Jak zmniejszyć rozstępy po ciąży?

Jak pokazują doświadczenia większości kobiet rozstępy po ciąży bardzo trudno jest usunąć całkowicie, ale na pewno można je zmniejszyć i zredukować na tyle, że staną się prawie niewidoczne. Jak to zrobić? Zadbać o to, by zapewnić skórze jak najlepsze warunki do regeneracji. Najczęściej robimy to z pomocą kosmetyków bądź zabiegów kosmetycznych w salonach, ale pamiętajmy i o tym, że na regenerację skóry (i całego organizmu) wpływa również dieta i … higiena życia. Nasze organizmy składają się z białka, aby mogły się regenerować niezbędny im jest budulec czyli właśnie białko dostarczane w pokarmach. Regeneracja zachodzi sprawnie wtedy, gdy nic organizmowi nie przeszkadza, a największą przeszkodą w dzisiejszych czasach jest stres i to zarówno stres psychiczny jak i fizyczny (temu ostatniemu ulegamy np. wtedy, gdy jesteśmy głodni – organizm wytwarza w tej sytuacji hormon stresu uszkadzający struktury białkowe w skórze).
Rozstępy po ciąży należy więc potraktować kompleksowo. Ich usuwanie nie jest może łatwym zadaniem, ale przy odrobinie samozaparcia i kompleksowości działań może przynieść dość satysfakcjonujące (a czasem nawet spektakularne) efekty.

Jak usuwać rozstępy po ciąży?

Całkowite usunięcie rozstępów po ciąży może być możliwe wtedy, gdy zareagujemy na nie odpowiednio wcześnie. Gdy rozstępy jeszcze są w fazie zapalnej możemy usunąć je nawet z pomocą dobrych kosmetyków. Pomocne będą również zabiegi kosmetyczne. Faza zapalna charakteryzuje się tym, że pasma na skórze mają ciemny, czerwonawo-fioletowy, intensywny kolor. Gdy rozstępy po ciąży zaczynają blednąć to znak, że rozpoczyna się ich gojenie – jeśli nie pomożemy skórze gojenie zakończy się zbliznowaceniem – rozstępy staną się białe, bardzo wyraźnie widoczne i niestety równie nieestetyczne jak te w fazie zapalnej co widać szczególnie po opalaniu (rozstępów opalić nie można).

Kosmetyki na rozstępy

Niezależnie od tego czy rozstępy po ciąży są jeszcze w fazie zapalnej czy już zmieniły się w jasne wrzecionowate pasma możemy albo usunąć je albo zmniejszyć stosując kosmetyki pobudzające syntezę włókien kolagenowych. Zdecydowana większość kosmetyków przeciwko rozstępom działa właśnie w ten sposób. Dodatkowo kremy i żele poprawiają poziom nawilżenia i odżywienia skóry, co skutkuje niemal natychmiastową poprawą ich wyglądu. Dla zmniejszenia rozstępów bądź dla ich całkowitego usunięcia kremy i żele na rozstępy należy stosować systematycznie i regularnie przez okres co najmniej kilku miesięcy – trudno spodziewać się by prążki zniknęły po ich kilkukrotnym użyciu – aż tak intensywnie działających kosmetyków jak dotąd nie wynaleziono, poza tym możliwości regeneracyjne naszej skóry też są ograniczone, a odbudowa jej struktur wymaga czasu.

Zabiegi na rozstępy

Działają bardzo podobnie do kosmetyków. Pobudzają regenerację dwojako: albo poprzez usunięcie wierzchnich warstw skóry co skutkuje przyspieszeniem jej odbudowy, albo poprzez dostarczenie substancji odżywczych (najczęściej takich samych jak te zawarte w kosmetykach) mających za zadanie pobudzenie produkcji pełnowartościowych włókien kolagenowych.
Dla uzyskania widocznych efektów wszystkie zabiegi kosmetyczne powtarzane są co najmniej w kilku seriach. I w tym przypadku usuwanie rozstępów po ciąży wymaga czasu, a często i sporych nakładów finansowych (na pewno większych niż wydatki na najlepsze kremy przeciwko rozstępom).

Rozstępów bardzo często usunąć się nie udaje, ale jeśli zależy nam na pozbyciu się ich w całości możemy poddać się laserowemu usuwaniu rozstępów bądź też zabiegowi chirurgicznemu. Rozstępy po ciąży najskuteczniej usuwa się w ten właśnie sposób, ale pamiętajmy – i laseroterapia i zabieg chirurgiczny niosą ze sobą pewne poważne zagrożenie – zagrożenie bliznami. Decydujmy się na nie w ostateczności.