Rozstępy – najczęściej zadawane pytania

Rozstępy to – podobnie jak cellulit – jeden z najbardziej znienawidzonych defektów skóry. Nieestetyczne prążki, gdy znajdują się w fazie zapalnej, potrafią wpędzić w kompleksy. A i wtedy, gdy staną się jaśniejsze, stanowią spory kłopot. Ludzi poszukują więc sposobów na to, by pozbyć się uporczywych prążków, a przy okazji chcą znać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Oto kilka najczęściej zadawanych.

Kto jest narażony na powstawanie rozstępów?

Rozstępy są wynikiem gwałtownego rozciągania skóry do granic jej wytrzymałości. Osłabione działaniem kortyzolu włókna białkowe – kolagen i elastyna – nie są w stanie zapewnić jej odpowiedniej wytrzymałości i odporności na nadmierne rozciąganie. W rezultacie dochodzi do zerwania tych włókien, co objawia się pojawieniem się „pęknięć” w postaci czerwonych prążków.

Na rozstępy narażone są więc osoby z tendencją do szybkiego rozciągania się skóry. Rozstępy zwykle atakują kobiety w ciąży, młode osoby w wieku dojrzewania, których skóra nie nadąża za wzrostem, osoby korzystające z siłowni dążące do szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Również osoby narażone na gwałtowne wahania masy ciała narażają skórę na rozstępy.

Rozstępy w fazie zapalnej – co to oznacza?

Bardzo często można się spotkać z określeniem „rozstępy w fazie zapalnej”  – którego zresztą użyłam we wstępie. Choć może brzmieć to tajemniczo, tajemnicą nie jest. Takie prążki to nic innego jak czerwone rozstępy, które są pierwszym objawem „rozstępowania się” skóry.

Rozstępy w fazie zapalnej to także znak, że już najwyższy czas podjąć walkę z prążkami. Im wcześniej, tym lepiej. Czerwone prążki nie lubią bowiem „terapii szokowej”.

Czy białe rozstępy znikną same?

Białe rozstępy, czyli rozstępy w fazie bliznowacenia to efekt zaniechania walki z czerwonymi prążkami. Choć w miarę upływu czasu początkowo ciemne pasma zaczynają blednąć, nie znikną całkowicie. Co więcej – gdy staną się jasno-perłowe, ciężko będzie się ich pozbyć. Dlatego też, jeżeli zauważymy, że prążki bledną, koniecznie należy podjąć stosowne kroki, by uporać się z rozstępami. Jaśniejące pasma to już „ostatni dzwonek” na skuteczną walkę z nieestetyczną przypadłością.

Czy można zapobiec rozstępom?

Nie jest powiedziane, że rozstępy muszą pojawić się u kobiet w ciąży, mężczyzn ćwiczących na siłowni czy nastolatków. Są osoby, które pomimo należenia do „grupy ryzyka” nie mają kłopotów z nieestetycznymi prążkami. Oznacza to, że możliwe jest zapobieganie rozstępom.

By nie dopuścić do powstawania prążków, należy zadbać przede wszystkim o właściwą pielęgnację skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca najbardziej narażone na prążki: uda, brzuch, pośladki, piersi, ramiona. Do pielęgnacji skóry warto wybierać specyfiki, które oparte są na bazie kolagenu. W ten sposób przyczynimy się do wzmocnienia włókien białkowych. W składzie kosmetyków zapobiegających rozstępom powinny znaleźć się również witaminy i minerały, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry oraz regeneracji komórek.

Czy zabiegi w gabinetach dermatologii estetycznej są konieczne?

Korzystanie z zabiegów oferowanych przez gabinety dermatologii estetycznej to tylko i wyłącznie nasza indywidualna decyzja. Na skorzystanie z kuracji decydują się przede wszystkim osoby, które z powodu rozstępów mają kompleksy.

Wizyty w gabinetach dermatologii estetycznej czy medycyny estetycznej nie będą konieczne, jeśli walkę z rozstępami zaczniemy, gdy prążki znajdą się w fazie zapalnej. Czerwone rozstępy można skutecznie usunąć za pomocą ogólnodostępnych kosmetyków. Natomiast zabiegi w gabinetach przeznaczone są przede wszystkim dla osób borykających się z białymi prążkami.

Oczywiście, jeśli ktoś czuje potrzebę rozprawienia się z czerwonymi rozstępami, korzystając z zabiegów oferowanych przez salony dermatologii estetycznej, nie istnieją żadne przeciwwskazania.

Czy kosmetyki są skuteczne?

Kosmetyki na rozstępy to chyba najczęściej wykorzystywana metoda walki służąca rozprawieniu się z nieestetycznymi prążkami. Większość specyfików dostępnych w drogeriach i aptekach znajduje się w zasięgu cenowym wielu osób. Jedne są bardziej, inne mniej skuteczne. Skąd to się bierze?

Nie da się ukryć, że nie wszystkie specyfiki cechują się jednakową skutecznością. Wiele zależy od składu takich preparatów. Te, które nie działają zwykle nie zawierają w swoim składzie substancji przyczyniających się do pobudzania syntezy kolagenu. Warto wiedzieć, że na skuteczność kremów na rozstępy wpływa nie tylko skład, ale również sposób i częstotliwość stosowania. Niesystematyczne aplikowanie specyfików oraz wcieranie bez masowania sprawia, że kosmetyki nie mają szans zadziałania.

Jeżeli więc dany krem na rozstępy nie działa, warto przyjrzeć się składowi, a potem naszemu postępowaniu podczas aplikowania specyfików.

4,8 k