Rozstępy – jak je widzą mężczyźni?

Rozstępy, w odróżnieniu od cellulitu, to nie tylko problem kobiet. Choć jeszcze kilka, może kilkanaście lat temu uważano, że nieetyczne prążki pojawią się wyłącznie u kobiet w ciąży. Dziś już wiemy, że tak nie jest. Co więcej – rozstępy nie powstają wyłącznie u kobiet. Mogą pojawiać się także u mężczyzn, a nawet nastolatek. O tym, jak kobiety reagują na pojawienie się nieestetycznych prążków, każdy wie. Ale czy dla panów rozstępy to poważny problem? Czy mężczyźni potrafią je zaakceptować?

Skąd się biorą rozstępy u mężczyzn?

Rozstępy są wynikiem gwałtownego rozstępowania się skóry na skutek jej gwałtownego rozciągania. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy z nas rośnie, jednak nie u wszystkich dochodzi do powstawania prążków. Na powstawanie rozstępów ma wpływ nadmierne wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu. Hormon ten powoduje oddziaływanie na fibroblasty (komórki białkowe), które są odpowiedzialne za produkowanie włókien kolagenowych. A to kolagen zapewnia wytrzymałość i elastyczność skóry. Jeżeli kortyzol zaburza prawidłową pracę fibroblastów, dochodzi do „upośledzenia” kolagenu, który nie jest w stanie zapewnić skórze odpowiedniej wytrzymałości. Jeżeli więc dojdzie do jej gwałtownego rozciągania, włókna kolagenowe ulegają rozerwaniu, co objawia się rozstępami na skórze.

Rozstępy u panów najczęściej pojawiają się, gdy dochodzi do szybkiego rozrostu masy mięśniowej. Oznacza to, że na powstawanie prążków najbardziej narażeni są ci mężczyźni, którzy korzystają z siłowni.

Warto jednak wiedzieć, że efekt rozstąpienia się skóry może wynikać z gwałtownych wahań masy ciała. Spadek wagi, a następnie jej przyrost powoduje utratę elastyczności skóry, co może skutkować rozstępami. Podczas drastycznych diet odchudzających dochodzi bowiem do wzmożonej produkcji kortyzolu, który – jak już wyżej wspomniałam – jest przyczyną rozstępów.

Czy rozstępy przeszkadzają mężczyznom?

Rozstępy są dość nieestetycznym defektem skóry, który u mężczyzn wygląda dokładnie tak samo, jak u kobiet. Panowie jednak nie przywiązują tak ogromnej wagi do swojego wyglądu (szczególnie tych niewidocznych części ciała), dlatego też  nieestetyczne prążki, które pojawiają się na skórze nie są powodem kompleksów. Tak jest u większości panów. Znajdą się bowiem mężczyźni, którzy wykazują dbałość o każdy fragment ciała. Gdy tylko pojawi się jakiś defekt, wpadają w panikę sądząc, że kilka rozstępów jest w stanie przekreślić jego atrakcyjność.

Warto również wiedzieć, że panowie nie przyjmują się rozstępami tak bardzo jak kobiety, a to dlatego, że panie są w stanie zaakceptować męskie ciało „poorane” rozstępami.

Męskie rozstępy można zwalczyć

Choć mężczyźni nie przejmują się rozstępami tak bardzo jak kobiety, to mimo wszystko zaczynają wykazywać coraz większą dbałość o własne ciało. Bardzo możliwe, że przyczyną takiego stanu jest fakt, iż z rozstępami można walczyć, i że nie jesteśmy na nie skazani.

Warto wiedzieć, że najlepiej jest oczywiście zapobiegać prążkom. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego też, jeżeli panowie zauważą, że na ciele pojawiły się niepokojące pasma przypominające ciemne blizny, to najprawdopodobniej rozstępy, z którymi trzeba jak najszybciej się rozprawić. Metod jest wiele.

Najłatwiej jest sięgnąć po specjalne kosmetyki na rozstępy. Można je znaleźć w każdej drogerii. Ważne jest, by miały odpowiedni skład. Podstawą są oczywiście składniki, które przyczyniają się do stymulowania produkcji kolagenu. W ten sposób może nie przyczynimy się do całkowitego zlikwidowania prążków, ale wzmocnimy skórę i ochronimy ją przed powstawaniem kolejnych prążków. Bardzo ważne są również substancje, które przyczynią się do pobudzenia procesów odnowy komórkowej. Nie powinna zabraknąć w preparatach składników, które przyczyniają się do zmniejszenia widoczności rozstępów.

Z czerwonymi prążkami pomogą uporać się także bezinwazyjne zabiegi kosmetyczne. Dobrze sprawdzi się mikrodermabrazja oraz mezoterapia bezigłowa. Oba zabiegi przyczyniają się do wygładzenia skóry oraz pobudzenia produkcji kolagenu. Lepsze efekty przynosi mezoterapia bezigłowa. Polega ona na wtłoczeniu specjalnej ampułki ze składnikami odżywczymi.

Niestety nie zawsze uda się zlikwidować czerwone rozstępy. Trzeba wiedzieć, że gdy prążki przejdą w fazę bliznowacenia, wówczas znacznie trudniej będzie je usunąć. Wówczas kosmetyki mogą stanowić dobrą kurację uzupełniającą. Podstawą są raczej zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologii estetycznej. Są one jednak dość kosztowne.

Z rozstępami można żyć

Nawet jeśli białych prążków nie uda się usunąć, bądź po prostu nie mamy środków finansowych na ich redukcję, nie należy się zamartwiać. Nie my jedni i nie ostatni mamy prążki. Teraz trzeba zrobić wszystko, by kolejne rozstępy się nie pojawiły. Warto więc zastosować elementy akcji profilaktycznej.

4,8 k