Sprawdź swoją wiedzę na temat rozstępów

Twoim problemem są rozstępy? A może obawiasz się, że wkrótce zaatakują i twoje ciało? Wydaje ci się, że jesteś przygotowana / przygotowany na ich nadejście? Dzisiejszy wpis pozwoli ci na zweryfikowanie swojej wiedzy dotyczącej nieestetycznych prążków. Jesteś gotowy / gotowa? A więc do dzieła!

Rozstępy pojawiają się tylko u kobiet w ciąży?

Nie. Rozstępy to defekt, który nie jest charakterystyczny wyłącznie dla grupy kobiet spodziewających się dziecka. Choć niegdyś właśnie taki pogląd był popularny, dziś okazuje się, że nie do końca jest prawdziwy.

Trzeba mieć świadomość, że rozstępy stanowią efekt nadmiernego rozciągania się skóry, powyżej granic możliwości. Choć taka sytuacja zwykle pojawia się u kobiet w ciąży, panie nie są jedyną grupą docelową rozstępów. Na powstawanie nieestetycznych pasm przypominających blizny narażone są także inne osoby, między innymi nastolatki wchodzące w okres dojrzewania (u których następuje szybki wzrost, a skóra nie nadąża za nadmiernym rozciąganiem), osoby korzystające z siłowni, osoby z gwałtownymi wahaniami masy ciała (drastycznie odchudzające się, które spotykają się z efektem jo-jo i odwrotnie – gdy chcemy pozbyć się nadmiaru kilogramów).

Czy można zapobiec rozstępom?

Tak. Zgodnie ze starym i dobrze znanym powiedzeniem, rozstępom dużo lepiej i łatwiej zapobiegać, aniżeli potem je likwidować. Wiadomo bowiem, że prążki – jeżeli już powstaną – są oporne na wszelkie metody. Trzeba się bardzo postarać i być zdeterminowanym w swoim działaniu, by uporczywe rozstępy zlikwidować.

Dlatego też dużo łatwiej jest zapobiegać. Akcja profilaktyczna powinna zacząć się jak najwcześniej. Na początku w zupełności wystarczą tradycyjne balsamy o działaniu nawilżającym oraz natłuszczającym. Dobroczynne składniki zawarte w stosowanych specyfikach przyczyniają do poprawy kondycji skóry.

W zapobieganiu rozstępom bardzo ważne jest też, by nie dopuszczać do nagłych wahań masy ciała. Jeżeli będziemy się drastycznie pozbywać się kilogramów, stosując rygorystyczne diety albo gwałtownie przybierać na wadze, wówczas prawdopodobieństwo powstawania prążków będzie większe. Ważne jest więc, by kontrolować swoją masę ciała (oczywiście nie należy codziennie wchodzić na wagę). W ten sposób przyczynimy się do zapobiegnięcia nieestetycznych prążków.

Czy kremy zwalczą czerwone rozstępy?

Tak. Dobre kremy na rozstępy są w stanie zredukować prążki, które znajdują się w fazie zapalnej. Czerwone rozstępy są jeszcze „świeże”, dlatego też im szybciej zaczniemy je zwalczać, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia kuracji.

Kremy na czerwone rozstępy, by skutecznie rozprawiły się z problemem, powinny zawierać w swoim składzie odpowiednie substancje. Ważne, by kosmetyki przyczyniały się do pobudzenia syntezy kolagenu – włókna białkowego odpowiadającego za wytrzymałość skóry.

Trzeba jednak pamiętać, że chcąc zwalczyć czerwone rozstępy należy specyfiki nakładać systematycznie – najlepiej rano i wieczorem. Nie należy przy tym zapominać, by delikatnie masować skórę, co przyczyni się do lepszego wchłonięcia dobroczynnych składników oraz ich szybszego zadziałania. Masaż powinien być jednak delikatny, by nie doprowadzić do pogłębienia rozstępów oraz ich rozszerzenia.

Jakie składniki powinny zawierać skuteczne kremy na rozstępy?

Wybór odpowiedniego specyfiki pomoże przyczynić się do skutecznej walki z rozstępami. Dobry krem zwalczający nieestetyczne prążki powinien przede wszystkim być oparty na bazie kolagenu. Oznacza to więc, że substancje zawarte w kremie powinny przyczyniać się do stymulowania syntezy tego włókna białkowego. Ponadto w składzie specyfików nie powinno zabraknąć substancji wpływających korzystnie na skórę oraz przyspieszających regenerację komórek.

Jak powinien wyglądać skład dobrych kremów na rozstępy? W składzie takiego specyfiku powinny znaleźć się między innymi: wyciąg z Centella Asiatica (wyciąg z wąkorotki azjatyckiej), wyciąg z soi, glikoproteiny, silanole (związki krzemu), witaminę E, witaminę A, mocznik, witaminę F.

Czy istnieje dieta na rozstępy?

Nie ma czegoś takiego jak dieta na rozstępy, która sprawia, że nieestetyczne prążki szybko znikają. Dieta, rozumiana jako właściwy sposób odżywiania się jest w stanie zapobiec pojawieniu się prążków.

Warto pamiętać, że składniki mineralne oraz witaminy mają wpływ na kondycję skóry. Jeżeli doprowadzimy do niedoborów, wówczas może to skutkować osłabieniem wytrzymałości skóry oraz osłabiać regenerację komórek.

Dieta, która pomoże zapobiec rozstępom nie powinna być drastyczna, ani też zawierać zbyt dużą ilość kalorii. Najlepszy będzie taki jadłospis, który będzie ułatwiał utrzymanie prawidłowej i stałej masy ciała.

Jakie zabiegi mogą pomóc na rozstępy?

Na białe rozstępy, których nie da się usunąć za pomocą kosmetyków, pomocne mogą okazać się zabiegi przeprowadzane w salonach dermatologii estetycznej. Do najbardziej skutecznych zalicza się: dermabrazję, dermabrazję laserową, fraxel laser, peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego.

5,0 k