Rozstępy – jakich błędów nie popełniać?

Do tego, że rozstępy są nieestetyczna przypadłością skórną wielu osób, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety większość z nas przypomina sobie o sposobach zapobiegania problemowi za późno – najczęściej wtedy gdy pasma są już białe. Chcesz ustrzec się przed kolejnymi prążkami? Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać, by walka z rozstępami była skuteczna, a nieestetyczna pasma nie przeszły w fazę bliznowacenia.

Kilka słów o powstawaniu rozstępów

Rozstępy – jak sama nazwa wskazuje – to efekt rozstępowania się skóry. Dochodzi do tego najczęściej wtedy, gdy skóra poddawana jest gwałtownemu rozciąganiu, powyżej granic wytrzymałości. Zwykle ma to miejsce w przypadku szybkiego wzrostu (w okresie dojrzewania, podczas ciąży, nagłego i szybkiego przybierania na wadze), kiedy to skóra nie jest w stanie dostatecznie szybko się rozciągnąć bez konsekwencji w postaci prążków. Warto wiedzieć, że powstawanie rozstępów może być również związane z drastycznym odchudzaniem. Pojawienie się czerwonych pasm związane jest w tym przypadku z nagłą utratą elastyczności skóry.

Trzeba mieć świadomość, że tendencje do powstawania rozstępów uwarunkowane są jeszcze innymi czynnikami. Przecież nie wszyscy borykają się z prążkami, mimo że przybierają na wadze podczas ciąży czy wchodzą w okres dojrzewania. Powstawaniu nieestetycznych pasm sprzyja przede wszystkim kortyzol – hormon stresu. Jest to hormon, który odpowiada za negatywne oddziaływanie na fibroblasty – komórki białkowe produkujące między innymi kolagen. A to właśnie kolagen odpowiada za wytrzymałość i elastyczność skóry. W efekcie negatywnego wpływu kortyzolu dochodzi do osłabienia właściwości włókien białkowych. Gdy więc dochodzi do nadmiernego i gwałtownego rozciągania, włókna kolagenowe ulegają zerwaniu, co objawia się rozstępowaniem się skóry.

Nie działaj opieszale

Jeżeli nie chcemy mieć do czynienia z rozstępami, przede wszystkim nie należy zapominać o zapobieganiu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które znajdują się w „grupie ryzyka” (osoby chodzące na siłownię i wykonujące treningi na szybki przyrost mięśni, kobiety w ciąży, osoby drastycznie odchudzające się, osoby ze skłonnościami genetycznymi). Najczęstszym błędem popełnianym jest zapominanie o codziennej i właściwiej pielęgnacji skóry. Jeżeli włókna kolagenowe zostaną odpowiednio wzmocnione, wówczas szansa na to, że rozstępy nie pojawią się jest spora.

Kolejnym błędem jest opieszałe działanie. Jeżeli zauważymy, że na skórze pojawiły się czerwone rozstępy, wówczas koniecznością jest szybka akcja. Prążki nie lubią „szokowej terapii”, a więc pod wpływem działania wielu metod po prostu znikają (rozjaśniają się i spłycają swoją głębokość).

Stosowanie nieodpowiednich kremów

Wiele osób nie stosuje żadnych specjalnych kremów na rozstępy. Takie postępowanie nie spowoduje jednak, że nieestetyczne prążki znikną. Jeżeli na skórze pojawiły się już czerwone pasma, wówczas koniecznością jest zastosowanie kremów, które zawierają w swoim składzie odpowiednie substancje. Muszą one nie tylko pobudzać syntezę kolagenu, ale również wpływać korzystnie na procesy regeneracyjne oraz poprawiać kondycję i elastyczność skóry.

Jeżeli ktoś stosuje specyfiki zawierające wyłącznie masło kakaowe, poprawi elastyczność skóry, jednak nie wpłynie na zmniejszenie głębokości widoczności prążków.

Wiele osób za pomocą kremów podejmuje walkę z białymi pasmami, znajdującymi się w fazie bliznowacenia. Tymczasem takie działanie zwykle nie przynosi efektów (dużo jednak zależy od tego, jakie kremy na rozstępy są stosowane). Białe rozstępy są bardzo ciężkie do wyeliminowania, szczególnie wtedy, gdy stosuje się mało skuteczne specyfik, które nie zawierają skoncentrowanych składników.

Poddawanie się jednorazowym zabiegom

Są także osoby, które – mając już dość swoich prążków – decydują się na zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych i salonach dermatologii estetycznej. Jest to dość rozsądne (choć niezwykle kosztowne) rozwiązanie. W wielu przypadkach nieestetycznych prążków można faktycznie się pozbyć i to „na dobre”. Są jednak osoby, na które takie kuracje nie działają. Wina jednak nie leży po stronie kosmetyczki czy aparatury. Odpowiedzialność za niepowodzenie zabiegu powinna wziąć osoba, która na kurację się zdecydowała. A to dlatego, że większość ludzi borykających się z rozstępami, jeżeli decyduje się na zabieg, poddaje się tylko jednej kuracji. Niestety nawet najnowsza aparatura nie wystarczy, by pozbyć się takiego problemu, jakim są prążki.

Jeżeli chcesz skutecznie zwalczyć rozstępy, koniecznością jest wykonanie co najmniej kilku zabiegów (4-5), uzależniając ich ilość od rodzaju zabiegu oraz rozległości rozstępów. Jeżeli zabiegi są dla ciebie kosztownym wydatkiem, nie ma sensu decydować się tylko na jeden seans.

Niekontrolowanie masy ciała

Rozstępy mogą powstawać na skutek nadmiernego przyrostu masy ciała. Szanse na ich pojawienie zwiększają się w sytuacji, gdy nie kontrolujemy (w miarę regularnie swojej wagi). Wówczas dużo łatwiej o dodatkowe kilogramy, które – gdy się pojawią bardzo szybko – mogą stać się przyczyną rozstępów.

Warto również wiedzieć, że i drastyczne odchudzanie może zapoczątkować rozstępy. Diety ograniczające dość radykalnie ilość dostarczanych kalorii zwykle kończą się efektem jo-jo, czyli szybkim powrotem do wagi sprzed kuracji odchudzającej. A to już tylko krok od rozstępów.

5,4 k