Rozstępy na piersiach – problem kobiet

Rozstępy są mało estetycznym problemem, które dotyka najczęściej kobiet. Nie ma się czemu dziwić, że prążki mogą być powodem kompleksów, szczególnie wtedy, gdy „atakują” te miejsca na skórze, które uważane są za atrybut kobiecości. Mowa oczywiście o piersiach, gdzie rozstępy pojawiają się dość często. Czy wszystkie kobiety skazane są na rozstępy? Czy istnieją sposoby na ot, by im zapobiec, a gdy się pojawiły – by je zlikwidować?

Przyczyny powstawania rozstępów na piersiach

Najogólniej rzecz ujmując, rozstępy są spowodowane „rozstępowaniem się” skóry, do czego dochodzi na skutek gwałtownego jej rozciągania. W przypadku kobiet i ich piersi zdarza się do dość często, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży oraz młodych dziewczyn wchodzących w okres dojrzewania.

Przyczyną powstawania rozstępów na piersiach są najczęściej zawirowania hormonalne (także wpływ kortyzolu – hormonu stresu), które doprowadzają do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania elastyny i kolagenu – włókien białkowych, które odpowiadają za elastyczność i wytrzymałość skóry. Na skutek działania kortyzolu, gdy skóra jest gwałtownie rozciągana, dochodzi do zerwania włókien kolagenowych, co objawia się wystąpieniem rozstępów.

Nieestetyczne prążki mogą pojawiać się na piersiach na skutek gwałtownych wahań masy ciała. Gdy przybieramy na wadze, kobiecy biust najczęściej powiększa się, wypełniając tkanką tłuszczową. Jeżeli przyrost masy ciała jest dość gwałtowny, wówczas prawdopodobieństwo pojawienia się prążków jest spore. Podobnie jest w przypadku chudnięcia. Bardzo często wraz ze spadkiem masy ciała, maleje kobiecy biust. Zwykle wiąże się to z utratą elastyczności skóry, co jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych prążków.

Sposoby zapobiegania rozstępom

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – ta stara prawda zawiera w sobie wiele słuszności. Zdecydowanie łatwiej prowadzić akcję profilaktyczną aniżeli walczyć z istniejącymi już rozstępami, szczególnie wtedy, gdy o ich istnieniu dowiemy się dużo za późno.

Do działań zapobiegawczych powinny przystąpić koniecznie te kobiety, które znajdują się w tak zwanej „grupie ryzyka”, czyli kobiety w ciąży czy kobiety mające tendencję do wahań masy ciała. Warto jednak, by w akcję tę włączyły się również panie, które nie mają skłonności do prążków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć piękne piersi.

Zapobieganie rozstępom należy rozpocząć od właściwiej pielęgnacji piersi. Przede wszystkim nie należy o nich zapominać podczas kąpieli. Dobrze sprawdzą się wszystkie specyfiki, które zawierają w swoim składzie substancje nawilżające oraz natłuszczające. Warto również sięgnąć po „specjalistyczne” kremy na rozstępy, które w swoim składzie zawierają wiele cennych substancji wzmacniających skórę i włókna kolagenowe.

Bardzo ważne jest także noszenie odpowiedniego biustonosza. Bardzo często rozstępy pojawiają się na piersiach obwiśniętych, które tracą swoją jędrność i elastyczność.

Jak walczyć z rozstępami?

Nie wszystkim paniom – z różnych powodów – udaje się zapobiec nieestetycznym rozstępom na piersiach. Wówczas koniecznością jest podjęcie stosownych kroków, by zlikwidować szpecące prążki.

Kuracja antyrozstępowa powinna przede wszystkim zostać podjęta bardzo szybko. Jeżeli zaczniemy walczyć jeszcze z czerwonymi rozstępami, wówczas istnieją bardzo duże szanse na powodzenie kuracji. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po dobre kremy na rozstępy (Revitol Stretch Mark, Mustela), które działają na bazie kolagenu. Ich działanie polega na pobudzaniu produkcji włókien kolagenowych, które podczas rozciągania skóry uległy zerwaniu. Substancje zawarte w kremach na rozstępy wpływają również korzystnie na kondycję skóry i przyczyniają się do jej prawidłowego odżywienia i regeneracji. Bardzo ważne jest, by aplikowanie specyfików połączyć z delikatnym masażem piersi. Takie działanie nie tylko przyczynia się do lepszego ujędrnienia i uelastycznienia skóry, ale przede wszystkim do zwiększenia wchłanialności dobroczynnych składników kremów. Dzięki temu skuteczność kuracji zwiększa się.

W walce z rozstępami mogą pomóc również zaawansowane zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych i gabinetach dermatologii estetycznej. Warto spróbować mezoterapii bezigłowej czy laserowego usuwania rozstępów. Są to metody całkowicie bezpieczne, aczkolwiek warto porozmawiać ze specjalistą na temat ewentualnych przeciwwskazań.

Rozstępy na piersiach to dla kobiet szczególnie drażliwy temat. Jeżeli nie chcemy wstydzić się swojego biustu promieniście rozchodzącymi się prążkami, warto o tym pomyśleć zawczasu, stosując odpowiednią akcję profilaktyczną. Najważniejsze, by była ona prowadzona systematycznie.

4,7 k

One Response to “Rozstępy na piersiach – problem kobiet”

  1. Rozstępy na piersiach | Ciekawe strony internetowe said:

    Wrz 27, 11 at 08:27

    […] panie muszą mieć taki problem? Czy istnieją metody, które zagwarantują kobietom, że rozstępy na piersiach się nigdy nie […]