Rozstępy na brzuchu

Kiedy najczęściej pojawiają się rozstępy na brzuchu? W związku z ciążą. Napięta do granic wytrzymałości skóra na rozrastającym się brzuchu pęka i tworzą się na niej charakterystyczne wrzecionowate pasma początkowo w kolorze czerwonym, czy wręcz purpurowym, z czasem przybierające kolor biały (perłowy). Coraz częściej udaje nam się zapobiec powstaniu tych rozstępów, ale w związku z takim a nie innym stylem życia wydaje się, że jak na razie wyeliminowanie tego zagrożenia w większości przypadków tak czy inaczej musi kończyć się niepowodzeniem. Dlaczego? Nasze organizmy są słabe, a nasz naturalny zewnętrzny pancerz ochronny stracił już dawno wrodzoną mu elastyczność i wytrzymałość. Dlaczego? Co jest tego powodem?

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstepy pojawiają się na skórze wtedy, gdy pod naporem tkanek wewnętrznych nie jest ona w stanie się rozciągnąć. Pęka, a najczęściej dzieje się tak nie dlatego, że siły działające na skórę są zbyt duże i nieadekwatne do jej możliwości (elastyczności i wytrzymałości), przyczyną są uszkodzone włókna kolagenu i elastyny, a włókna te ulegają uszkodzeniu wskutek błędów dietetycznych i, to też trzeba uczciwie przyznać, wskutek stałej obecności stresu w naszym życiu przy czym chodzi nie tylko o stres psychiczny, ale i o stres fizyczny, który działa na ciało równie (może nawet bardziej) destrukcyjnie.

Dieta

Dietetycznym gwarantem dobrej kondycji skóry jest białko, ale tak naprawdę zapobieganie tworzeniu się rozstępów (i de facto pojawianiu się również innych defektów, dolegliwości i chorób) wymaga przede wszystkim opracowania dobrze zbilansowanej diety dostosowanej do aktualnych wymagań organizmu. Te ostatnie zmieniają się wraz ze zmianami w naszym życiu i oczywistym jest, że kobieta w ciąży ma inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe niż ta sama pani w stanie nie błogosławionym. Każdy niedobór składników odżywczych niekorzystnie odbija się na skórze i jej właściwościach (elastyczności i wytrzymałości) przez co, przy nieodpowiedniej diecie, zagrożenie rozstępami wzrasta i to dość znacznie.

Stres psychiczny i fizyczny

Chyba wszyscy wiemy na czym polega stres psychiczny, ale z istnienia stresu fizycznego większość z nas na co dzień nie zdaje sobie sprawy. Organizm reaguje stresem na niedobory snu, niedobory pokarmów, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę i na wszelkie fizyczne ekstrema. Warto mu tego oszczędzić, bo pod wpływem hormonu stresu (kortyzolu) dochodzi do uszkodzenia fibroblastów – komórek wytwarzających włókna kolagenu i elastyny. Jeśli zostaną one uszkodzone wytwarzane włókna stają się niepełnowartościowe i skóra traci elastyczność i wytrzymałość. Pamiętajmy, że stres generowany jest nawet wtedy, gdy o odpowiedniej porze nie zjemy śniadania!

Pokładając nadmierne zaufanie w kosmetykach przeciwko rozstępom zapominamy o dwóch, wymienionych wyżej filarach zdrowia i wytrzymałości naszej skóry. Pamiętajmy, że kosmetyki są tylko dodatkiem do diety i higieny życia. Mając to na uwadze łatwiej wyeliminujemy zagrożenie rozstępami, również tymi powstającymi na brzuchu w związku z ciążą.