezie kolagenu oraz uszkodzenia włókien sprężystych. Najczęściej jednak prążki powstają na skutek zaburzeń powstawania włókien kolagenowych.

Rozstępy – czy można im zapobiec?

To, że rozstępy powstają u wielu mężczyzn, wcale nie oznacza że muszą powstawać u każdego. Można zatem wysnuć wniosek, że nieestetycznym prążkom można zapobiec, o ile nie są to rozstępy związane z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi (choć i z tym można sobie poradzić).

Jeżeli mężczyźni nie chcą dopuścić do pojawienia się prążków, wówczas muszą walkę z nimi rozpocząć zanim jakiekolwiek „zwiastuny” się pojawią. Zapobiec rozstępom może odpowiednia pielęgnacja ciała, a w szczególności miejsc narażonych na powstawanie prążków. Zawczasu należy sięgnąć po kosmetyki, które nawilżą oraz natłuszczą ciało. Panowie z reguły nie lubią żadnych specyfików, które pozostawiają na skórze warstwę „tłuszczyku”. Są też zniecierpliwieni czekaniem aż kosmetyk się wchłonie. Na szczęście można zastosować oliwkę kosmetyczką, wmasować w wilgotne ciało, a następnie całość wytrzeć ręcznikiem. Dzięki temu skóra będzie wypielęgnowana, a jednocześnie pozbawiona tłustej warstwy.

Gdy mężczyźni zaczynają intensywniej ćwiczyć na siłowni, wówczas muszą sięgnąć po bardziej skoncentrowane preparaty. Powinny one w składzie zawierać odpowiednie substancje, które będą pobudzać syntezę kolagenu. Dzięki temu skóra będzie bardziej odporna na rozciąganie. Warto pamiętać o tym, by smarować ciało systematycznie. Bowiem tylko wtedy uda się osiągnąć cel – skórę pozbawioną defektu.

Na szczęście coraz więcej mężczyzn zdaje sobie sprawę, że znacznie lepiej zapobiegać pojawieniu się rozstępów aniżeli je potem usuwać. Tę świadomość mężczyzn można coraz częściej zauważyć na siłowni. Panowie przed treningiem smarują bowiem swoje ciało dostępnymi na rynku kosmetycznym specyfikami przeciwko rozstępom.

Usuwanie rozstępów – niełatwe, ale możliwe

Niestety nie zawsze uda się zapobiec rozstępom. Niekiedy są one znacznie sprytniejsze i mimo wszelkich starań pojawią się. Nie należy jednak poddawać się, lecz działać nieprzerwanie. Jeśli faktycznie będziemy cierpliwie i systematycznie działać, rozstępy mogą zniknąć.

Jeśli nasze rozstępy znajdują się w fazie  zapalnej, wówczas istnieje spora szansa na ich zredukowanie. Można jedynie zmienić kosmetyki na bardziej skuteczne. Warto zwrócić uwagę na skład preparatów. Warto postawić na takie, które przyczyniają się do pobudzenia produkcji kolagenu. W składzie powinny znaleźć się również witaminy, które korzystnie wpływają na kondycję skóry i pozwalają się jej zregenerować.

By wzmocnić rezultaty, warto wybrać się raz na jakiś czas do gabinetu kosmetycznego. Można tam bowiem skorzystać z kilku całkowicie bezinwazyjnych zabiegów na rozstępy. Prążki w fazie zapalnej może zredukować mikrodermabrazja lub mezoterapia bezigłowa. Nie należy jednak spodziewać się zaskakujących efektów. Spłycenie rozstępów będzie widoczne w niewielkim stopniu. Na białe rozstępy ów zabiegi niestety nie pomogą.

Jeżeli więc borykamy się już z białymi rozstępami, wówczas warto wybrać się do gabinetu dermatologii estetycznej. Oferowane są tam bowiem bardziej skuteczne zabiegi. Ich celem jest złuszczenie uszkodzonego naskórka. Polecane są peelingi chemiczne wykorzystujące kwasy (trójchlorooctowy, glikolowy). Kilkakrotne wykonanie serii zabiegów przyczynia się do wyraźnego spłycenia widocznych prążków.

W walce z białymi rozstępami polecane są również laserowe usuwanie. Zaskakujące rezultaty przynosi dermabrazja laserowa. Jest to zabieg, który polega na odparowaniu uszkodzonych tkanek. Zdrowe natomiast pozostają nieuszkodzone. Zabieg jest niestety bolesny, dlatego większość przypadków wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). Jeżeli jednak stan pacjenta na to nie pozwala, wówczas zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu skóra pozbawiona jest naskórka, który po kilku tygodniach pojawia się ponownie. Tyle że jest to naskórek pozbawiony jakichkolwiek rozstępów.

5,8 k

2 komentarze to “Rozstępy u mężczyzn – przyczyny i usuwanie”

  1. Rozstępy na ramionach | Ciekawe artykuły said:

    Sty 28, 11 at 08:57

    […] pobliżu kolan, na brzuchu ( szczególnie u kobiet w okresie ciąży) oraz na ramionach. Z kolei u rozstępy u mężczyzn można zauważyć w okolicy lędźwi i krzyża, a u panów intensywnie trenujących również w […]

  2. marvin said:

    Sty 04, 13 at 16:17

    No cóż… Chyba rozstępy u facetów to nic nadzwyczajnego. W końcu każdy jest narażony na rozciąganie skóry, tym bardziej że to przede wszystkim faceci ćwiczą na siłowni i dążą do uzyskania muskułów 😀 Ja tam rozstępów nie mam, a jestem facetem. Ale właśnie przymierzam się do ćwiczeń na siłowni i poszukuję wszystkich informacji. Trafiłem też na taki artykuł: http://rozstepy.pl/rozstepy-u-mezczyzn-16.html. I tam wszystko jest wyjaśnione. Oczywiście nie mówię, że tutaj nie, bo i Wasz artykuł mi się podoba 😀