Zanim zdecydujesz się na walkę z rozstępami

O tym, że rozstępy są dość kłopotliwą i wstydliwą przypadłością, wiedzą te osoby, które miały z nimi styczność. A jak wskazują statystyki – jest ich bardzo dużo. Nie ma się czemu dziwić, że ludzie sięgają po wszystkie możliwe środki, by pozbyć się nieestetycznych prążków. Zanim jednak zdecydujmy się na konkretną metodę usuwania rozstępów, warto co nieco wiedzieć. Chociażby to, jakie zabiegi są najbardziej skuteczne oraz jakich błędów nie należy popełniać, by walka z prążkami została zakończona sukcesem.

Sposoby walki z rozstępami a skuteczność

Zanim zdecydujemy się na walkę z nieestetycznymi prążkami, warto wiedzieć, że nie wszystkie metody są skuteczne i nie wszystkie mają jednakowe działanie. Trzeba mieć świadomość, że skuteczność konkretnego zabiegu na rozstępy uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim wiele zależy od tego, w jakiej fazie znajdują się prążki oraz jak dawno się pojawiły. Im świeższe rozstępy, tym większe szanse na to, że się ich pozbędziemy. Dlatego też w likwidacji prążków najważniejsze jest szybkie działanie.

Wiedząc, w jakiej fazie znajdują się nieestetyczne pasma, można dobrać odpowiednią kurację, która ma spore szanse na powodzenie.

Kosmetyki czy zabiegi?

Pierwszym dylematem, z jakim przychodzi się zetknąć w walce z prążkami jest wybór odpowiedniej metody. To właściwie tylko od niej zależy, czy uda się nam pokonać rozstępy, czy też nie.

Wiele osób sięga po kosmetyki na rozstępy, sądząc że pozwolą one na pokonanie „wroga”. Tymczasem bardzo często zdarza się, że nawet najdroższe specyfiki nie są w stanie zlikwidować nieestetycznych prążków. Dzieje się tak, ponieważ walkę z rozstępami zwykle rozpoczynamy zbyt późno – nierzadko po kilku latach.

Kosmetyki pomóc mogą jedynie na świeże prążki. Ale też nie zawsze. Warunkiem jest przede wszystkim odpowiedni skład kremów na rozstępy. W innym przypadku, gdy specyfiki kosmetyczne swoim składem nie różnią się w żaden sposób od innych preparatów pielęgnacyjnych, wówczas nie mamy co liczyć na to, że kuracja przyniesie pożądany efekt.

By zabiegi przyniosły rezultat

Ale czy to znaczy, że gdy zdecydujmy się na zabiegi, będziemy mieć pewność że rozstępy znikną? I tu pojawia się pewien problem… Nie chodzi już wyłącznie o to, jaki zabieg zostanie wybrany. Wiele osób myśli że jeśli podda się jednorazowej kuracji, prążki zostaną zlikwidowane. Tymczasem okazuje się, że najczęściej takie działanie nie wystarczy. Najczęściej koniecznością jest kilkakrotne przeprowadzanie kuracji, by ujrzeć efekty. A dodatkowo – jeśli chcemy podtrzymać rezultat, trzeba wziąć pod uwagę również zabiegi dodatkowe.

Nie da się ukryć, że usuwanie rozstępów w salonie kosmetycznym czy gabinecie dermatologicznym wiąże się ze sporymi kosztami (w zależności od rodzaju zabiegu). Biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków koniecznością jest powtarzanie kuracji, walka z rozstępami to ogromny wydatek.

Jeżeli ktoś zamierza likwidację prążków zakończyć na jednorazowym zabiegu, niech nie podejmuje się walki wcale. Szkoda czasu i straconych pieniędzy, nawet na jednorazowy zabieg.

Podobnie jest i z kremami. Jeżeli ktoś walkę z nieestetycznymi prążkami zamierza prowadzić tylko doraźnie – raz na jakiś czas smarując się specyfikami, niech nie liczy na jakiekolwiek rezultaty, tym bardziej na spektakularne.

Mikrodermabrazja czy mezoterapia?

Walkę z czerwonymi rozstępami można prowadzić na kilka sposobów. Jednym są kosmetyki, a drugim – zabiegi. Spośród tańszych kuracji, warto wspomnieć o mikrodermabrazji oraz mezoterapii. Oba są bezbolesne i nie wiążą się z rekonwalescencją. Jeżeli zaś chodzi o skuteczność, wydaje się że to mezoterapia (szczególnie mezoterapia igłowa) przynosi znacznie lepsze efekty. A to dlatego, że istotą zabiegu jest wstrzykiwanie pod skórę dobroczynnych substancji (koktajlu odżywczego), którego celem jest pobudzenie syntezy kolagenu  oraz odżywienie i zregenerowanie komórek.

By ujrzeć zadowalające rezultaty kuracji, zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, koniecznością jest powtórzenie zabiegów ok. 4-6 razy (w zależności od rozległości rozstępów). Oczywiście nie jest możliwe całkowite usunięcie nieestetycznych prążków (choć i takie przypadki się zdarzają). Najczęściej jednak minimalizowana jest ich widoczność oraz głębokość. Dzięki temu stają się praktycznie niezauważalne.

Dermabrazja czy dermabrazja laserowa?

Walkę z białymi rozstępami (znajdującymi się w fazie bliznowacenia) można przeprowadzić, decydując się na dermabrazję bądź jej laserową odmianę. Oba zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym bądź znieczuleniu miejscowym i oba charakteryzują się podobną skutecznością. Różnica polega jedynie na przebiegu zabiegu. Wydaje się, że dermabrazja laserowa jest mniej inwazyjna. Wiązka promieniowania laserowego skierowana jest w stronę uszkodzonej skóry. Następuje odparowanie uszkodzonych komórek, dzięki czemu pobudzane są procesy jej regeneracji.

Podsumowanie

Co zatem należy zrobić, jeśli podejmiemy decyzję o walce z rozstępami? Przede wszystkim należy wybrać dla siebie odpowiednią metodę likwidacji prążków. Potem trzeba konsekwentnie dążyć do celu, by uporać się z niechcianymi rozstępami.

5,2 k

One Response to “Zanim zdecydujesz się na walkę z rozstępami”

  1. Usuwanie Rozstępów » Jakich błędów nie popełniać, by walka z rozstępami przyniosła efekt? said:

    Cze 04, 12 at 06:53

    […] powód, dla którego nie możesz wyeliminować nieestetycznych prążków. Polecam także artykuł http://rozstepy.info.pl/2011/06/11/zanim-zdecydujesz-sie-na-walke-z-rozstepami/, z którego treścią dobrze jest zapoznać się przed przystąpieniem do jakichkolwiek […]