Krem na rozstępy a inne sposoby

Nie ma w tym nic dziwnego, że chcemy pozbyć się rozstępów. Nie ma się co czarować – czerwone prążki, które z czasem bledną – nie wyglądają estetycznie. Metod ich zwalczania jest wiele, ale czy wszystkie są tak samo skuteczne? Czy kremy na rozstępy są traktowane na równi (jeśli chodzi o skuteczność) z innymi sposobami?

Działanie kremów na rozstępy

Kremy na rozstępy są dość popularne. Osoby borykające się z nieestetycznymi prążkami bardzo chętnie po nie sięgają. A to przede wszystkim z powodu bezproblemowości w ich stosowaniu. Wystarczy bowiem zakupić dobry specyfik, nałożyć go na miejsca objęte prążkami, a następnie w masować. Powtarzanie tej czynności codziennie przez dłuższy czas zwykle skutkuje zredukowaniem widoczności rozstępów.

Działanie kremów na rozstępy obejmuje przede wszystkim pobudzanie syntezy kolagenu, dzięki czemu skóra zostaje wzmocniona. W ten sposób skóra zostaje uodporniona na ewentualne gwałtowne rozciąganie. W składzie kremów na rozstępy znajdują się również substancje, które odpowiadają za regenerację oraz odnowę komórkową.

By kosmetyki na rozstępy faktycznie działały, nie wystarczy dobry specyfik. Jeżeli nie przyłożymy się do zwalczania prążków, wówczas rezultaty będą mizerne. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, by aplikowanie kremów odbywało się systematycznie. Na niewiele się zda nakładanie preparatów, gdy będziemy to robić „jak się przypomni”. Tylko codzienna pielęgnacja skóry jest w stanie pomóc. Ponadto należy mieć na uwadze to, by przed nałożeniem kremu wykonać krótki masaż skóry na rozstępy, a następnie dokładnie wmasować specyfik. Dzięki pobudzeniu krążenia, dobroczynne substancje mają szansę wniknąć głębiej w skórę.

Inne metody zwalczania rozstępów

Każdy, kto poszukiwał sposobów walki z rozstępami, doskonale wie że nie istnieje tylko jedna metoda ich redukcji. Poza kosmetykami mamy także do wyboru zabiegi kosmetyczne oraz zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologii estetycznej.

Spośród wielu zabiegów kosmetycznych, na rozstępy pomóc może mezoterapia bezigłowa. Jest to bezbolesny zabieg, który wspomaga walkę z czerwonymi prążkami. Polega na wtłoczeniu koktajlu odżywczego, zawierającego dobroczynne substancje. W ten sposób stymulowana jest produkcja kolagenu. Żeby mezoterapia przyniosła oczekiwany rezultat, koniecznością jest poddanie się serii zabiegów. Zwykle efekty widoczne są po około 5-6 seansach. Zaleca się również wykonanie kuracji podtrzymującej – raz na pół roku.

O ile mezoterapia bezigłowa jest w stanie poradzić sobie z czerwonymi prążkami, na białe rozstępy niekoniecznie będzie najskuteczniejszym sposobem. Rozstępy, które wejdą w fazę bliznowacenia (powodem jest przede wszystkim nasze zaniedbanie), nie łatwo znikają. Koniecznością jest wówczas poddanie się bardziej zaawansowanym zabiegom, które mimo wszystko nie zawsze dają efekty. Z jakich kuracji warto skorzystać, by w zadowalającym stopniu pokonać rozstępy?

Na uwagę zasługuje przede wszystkim dermabrazja laserowa. Jest bardzo skutecznym zabiegiem, który redukuje widoczność prążków do minimum. Zabieg jest niestety dość bolesny. Z tego też powodu przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. Następnie, za pomocą specjalnego urządzenia emitującego promieniowanie laserowe o odpowiedniej długości fali, dochodzi do odparowania uszkodzonych komórek, pozostawiając  w stanie nienaruszonym zdrowe. Po zabiegu koniecznością jest kilkudniowa rekonwalescencja. W ciągu kilku tygodni dochodzi do pojawienia się zupełnie nowego naskórka, pozbawionego nieestetycznych prążków.

Zabiegiem mniej inwazyjnym są peelingi chemiczne. Na czerwone rozstępy doskonale sprawdzą się słabsze kwasy (o mniejszym stężeniu). Natomiast na białe rozstępy skuteczne będzie peeling wykorzystujący kwas trójchlorooctowy (kwas TCA) oraz kwas glikolowy o wysokim stężeniu. By kuracja przyniosła zadowalające rezultaty koniecznością jest kilkakrotne powtarzanie zabiegów, w określonych odstępach czasu.

Podsumowanie

Jak więc wypadają kremy na rozstępy na tle zabiegów? Właściwie wszystko zależy od tego, z jakimi prążkami się borykamy i jak wygląda nasza walka. Jeżeli bowiem w redukcję rozstępów nie wkładamy serca ani większych chęci, wówczas szanse na to, że zredukujemy problem będą niewielkie. I w takim przypadku, nawet najdroższe zabiegi, jeśli wykonamy tylko raz, nie przyniosą zaskakujących rezultatów.

Nie da się jednak ukryć, że to zabiegi są dużo bardziej skuteczną bronią wykorzystywaną w walce z prążkami. Natomiast kremy na rozstępy są tańsze i dlatego dostępne dla większego grona osób. Jeżeli będziemy ich używać systematycznie, a najlepiej stosować w akcji profilaktycznej, ich działanie przyniesie efekt. Co więcej – uda się nam zapobiec rozstępom.