Rozstępy na brzuchu – nie tylko u kobiet w ciąży

Choć rozstępy są kojarzone przede wszystkim z kobietami w ciąży, powstają także i u innych osób. Co więcej – dotykają nie tylko panie, ale również mężczyzn. Wiele problemów nastręczają nie tylko prążki na udach czy pośladkach, ale także na brzuchu. Pojawiają się one równie chętnie nie tylko u kobiet ciężarnych, ale i u innych grup narażonych na powstawanie nieestetycznych prążków. Na szczęście temu nieestetycznemu defektowi można zapobiec bądź zredukować ich widoczność. Wystarczy szerzej zagłębić się w tematykę rozstępów.

Skąd się biorą rozstępy na brzuchu?

Rozstępy objawiają się występowaniem wrzecionowatych prążków, które są niczym innym jak ścieńczałymi pasmami skóry. Pojawiają się na skutek gwałtownego rozciągania skóry powyżej granic wytrzymałości. Skóra na skutek takiego działania, zamiast poddać się rozciąganiu, pęka na powierzchni, dając rozstępy. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol – uważany za hormon stresu, ma negatywny wpływ na fibroblasty odpowiadające za produkcję kolagenu i elastyny – włókien białkowych nadających skórze jej odpowiednie właściwości. W ten sposób, gdy skóra jest gwałtownie rozciągana dochodzi do zerwania się włókien i powstania rozstępów.

Rozstępy mogą być zatem nie tylko wynikiem ciąży. Brzuch może powiększać się na skutek niewłaściwej diety, która prowadzi do tak zwanej otyłości brzusznej. Rozstępy na brzuchu mogą także pojawić się na skutek gwałtownego odchudzania, które prowadzi do utraty elastyczności skóry.

Jak uchronić się przed rozstępami na brzuchu?

Warto wiedzieć, że nikt nie jest skazany na rozstępy. Choć wiele osób posiada do powstawania prążków genetyczne predyspozycje, odpowiednie postępowanie jest w stanie temu zapobiec. Wystarczy tylko, że nie dopuścimy do nagłego i gwałtownego powiększania się brzucha. U kobiet w ciąży bywa to nieuniknione. Jednakże wystarczy nie jeść „za dwóch”, tylko dostarczać odpowiednią dawkę kalorii. Osoby, które nie są w ciąży, a nie chcą mieć rozstępów, także powinny unikać sytuacji, w których dochodzi do szybkiego przyrostu masy ciała.

Ponadto warto pamiętać, że przed rozstępami można się ustrzec, stosując odpowiednie kremy i balsamy. Muszą one przyczyniać się do nawilżenia i natłuszczenia skóry. Zapobiec rozstępom może zwykła oliwka kosmetyczna. Zawiera ona w swoim składzie dobroczynne składniki, które mogą wniknąć w głąb skóry, przyczyniając się do poprawy jej kondycji. Ze względu na jej dość tłustą konsystencję jest to kosmetyk niezbyt chętnie stosowany, szczególnie przez mężczyzn. Można sobie z tym poradzić w następujący sposób. Wystarczy nałożyć specyfik na mokrą jeszcze skórę i delikatnie go wmasować. Następnie suchym ręcznikiem wytrzeć skórę. Po takim zabiegu będzie ona miękka i przyjemna w dotyku.

Jak postępować, gdy rozstępy na brzuchu się pojawią?

Gdy zaniechamy akcji profilaktycznej, a więc gdy skóra nie będzie dobrze przygotowana na ewentualne rozciąganie, rozstępy mogą się pojawić. Sytuację będzie można opanować – zminimalizować widoczność redukcję prążków – pod warunkiem szybkiego działania. Rozstępy – zdaniem specjalistów – nie lubią szokowej terapii. Dlatego też im szybciej zaczniemy działać, tym będziemy mieć większą pewność, że pasma znikną.

W pierwszej kolejności można sięgnąć po dobre kremy na rozstępy. By były w stanie zredukować widoczność prążków należy wybierać takie specyfiki, które będą zawierały w swoim składzie odpowiednie substancje. Przede wszystkim muszą przyczyniać się do pobudzenia syntezy kolagenu – włókna białkowego zapewniającego odpowiednią wytrzymałość skórze. W składzie dobrych kremów na rozstępy nie powinno zatem zabraknąć między innymi: wyciągu z Centella Asiatica, wyciągu z liści miłorzębu japońskiego, wyciągu z kasztanowca, wyciągu z soi. Wskazana jest także obecność witamin i składników mineralnych oraz mocznika.

By zwiększyć skuteczność terapii, warto wybrać się do gabinetów kosmetycznych. Oferują one zabiegi, które pomogą zminimalizować widoczność prążków. Godna polecenia jest mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka warstwa po warstwie. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, który jest całkowicie bezpieczny. Jego celem jest nie tylko usunięcie wierzchnich warstw naskórka, ale przede wszystkim pobudzenie produkcji kolagenu. Dzięki temu skóra zostaje wzmocniona i uchroniona przed powstawaniem kolejnych rozstępów.

Warto wspomnieć także o mezoterapii bezigłowej działającej na rozstępy na brzuchu. Podobnie jak mikrodermabrazja – mezoterapia jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Zabieg polega na wtłoczeniu specjalnie przygotowanej ampułki z dobroczynnymi substancjami. Za pomocą specjalnego urządzenia dostają się pod skórę, podbudzając tym samym produkcję kolagenu.

Zwykle takie zabiegi są pomocne w likwidacji czerwonych rozstępów i świeżych prążków białych. W przypadku, gdy rozstępy mają już kilka lat, ciężko będzie je skutecznie zlikwidować. Niewykluczone że jedyną deską ratunku jest operacja wycięcia ścieńczałej skóry. Taki zabieg jest jednak bardzo inwazyjny.

5,0 k

One Response to “Rozstępy na brzuchu – nie tylko u kobiet w ciąży”

  1. Anka said:

    maj 10, 11 at 19:18

    Hmm…Ciekawe. Według mnie, najlepiej działają naturalne metody, które polecam. Mi pomogło. Przeczytajcie: http://www.vitalab.pl/blog/2011/05/rozstepy-naprawde-moga-zniknac.html