Rozstępy na biuście – problem kobiet w ciąży

Choć rozstępy pojawiają się u wielu ludzi, to jednak kobiety w ciąży są najbardziej na nie narażone. Dlatego też ciężarne panie, gdy tylko dowiedzą się, iż spodziewają się dziecka, zaczynają stosować wszelkie dostępne sposoby na rozstępy, by nie dopuścić do ich pojawienia się. Żadna kobieta nie zapomina o tym, by posmarować brzuch czy pośladki, ale już o piersiach zapomina się. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że i rozstępy na biuście się pojawiają. I one nie wyglądają estetycznie. A ponieważ to właśnie piersi są kobiecym atrybutem, warto i o nie zadbać. Poniżej podaję kilka sprawdzonych sposobów zapobiegania rozstępom na piersiach oraz metody ich redukcji.

Kilka słów o rozstępach na piersiach

Rozstępy – jak wiadomo – powstają na skutek rozstępowania się skóry. Dzieje się tak pod wpływem jest gwałtownego rozciągania, przy jednoczesnym osłabieniu włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jej wytrzymałość. Proces rozciągania skóry piersi nie omija kobiet w ciąży. Wiadomo bowiem, że przez te dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko, w organizmie wszystkich pań zachodzą poważne zmiany, w tym dochodzi do powiększania piersi, które przygotowują się do laktacji, czyli karmienia dziecka piersią.

Warto wiedzieć, że rozstępy mają charakter genetyczny, a to oznacza iż w rodzinie pojawiały się przypadki rozstępów w czasie ciąży, istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia nieestetycznych prążków i u nas. Dlatego tak ważne jest, by podjąć wszelkie działania, zapobiegające takiemu stanowi.

Jak zapobiec rozstępom na piersiach?

Jeżeli nie chcemy dopuścić do pojawienia się rozstępów na piersiach, warto przede wszystkim sięgnąć po dobre, czyli skuteczne kremy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kobiet ciężarnych nie wszystkie specyfiki są wskazane. Dlatego też, wybierając specyfiki, warto zwracać uwagę na to, które kosmetyki na rozstępy przeznaczone są dla kobiet w ciąży.

Stosując kremy, warto pamiętać, by szczególną wagę przykładać do tego, w jaki sposób nakładane są specyfiki. Jeśli postawimy na „bylejakość”, wówczas nie ma co liczyć, że kosmetyki zadziałają. Ważne jest, by aplikowanie kremów połączyć z delikatnym masażem biustu. W ten sposób przyczynimy się do pobudzenia krążenia, dzięki czemu dobroczynne substancje będą się lepiej wchłaniać, a skóra stanie się bardziej elastyczna i ujędrniona.

Działaniach, których celem jest zapobiegnięcie rozstępom na piersiach, warto pamiętać o znaczeniu odpowiedniego sposobu odżywania się. Ma to ogromne znaczenie, bowiem wiele witamin i składników mineralnych przyczynia się do poprawy kondycji skóry, przyczyniając się do pobudzenia procesów regeneracji oraz odnowy komórkowej.

By zapobiec rozstępom, na które narażone są kobiety w ciąży, warto również kontrolować swoją masę ciała. Nie należy dopuszczać do zbyt gwałtownych jej przyrostów, bowiem może to skutkować rozstępowaniem się skóry i pojawieniem się rozstępów. Warto mieć świadomość, że jeśli tyjemy, również i tkanka tłuszczowa w piersiach zaczyna gromadzić się w zwiększonych ilościach, co również może mieć wpływ na pojawienie się nieestetycznych prążków.

Co zrobić z istniejącymi rozstępami?

Są kobiety, które mimo wszystko borykają się z rozstępami na piersiach z dwóch powodów: albo podjęte działania nie były zbyt wystarczające i czynniki genetyczne przeważyły, albo też zaniechały jakichkolwiek działań, licząc że nieestetyczne prążki się nie pojawią.

I znów kobiety z rozstępami na piersiach można podzielić na dwie grupy: na te, które mają czerwone rozstępy oraz te, które borykają się z białymi rozstępami.

Walka z rozstępami w fazie zapalnej

Rozstępy w fazie zapalnej charakteryzują się występowaniem czerwonych i bardzo widocznych wrzecionowatego kształtu prążków. Choć nie wyglądają estetycznie, to znak że można je jeszcze rozjaśnić i spłycić w taki sposób, że staną się właściwie niewidoczne. Trzeba jednak działać szybko, by rozstępy nie przeszły w fazę bliznowacenia.

Z czerwonymi prążkami pomogą uporać się silnie działające kosmetyki. Trzeba jednak cały czas pamiętać, by były one przeznaczone dla kobiet ciężarnych oraz matek karmiących. Godnym polecenia jest Revitol Stretch Marks, który – dzięki swoim dobroczynnym substancjom – są w stanie zredukować widoczność czerwonych rozstępów. Ważne jest jednak to, by działać systematycznie, to znaczy nakładać kosmetyki codziennie i dokładnie je wmasowywać w biust.

Jeżeli kobieta jest w ciąży, wówczas nie polecane są żadne zabiegi. Jeśli zaś jest już po porodzie i nie karmi piersią, może zdecydować się na mezoterapię bezigłową czy mikrodermabrazję. Są to zabiegi całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne – na czerwone rozstępy bardzo pomocne.

Walka z rozstępami w fazie bliznowacenia

Nie zawsze uda się zlikwidować rozstępy w fazie zapalnej, wówczas nie pozostaje nic innego jak borykać się z rozstępami w fazie bliznowacenia. A walka z nimi niekiedy przypomina walkę z wiatrakami. Nie da się bowiem ukryć, że likwidacja białych rozstępów jest naprawdę trudna i nie zawsze kończy się sukcesem.

Warto sięgnąć po wspomniany wyżej Revitol Stretch Marks, który jest w stanie poradzić sobie nawet z białymi rozstępami. Jeśli nasze prążki są mocno zaniedbane, można spróbować dość inwazyjnych zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. Trzeba jednak mieć świadomość, że i one nie gwarantują 100-procentowych rezultatów.