Fakty na temat rozstępów

Rozstępy są nieestetycznym problemem, który dotyka ogromną część społeczeństwa na całym świecie. Prążki, które pojawiają się na powierzchni skóry są – najogólniej rzecz ujmując – efektem rozstępowania się skóry na skutek jej gwałtownego rozciągania. Na temat rozstępów powstało już wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Niestety są osoby, które wierzą w ich „moc”, a to sprawia, że walka z rozstępami nie jest skuteczna.

Rozstępy to nie tylko defekt kobiet w ciąży

Są osoby, które uważają, że rozstępy są charakterystyczną przypadłością kobiet w ciąży. Dlatego też ani nie dbają o swoje ciało, ani nie unikają sytuacji, które sprzyjają powstawaniu prążków. Tymczasem warto pamiętać, że rozstępy dotykają nie tylko kobiety w ciąży. Osób, które znajdują się w grupie ryzyka jest znacznie więcej. Na rozstępy narażeni są ludzi, którzy korzystają z siłowni w celu szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Do grupy ryzyka należą również osoby, które nie kontrolują swojej masy ciała, a które mają tendencję do nagłych skoków wagi. Gwałtowne przybieranie na wadze, a następnie chudnięcie (lub odwrotnie) prowadzi do zmniejszenia elastyczności i utraty jędrności. Skóra wiotka jest bardziej podatna na powstawanie prążków. Rozstępy mogą powstawać również u młodych osób, które borykają się z zawirowaniami hormonalnymi związanymi z okresem dojrzewania.

Rozstępom można zapobiec

Jak już wyżej wspomniałam, są osoby, które nie przejmują się tym, że nieestetyczne prążki mogą stać się ich problemem. A bardzo często bywa tak, że wrzecionowate pasma powstają wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy. Warto pamiętać, że walka z rozstępami jest niezwykle żmudna i trudna. Jeżeli zaniedbamy nasze ciało, wówczas nieestetyczne prążki, szczególnie te w fazie bliznowacenia, w ogóle mogą nie zniknąć. Tymczasem tak niewiele trzeba, by zapobiec rozstępom. Oczywiście nie zawsze się to udaje, jednakże warto spróbować, bo i tak na tym nic nie tracimy.

W zapobieganiu rozstępów liczy się najbardziej zwiększanie wytrzymałości skóry oraz jej odporności na rozciąganie. Ważne jest zatem pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny – włókien białkowych, odpowiadających właśnie za właściwości skóry.

Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, wówczas warto zacząć stosować odpowiednie kremy na rozstępy zawierające składniki przyczyniające się do pobudzenia fibroblastów do pracy związanej z produkcją włókien białkowych. Niezwykle ważne jest również niedoprowadzanie do nagłych wahań masy ciała, które skutkują utratą elastyczności skóry i zwiększają prawdopodobieństwo rozstępów.

Kremy zwalczają czerwone rozstępy

Wiele osób sięga po kremy na rozstępy. Właściwie nie ma się czemu dziwić. Są nie tylko powszechnie dostępne, ale również dość tanie (w porównaniu z kosztownymi zabiegami kosmetycznymi i zabiegami dermatologii estetycznej). Trzeba jednak mieć świadomość, że tego rodzaju preparaty nie są przeznaczone do wszystkich rozstępów. Stąd potem informacje, że „ten a ten kosmetyk wcale nie działa”. Tymczasem warto wiedzieć, że skuteczność kremów na rozstępy w dużej mierze zależy od tego w jakiej fazie znajdują się prążki. Jeżeli są czerwone, wówczas odpowiedni skład preparatów jest w stanie rozjaśnić ciemne pasma, a tym samym zredukować ich widoczność.

Żeby stosowanie kremów na rozstępy przyniosło skutek, jest jeszcze jeden warunek. Niezwykle ważne jest, by specyfiki stosować systematycznie. Wmasowywanie kosmetyku doraźne – od czasu do czasu, nie przyniesie żadnych efektów.

Kosmetyki jako kuracja wspomagająca na białe prążki

A jak to jest z białymi rozstępami? Czy kosmetyki są w stanie zredukować widoczność prążków? Okazuje się, że specyfiki dostępne w drogeriach, także internetowych, są najczęściej pomocne w likwidowaniu czerwonych rozstępów. W walce z jasno-perłowymi prążkami kosmetyki mogą jedynie stanowić kurację wspomagającą. Najczęściej ich stosowanie nie przynosi większej poprawy (choć oczywiście są takie specyfiki, które zawierają odpowiednie substancje, między innymi mocznik).

W walce z białymi rozstępami (najczęściej jeszcze kilku, czy nawet kilkunastoletnimi) najlepsze rezultaty przynoszą zabiegi wykonywane w gabinecie dermatologii estetycznej. Pomóc może mezoterapia igłowa, czy wreszcie – dermabrazja i dermabrazja laserowa. Jeżeli komuś zależy na całkowitej likwidacji rozstępów, może zdecydować się na chirurgiczne usuwanie nieestetycznych prążków. Zabieg polega na wycięciu uszkodzonej skóry. Trzeba się jednak liczyć z tym, że i po takim zabiegu mogą pozostać blizny.

Gdy rozstępy raz się pojawiły, mogą pojawić się znów

Warto wiedzieć, że rozstępy, które raz się pojawiły, zwiększają prawdopodobieństwo, że prążki pojawią się znów, jeżeli tylko zaistnieją odpowiednie czynniki. Dlatego też, raz usunięte rozstępy nie gwarantują, że pasma znów się nie pojawią. W związku z tym koniecznością jest przedsięwzięcie stosownych kroków, by zapobiec pojawieniu się kolejnych prążków. Warto stosować kremy na rozstępy, które zawierają w sobie substancje pobudzające produkcję kolagenu (między innymi: wyciąg z centella asiatica, wyciąg z soi, glikoproteiny, silanole). Wskazany jest masaż, który pobudza krążenia (zwiększając skuteczność kremów), oraz uelastycznia skórę.

5,2 k