Powstawanie rozstępów a otyłość

O tym, że rozstępy są niezwykle nieestetyczną przypadłością wie każdy, kto się z nimi zetknął. Rozstępy mogą pojawiać się na brzuchu, piersiach, ramionach, plecach, pośladkach czy udach. Pojawiają się nie tylko u kobiet (jak do niedawna sądzono), ale także u mężczyzn. Okazuje się, że rozstępy bardzo często towarzyszą otyłości. Jaki ma to związek ze sobą?

Dlaczego rozstępy pojawiają się u osób otyłych?

Warto wiedzieć, że powstawanie rozstępów ma charakter genetyczny. Oznacza to, że nie wszystkie osoby otyłe mają skłonność do tworzenia nieestetycznych prążków.

Rozstępy najczęściej powstają u tych osób, które w rodzinie spotkały się z takim przypadkiem – występowaniem rozstępów na skutek otyłości. Tego rodzaju prążki najczęściej pojawiają się w okolicach brzucha. A to dlatego, że na powstawanie rozstępów wpływa kortyzol – hormon stresu. Uwalniany jest on w dużych ilościach, a i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach brzucha. Hormon ten wydziela się w sporej ilości także w sytuacjach stresowych.

Wszystkie te sytuacje doprowadzają do tego, że kolagen zostaje osłabiony. Nie jest w stanie zapewnić skórze odpowiedniej wytrzymałości i odporności na rozciąganie. W rezultacie, gdy skóra narażona jest na nadmierne i gwałtowne rozciąganie dochodzi do pękania włókien kolagenowych, co objawia się występowaniem nieestetycznych prążków. Skóra w tym miejscu jest bowiem cieńsza, tworzą się zatem ubytki.

Warto również mieć świadomość, że rozstępy jako efekt otyłości mogą powstawać na skutek gwałtownych skoków masy ciała. Gdy chudniemy i tyjemy na przemian, wówczas może dojść do powstawania nieestetycznych prążków.

Czy rozstępom można zapobiec?

Okazuje się, że nie wszystkie osoby, które mają skłonność do powstawania rozstępów spowodowanych otyłością, borykają się z nimi. A to dlatego, że istnieją sposoby, dzięki którym nieestetycznym prążkom można przeciwdziałać. Najłatwiej byłoby oczywiście nie doprowadzać do przybywania dodatkowych, a zarazem niepotrzebnych kilogramów. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Jeżeli jednak chcemy, by rozstępy się nie pojawiły, należy przede wszystkim zadbać o właściwą dietę. Ważne jest, by posiłki były przygotowywane zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania. Skóra, które brakuje cynku oraz witaminy E staje się słabsza i bardziej podatna na pękanie. Ważne jest zatem, by codziennie posiłki wzbogacać marchewką, mlekiem, czerwonym mięsem, słoneczniku, cytrusach, fasoli.

Jeżeli chcemy zapobiec rozstępom, warto również zadbać o właściwą pielęgnację ciała. Mowa oczywiście o dobroczynnych kosmetykach zawierających substancje wpływające korzystnie na skórę. Kremy, maści i olejki powinny zawierać witaminę A oraz wiele innych dobroczynnych minerałów.

Kiedy warto zastosować kosmetyki?

Kosmetyki to jeden z najbardziej popularnych sposobów walki z rozstępami spowodowanymi otyłością. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie specyfiki tego rodzaju przyniosą oczekiwany skutek. A to dlatego, że nie wszystkie rozstępy podatne są na działanie dobroczynnych substancji.

Kosmetyki na rozstępy, których powstawanie związane jest ściśle z otyłością, będą miały szansę zadziałać, gdy prążki znajdują się w fazie zapalnej, czyli są czerwone. Takie rozstępy mogą być podatne na działanie dobroczynnych substancji wykazujących działanie rozjaśniające i działanie przeciwzapalne. Warto pamiętać, by sięgać przede wszystkim po kosmetyki na rozstępy, których skład opiera się o substancje pobudzające produkcję „zdrowego” kolagenu.

W składzie kremów na rozstępy powinny znaleźć się między innymi: wyciąg z centella asiatica, wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg z kasztanowca, kwasy owocowe, mocznik, witaminę A, witaminę E, silanole.

Warto pamiętać o tym, by skóra dotknięta rozstępami była zawsze odpowiednio nawilżona oraz natłuszczona. Warto poświęcić kilka-kilkanaście minut na masaż, który nie tylko uelastyczni skórę, ale również sprawi, że dobroczynne składniki kremów znacznie lepiej się wchłoną.

Skutki zaniedbania rozstępów

Bardzo często osoby otyłe zaniedbują rozstępy. Co prawda nie ma to żadnych skutków zdrowotnych. Może natomiast odbić się niekorzystnie na samoocenę, która u większości osób z dodatkowymi kilogramami i tak jest już nieco obniżona. Skóra dotknięta rozstępami to powód kolejnych kompleksów.

A jeśli czerwone rozstępy zostaną zaniedbane, z czasem będą stawały się coraz jaśniejsze, aż w końcu będą białe. Niestety wcale to nie oznacza, że staną się mniej widoczne. Wręcz przeciwnie – będą nie tylko widoczne, ale i wyczuwalne.

Dlatego też nie warto usuwania rozstępów zostawiać „na ostatnią chwilę,”, gdy są już stare i brzydkie. Wówczas może okazać się, że pomocne w walce będą jedynie kosztowne metody walk – zabiegi wykonywane w gabinecie dermatologii estetycznej.

5,0 k