Odchudzanie a rozstępy

Rozstępy uważane są najczęściej za problem, z którym borykają się kobiety w ciąży. Uważa się bowiem, że nieestetyczne prążki powstają pod wpływem szybkiego rozciągania się skóry. Faktycznie ma to jakiś sens. Nie oznacza to jednak, że na rozstępy skazane są wyłącznie kobiety w ciąży. Niektórzy zapominają, bądź są w ogóle nie świadomi faktu, że na powstawanie rozstępów może mieć wpływ także odchudzanie. Jaka jest między nimi zależność?

Kilka słów na temat powstawania rozstępów

Rozstępy, najprościej rzecz ujmując, to efekt rozstępowania się skóry na skutek gwałtownego rozciągania. Wówczas, osłabione działaniem kortyzolu włókna kolagenowe nie są w stanie zapewnić odpowiedniej wytrzymałości. Dochodzi więc do zerwania kolagenu, co skutkuje pojawieniem się nieestetycznych czerwonych rozstępów.

Jak już wyżej wspomniałam, za powstawanie prążków odpowiedzialny jest kortyzol – hormon, który negatywnie oddziałuje na fibroblasty, a tym samym i włókna kolagenowe. Osłabione włókna są mniej odporne na rozciąganie i zamiast zapewnić skórze odpowiednią wytrzymałość, zrywają się.

Nadmiar kortyzolu może pojawić się niemal zawsze. Jest to bowiem hormon zwany hormonem stresu – jak sama nazwa wskazuje – pojawia się pod wpływem sytuacji stresowych. Okazuje się, że jest to dość częste zjawisko, bowiem stresujemy się niemalże na każdym kroku. W związku z tym rozstępy mogą pojawiać się również podczas odchudzania czy przybierania na wadze.

Gdy szybko przybieramy na wadze, wówczas skóra bardzo szybko się rozciąga, ponad granice swoich możliwości. Na rozstępy narażone są najczęściej osoby, które szybko schudły, a następnie jeszcze szybciej przybrały na wadze (tzw. efekt jo-jo). Z rozstępami mogą się również spotkać te osoby, które w krótkim czasie pozbyły się zbędnych kilogramów. Skóra traci wówczas swoją elastyczność, co sprzyja powstawaniu prążków.

Sposoby zapobiegania rozstępom

To, że decydujemy się na kurację odchudzającą wcale nie oznacza, że będziemy borykać się z rozstępami. Prawda jest taka, że wszystko zależy od nas samych, a dokładniej rzecz ujmując od tego, na jaką dietę odchudzającą się zdecydujemy. Jeśli nie chcemy mieć problemów z rozstępami, wówczas nie należy „łakomić się” na wszelkiego rodzaju diety cud, które gwarantują szybkie rezultaty. Co prawda takie kuracje odchudzające przynoszą oczekiwane rezultaty, które jednak bardzo szybko zanikają. Pojawia się efekt jo-jo, który najczęściej skutkuje powstawaniem rozstępów (choć na szczęście nie jest to regułą).

Dlatego też zaleca się, by wybierać takie diety odchudzające, które gwarantują skuteczną i trwałą, ale zarazem stopniową utratę masy ciała. Skóra wówczas ma szansę „przygotować się” na powolne rozciąganie.

Podobnie jest i w drugą stronę. Jeśli przybieramy na wadze (najczęściej dotyczy to kobiet w ciąży), warto kontrolować swoją masę ciała, by wzrost wagi następował powoli. Tylko w ten sposób uda się zapobiec rozstępom.

Jeżeli już znajdujemy się w grupie ryzyka, warto także sięgnąć po kremy na rozstępy. Najlepiej jeśli będą zawierały substancje, które przyczyniają się do pobudzenia syntezy kolagenu – włókna białkowego odpowiadającego za wytrzymałość skóry. W ten sposób włókna zostaną wzmocnione i gdy dojdzie do rozciągania, skóra nie rozstąpi się i nie da rozstępów.

Walka z istniejącymi rozstępami

Słowa słowami, ale w praktyce nie zawsze uda się zapobiec rozstępom. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy akcja profilaktyczna nie jest prowadzona systematycznie, lecz „do czasu do czasu”. Wówczas, gdy rozstępy się pojawią, wówczas koniecznością jest walka z nimi – i to walka dość intensywna, ponieważ usuwanie rozstępów nie jest sprawą prostą, szczególnie wtedy, gdy prążki przejdą w fazę bliznowacenia.

Na redukcję czerwonych rozstępów pomóc może dobry kosmetyk. Powinien on jednak zawierać w swoim składzie szereg dobroczynnych substancji, które pomagają zwalczyć nieestetyczne prążki i wspomóc proces regeneracji skóry. Jeśli walkę z rozstępami zaczniemy wtedy, gdy są czerwone, wówczas na pozytywne efekty mamy większe szanse. Trzeba jednak pamiętać, by kremy dokładnie wmasować w skórę (a najlepiej aplikację specyfiku poprzedzić 10-minutowym masażem miejsc dotkniętych prążkami). Dzięki temu dobroczynne substancje wnikną głęboko w skórę, przez co preparat będzie jeszcze bardziej skuteczny.

Na białe rozstępy zwykle kosmetyki nie pomagają, choć zdarzają się i takie, które przynoszą naprawdę zaskakujące rezultaty. Najlepsze efekty mimo wszystko dają zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologii estetycznej. Do grupy najbardziej polecanych zabiegów zalicza się między innymi: dermabrazję laserową, fraxel laser, dermabrazję oraz peeling chemiczny z kwasem TCA.

Zanim zdecydujemy się na drastyczną kurację odchudzającą, która skutkuje szybką utratą masy ciała i jeszcze szybszym efektem jo-jo, wówczas należy wziąć pod uwagę ryzyko pojawienia się rozstępów. Warto zastanowić się, czy nie lepiej schudnąć stopniowo, mając mniejsze ryzyko, że nieestetyczne prążki powstaną?

One Response to “Odchudzanie a rozstępy”

  1. Walka z rozstępami jako konsekwencją odchudzania | Moda na lato 2011 said:

    Sie 08, 11 at 12:14

    […] niektóre skutki uboczne diety. Bardzo czytelna wydaje się również zależność, która wiąże rozstępy a odchudzanie, nieestetycznie wyglądające „prążki” na skórze mogą zaś irytować nawet bardzo opanowane […]