Usuwanie rozstępów – by nie było problemem

Każda osoba, która zetknęła się z rozstępami – niekoniecznie osobiście – marzy o tym, by usuwanie rozstępów jej nie dotyczyło. Choć wydawać by się mogło, że nie jest to do zrealizowania, w praktyce okazuje się dużo łatwiejsze. Wystarczy podjąć stosowne kroki, by w przyszłości nie zastanawiać się, po jakie metody jeszcze sięgnąć, by usuwanie rozstępów przyniosło oczekiwane rezultaty.

Zamiast usuwać, zapobiegaj

Każdy z nas chyba zna powiedzenie o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ja dodam jeszcze od siebie, że to nie tylko lepsze, ale przede wszystkim tańsze. A to dlatego, że dobrze przeprowadzona akcja profilaktyczna pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, jakie przyszłoby nam wydać na kosztowne zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne, które uważane są za jedne z najbardziej skutecznych metod usuwania istniejących już prążków.

Jakie więc środki należy przedsięwziąć, by usuwanie rozstępów nie było konieczne? Kto powinien je stosować?

Po metody, o których będzie mowa poniżej powinni sięgnąć wszyscy ci, którzy znajdują się w grupie ryzyka, a więc: kobiety planujące zajść w ciążę bądź kobiety w ciąży, nastolatki w okresie dojrzewania, osoby korzystające z siłowni, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej, osoby odchudzające się bądź mające tendencję do szybkiego przyrostu masy ciała, czy wreszcie osoby z predyspozycjami genetycznymi.

Kosmetyki pielęgnacyjne – po pierwsze

Jeżeli chcemy, by konieczność usuwania rozstępów nie spędzała nam snu z powiek, warto zainwestować w dobre preparaty kosmetyczne o działaniu pielęgnacyjnym. Chodzi bowiem o to, by dobrze natłuścić i nawilżyć skórę, by ta była mniej podatna na powstawanie prążków. Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, wówczas warto sięgnąć od razu po specjalistyczne kosmetyki na rozstępy. Zawierają one bowiem w swoim składzie silnie skoncentrowane składniki, które przyczyniają się do wzmocnienia włókien kolagenowych i włókien elastyny, dzięki czemu skóra – na skutek gwałtownego i nadmiernego rozciągania – nie rozstępuje się – nie tworzą się więc rozstępy.

Młode dziewczęta mogą sięgnąć po oliwki kosmetyczne, które przyczyniają się do głębokiego nawilżenia oraz natłuszczenia skóry. Dodatkowo oliwka kosmetyczna ujędrnia skórę, dzięki czemu prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, a następnie ich usuwanie zostaje zminimalizowane.

Kobiety w ciąży powinny wykazać sporą ostrożność, bowiem nie wszystkie kremy na rozstępy są polecane. Trzeba wybierać takie, których składniki nie będą stanowiły zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Po specjalne kosmetyki na rozstępy powinny sięgnąć wszystkie te osoby, które pojawienie się rozstępów mają zapisane w genach. Takie specyfiki powinny zawierać w swoim składzie przede wszystkim takie substancje, które przyczyniają się do pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu – włókna białkowego zwiększającego wytrzymałość skóry.

W składzie polecanych kosmetyków na rozstępy nie powinno zabraknąć takich substancji jak: wyciąg z Centella Asiatica, wyciąg z soi, glikoproteiny, wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, witamina C, witamina A, kwas mlekowy. Dobrze sprawdzi się Revitol Stretch Mark – preparat, którego skuteczność została potwierdzona wieloma pozytywnymi opiniami. Zresztą sam skład preparatu mówi sam za siebie.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy krem na rozstępy może zawieść, jeżeli nie przyłożymy się do działań mających na celu zapobieganie rozstępom. Trzeba pamiętać, że kosmetyki są tylko kosmetykami, a na ich skuteczność w dużej mierze my mamy wpływ. A to dlatego, że to, czy dobroczynne substancje dobrze się wchłoną czy też nie, zależy sposób aplikowania. Ponadto trzeba mieć na uwadze fakt, że koniecznością jest regularne ich stosowanie. W inny wypadku – nie ma co liczyć, że krem za nas wykona całą pracę.

Masowanie ciała – po drugie

Masaże miejsc objętych rozstępami nieodłącznie wiążą się z krokiem pierwszym. Jak już wyżej wspomniałam, aplikowanie kosmetyków „od niechcenia” na niewiele się zda. Dużą rolę odgrywają masaże, które przyczyniają się do pobudzenia krążenia. To zaś sprawia, że dobroczynne składniki szybciej się wchłoną, a przez skuteczność kremów będzie dużo lepsza.

Masaż można wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego zwykła rękawica sizalowa i olejek do masażu. Można także wykorzystać peelingi oraz inne specyfiki o działaniu antyrozstępowym, a przeznaczone do masażu.

Jeżeli mamy taką chęć, wówczas można udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie masaże są wykonywane, albo chociażby do klubów fitness, gdzie i tam można skorzystać z takich usług.

Dieta bogata w cynk – po trzecie

Jeżeli zależy nam na tym, by zapobiec rozstępom, warto także zadbać o właściwą dietę. Ważne jest, by w codziennym jadłospisie znalazła się odpowiednia ilość cynku. Jest to bowiem pierwiastek, którego obecność nie jest bez znaczenia. Okazuje się, że bierze on udział w reakcjach, które prowadzą do syntezy kolagenu. Dzięki temu zwiększa się wytrzymałość i elastyczność skóry, eliminując ryzyko rozstępowania się jej na powierzchni.

Warto cynkiem wzbogacić dietę również z innego powodu. Pierwiastek ten przyczynia się bowiem do zapewnienia prawidłowej równowagi hormonalnej.

Sporą ilość cynku można znaleźć w wielu produktach spożywczych, w tym w: pełnoziarnistym pieczywie, jajkach, drożdżach browarnianych, rybach, grzybach czy owocach morza.