Profilaktyka i leczenie rozstępów w ciąży

Statystki wskazują, że połowa wszystkich kobiet spodziewających się dziecka boryka się z rozstępami. Swoim wyglądem przypominają smugi. W zależności od naturalnego koloru skóry oraz fazy w jakiej się znajdują, prążki mogą mieć różne kolory: od czerwonego, ciemnoróżowego czy jasno-fioletowego.

Lokalizacja rozstępów u kobiet w ciąży

U większości kobiet prążki lokalizują się na brzuchu. Jednakże rozstępy u kobiet w ciąży mogą pojawić się również na pośladkach, biodrach, w okolicach piersi oraz udach.

Przyczyny powstawania rozstępów w ciąży

Rozstępy w czasie ciąży powstają na skutek szybkiego rozciągania się skóry. Powstawanie prążków zwykle datuje się na trzeci trymestr ciąży. Aczkolwiek bywają kobiety, u których nieestetyczne smugi pojawiają się dużo wcześniej, jak tylko brzuch zaczyna się powiększać.

Kobiety narażone na rozstępy w ciąży

Jak to się dzieje, że jedne kobiety mają rozstępy,  a inne ani jednego prążka? Okazuje się, że wszystko to geny oraz skłonność skóry do pękania podczas gwałtownego rozciągania.

Warto wiedzieć, że na rozstępy w czasie ciąży narażone są te kobiety, które w okresie dojrzewania doznały rozstępów. Co więcej – prążki chętniej atakują skórę, która jest gorzej nawilżona oraz mniej elastyczna.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Wiele kobiet, chcąc uchronić się przed rozstępami stosują szereg sposobów, które mają na celu zapobieżenie pojawienia się prążków. Stosują więc wszelkiego rodzaju kremy oraz olejki, które mają uchronić przed rozstępami.

Prawdę mówiąc rozstępom można zapobiec. Trzeba tylko robić wszystko, by skóra zachowała elastyczność. Ważne jest więc staranne masowanie miejsc narażonych na powstawanie rozstępów jeszcze przed zajściem w ciążę. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych prążków.

Warto również wiedzieć, że na powstawanie rozstępów ma wpływ wahania masy ciała. Sprawą oczywistą jest podczas ciąży siłą rzeczy dochodzi do wzrostu wagi. Trzeba jednak mieć świadomość, że racjonalna dieta i nie zjadanie „za dwoje” nie przysporzy rozstępów. Skóra stopniowo będzie przyczajała się do dodatkowych kilogramów, co nie poskutkuje prążkami.

Jeżeli spodziewamy się dziecka, a boimy się, że rozstępy zaatakują skórę, warto zacząć stosować specyfiki zwalczające nieestetyczne prążki. Ważne jest, by takie specyfiki pobudzały produkcję kolagenu oraz wpływały korzystnie na poprawę kondycji skóry. Wybierając specyfiki, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kremy na rozstępy są bezpieczne dla płodu i nie mogą być stosowane przez kobiety ciężarne.

Redukcja istniejących rozstępów

Nie zawsze profilaktyka odniesie sukces. Nie na wszystkie kobiety w ciąży działać będzie olejek czy balsam przeciwdziałający rozstępom. Nie należy jednak poddawać się, bowiem walka z rozstępami może zakończyć się sukcesem.

Przede wszystkim nie warto przerażać się intensywnością rozstępów. Zwykle czerwone prążki rzucające się w oczy, za sprawą systematycznego stosowania specyfików, bledną i stają się mniej widoczne. Gdy walka z prążkami prowadzona jest wytrwale, a nakładanie specyfików połączone jest z masowaniem, może zakończyć się sukcesem.

Usuwanie rozstępów po ciąży

Rozstępy, które powstają podczas ciąży są dla wielu kobiet zmorą, której nie są w stanie zaakceptować. Istniejące prążki wpływają bowiem niekorzystnie na poczucie własnej wartości. Kobiety takie mogą poddać się kilku zabiegom, które przyczyniają się do znacznej redukcji widoczności rozstępów – nawet tych w fazie bliznowacenia, trudnych do usunięcia za pomocą kremów oraz mniej inwazyjnych sposobów.

Przed przystąpieniem do zabiegów warto jednak skonsultować się z lekarze w wypadku, gdy kobieta jest matką karmiącą.

Na rozstępy w fazie bliznowacenia pomocne mogą okazać się peelingi chemiczne, które wykorzystują kwasy o wysokich stężeniach. Zwykle do zabiegów używa się kwasu glikolowego lub kwasu trójchlorooctowego. Zabieg polega na złuszczaniu naskórka. W pierwszych dniach po zabiegu skóra zaczyna łuszczyć się, dzięki czemu „świeży” naskórek pozbawiony rozstępów (możliwe jest zminimalizowanie widoczności prążków) pojawia się naszym oczom. Skuteczność zabiegów zależy od rozległości rozstępów oraz ich głębokości. W wielu przypadkach koniecznością może okazać się kilkakrotne poddanie się kuracji.

Dobrym sposobem jest także laserowe usuwanie rozstępów. Szczególnie polecana jest dermabrazja laserowa. I choć jest to zabieg dość bolesny (z reguły wykonywany w znieczuleniu ogólnym), aczkolwiek jest w stanie przynieść zaskakujące rezultaty już po jednorazowym zabiegu.

4,6 k