Usuwanie rozstępów laserami

Gorsze od cellulitu rozstępy. Na skórze pojawiają się bowiem nieestetyczne prążki, które widoczne są gołym okiem. Natomiast cellulit nie rzuca się w oczy, gdy nie znajduje się w fazie zaawansowanej. Na szczęście powstaje coraz więcej skutecznych metod, które pozwalają uporać się z rozstępami i to nawet tymi w fazie bliznowacenia. Gdy zamierzamy się poddać, warto skorzystać z jeszcze jednego sposobu – laserowego usuwania prążków.

Lasery poprawią kondycję skóry

Laserowe usuwanie rozstępów to zabiegi, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji skóry oraz redukcji prążków. W zależności od rozległości problemu oraz od głębokości pasm, można zmniejszyć widoczność zarówno czerwonych rozstępów, jak i białych prążków. Nie należy jednak oczekiwać, że ślady po pasmach znikną całkowicie. Wprawne oko będzie w stanie ocenić, czy na skórze prążki były, czy też nie. Warto jednak podkreślić, że rezultaty w dużej mierze zależą od ilości powtarzanych zabiegów.

Laser na czerwone rozstępy

Czerwone rozstępy są rozstępami w fazie zapalnej. Choć są najbardziej widoczne – rzucają się w oczy – są jednocześnie najbardziej podatne na działanie wszelkich środków służących redukowaniu prążków. Oznacza to, że i lasery przyczynią się do zwalczenia problemu. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się laser pulsacyjno-barwnikowy o długości fali 585 nanometrów.

Wiązka światła laserowego, która emitowana jest przez odpowiedni aparat pochłaniana jest przede wszystkim przez hemoglobinę. Aparaty wykorzystują zjawisko fototermolizy, która przyczynia się do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Jednocześnie dochodzi do częściowej absorpcji światła przez białka, melaninę (barwnik skóry), wodę. W ten sposób można uniknąć martwicy naczyń krwionośnych. Impuls trwa krótko (kilkaset mikrosekund), dzięki czemu „zdrowe” naczynia nie ulegają uszkodzeniu. W obszarach poddawanych działaniu lasera pulsacyjno-barwnikowego dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu. A to jest ważne w zwalczaniu nieestetycznych, czerwonych prążków i zapobieganiu powstawania kolejnych.

Lasery na białe rozstępy

Terapia laserowa jest w stanie zredukować widoczność białych rozstępów – czyli prążków znajdujących się w fazie bliznowacenia. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nie u wszystkich osób walka z prążkami przyniesie efekt.

W usuwaniu białych rozstępów pomóc mogą lasery frakcyjne. Skóra jest niejako „dziurkowana” w miejscach dotkniętych rozstępami. Zdrowe tkanki zostają jednak nienaruszone. Naskórek goi się bardzo szybko, a naszym oczom ukazuje się zdrowa skóra.

Czy laserowe usuwanie rozstępów jest bolesne?

Zwykle ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo wrażliwi na ból (jak niski próg odporności na ból) mają konkretne osoby. Większość osób, które poddają się zabiegowi jest zdania, że laserowe usuwanie rozstępów jest do zniesienia. Inne proszą o podanie znieczulenia (zwykle jest to specjalny krem o działaniu znieczulającym).

Co po zabiegu?

Osoby, które zamierzają poddać się kuracji laserowego usuwania rozstępów muszą mieć świadomość, że istnieje możliwość pojawienia się zaczerwienienia lub obrzęków. Jednakże takie objawy zwykle mijają w ciągu kilku dni.

By zapobiec kolejnym rozstępom

Oczywistą sprawą jest to, że laserowe usuwanie rozstępów nie jest w stanie zapobiec kolejnym prążkom. Dlatego też, p[o zabiegu nadal należy stosować wszelkie możliwe sposoby, by nie dopuścić do pojawienia się czerwonych pręg. Warto więc cały czas stosować specjalne kremy na rozstępy, których celem jest pobudzenie syntezy kolagenu oraz wykonywanie delikatnego masażu, by skóra nie utraciła jędrności.

3,6 k