Sposoby na czerwone rozstępy

Atakują  „po cichu”. Bardzo rzadko występuje swędzenie i pieczenie, i to właśnie dlatego najczęściej nie wiemy, kiedy powstają. Oczywiście mowa o rozstępach, które pojawiają się niemal niezauważenie. To zaś powoduje, że bardzo trudno dowiedzieć się o ich istnieniu, szczególnie wtedy, jeśli pojawią się w mało widocznym miejscu, np. na pośladach. Tak było i u mnie, co spowodowało, że zamiast czerwonych rozstępów, mam rozstępy białe, które są wyjątkowe oporne na redukcję. Jeśli jednak uda się wam zauważyć czerwone rozstępy, zacznijcie działać natychmiastowo. W ten sposób zwiększycie szanse na to, by całkowicie pozbyć się nieestetycznych prążków.

Czerwone rozstępy, czyli prążki w fazie zapalnej

Czerwone rozstępy pojawiają się jako efekt nadmiernego rozciągania skóry powyżej granic wytrzymałości, co skutkuje zerwaniem włókien kolagenowych. Dochodzi do tego najczęściej pod wpływem działania kortyzolu, który osłabia właściwości kolagenu i elastyny, zmniejszając odporność skóry na rozciąganie.

Czerwone rozstępy to znak, że zaczęła się dopiero faza zapalna, czyli etap, na którym walkę z prążkami można wygrać. Nie można jednak przegapić momentu, kiedy pasma są ciemne. Bowiem wystarczy chwila zaniedbania, a prążki mogą przejść w fazę zabliźniania.

Jak zredukować czerwone rozstępy?

Chciałoby się na to pytanie odpowiedzieć jednym przysłówkiem: „szybko”. Czas w walce z prążkami ma niemałe znaczenia. Im szybciej zaczniemy działać, tym większe mamy szanse na powodzenie.

Po jakie metody zatem sięgać, by walka z rozstępami była skuteczna i przyniosła oczekiwany efekt?

Kosmetyki na rozstępy

Jednym z najbardziej popularnych, bo nie wymagających większego zaangażowania sposobem walki z rozstępami są odpowiednie kosmetyki. By były skuteczne, muszą mieć jednak odpowiedni skład. O ile w przypadku zapobiegania rozstępom wystarczyła zwykła oliwka kosmetyczna czy balsamy natłuszczające i nawilżające, o tyle w przypadku czerwonych rozstępów koniecznością są specjalne specyfiki.

Podstawą ich działania musi być pobudzanie produkcji kolagenu, by wzmocnić skórę i uchronić ją przed ewentualnym pojawieniem się kolejnych prążków. Ważne są również substancje, które przyczynią się do odnowy komórkowe i regeneracji. Nie bez znaczenia są również substancje, które wygładzą istniejące prążki oraz rozjaśnią skórę.

Jeśli chcecie, a tak jest na pewno, by kosmetyki na rozstępy przyniosły oczekiwany efekt, radzę wam z własnego doświadczenia, by nie zapominać o systematyczności. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób walki z rozstępami, aplikowanie specyfików należy wykonywać regularnie – nawet kilka razy dziennie. W ten sposób skóra będzie dużo skuteczniej walczyć z nieestetycznymi prążkami. Istotną kwestią jest również metoda aplikowania. Warto nakładanie kremów połączyć z masażem. Jego działanie polega nie tylko na pobudzeniu krążenia i zwiększenia wchłaniania dobroczynnych substancji, ale również na ujędrnianiu i uelastycznianiu skóry.

Zabieg kosmetyczny – mezoterapia bezigłowa

Kolejnym sposobem, który jest w stanie uporać się z czerwonymi rozstępami jest zabieg przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych. Chodzi o mezoterapię bezigłową. Jest to całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna alternatywa mezoterapii igłowej. Istota zabiegu pozostaje jednak bez zmian. Chodzi o to, by do głębokich warstw skóry dostały się dobroczynne substancje, pobudzające produkcję kolagenu oraz odpowiadające za szybszą regenerację i odnowę komórkową. Ampułka zawierająca odpowiednią mieszankę dobroczynnych substancji (jej skład dobierany jest indywidualnie, w zależności od głębokości i rozległości rozstępów) wtłaczana jest za pomocą ultradźwięków.

Trzeba jednak mieć świadomość, że by zabieg mezoterapii bezigłowej przyniósł oczekiwane rezultaty, koniecznością jest poddanie się kilku seansom, w jednakowych odstępach czasu. Gdy rozstępy nie są głębokie, lecz drobniutkie, wówczas wystarczy 4-5 zabiegów, by ujrzeć widoczne i zadowalające zmiany. Zabiegi należy powtarzać raz w tygodniu przez dwa miesiące. Po tym czasie zaleca się jeszcze podjęcie kuracji podtrzymującej. Na mezoterapię należy zgłaszać się raz w miesiącu przez kolejne pół roku.

Zabieg kosmetyczny – mikrodermabrazja

By pozbyć się czerwonych rozstępów, wiele osób decyduje się na mikrodermabrazję. Podobnie jak mezoterapia bezigłowa, i ten zabieg nie jest bolesny i wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych.

Mikrodermabrazja należy do zabiegów będących czymś w rodzaju mechanicznego peelingu. Za pomocą specjalnego urządzenia z głowicą (najczęściej jest to głowica diamentowa)  dochodzi do  złuszczenia naskórka. W efekcie skóra jest wygładzona, a jednocześnie dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, czyli włókien białkowych odpowiadających za wytrzymałość i elastyczność skóry.

By mikrodermabrazja przyniosła oczekiwane efekty, trzeba wykonać 5-6 zabiegów przeprowadzanych co 10-14 dni.

Podsumowanie

Zaprezentowane przeze mnie powyżej metody walki z czerwonymi rozstępami to tylko przykłady. Tak naprawdę sposobów jest znacznie więcej. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, najskuteczniejszą bronią przeciwko rozstępom jest zapobieganie.

3 komentarze to “Sposoby na czerwone rozstępy”

 1. Sposoby na czerwone rozstępy | Ciekawe strony internetowe said:

  paź 04, 11 at 15:48

  […] ten problem, warto wiedzieć w jaki sposób mu przeciwdziałać. Jakie są najpopularniejsze sposoby na czerwone rozstępy? Jest ich kilka. Stosując je systematycznie można liczyć na widoczną redukcję poprzecznych […]

 2. Dobrze, ze tu zagladasz - hobby-strefa.com.pl » Sposoby na czerwone rozstępy said:

  paź 17, 11 at 13:40

  […] tylko niewielkie szanse na to, by całkowicie pozbyć się problemu. Niemniej jednak są sprawdzone sposoby na czerwone rozstępy, dzięki którym udaje się pozbyć niemal w stu procentach tak […]

 3. Rozstępy na brzuchu u mężczyzn @ Krem na rozstępy said:

  gru 24, 11 at 09:57

  […] Czerwone rozstępy pojawiają się najwcześniej. Ponieważ wtedy istnieje jeszcze szansa, by znacznie zmniejszyć ich widoczność na brzuchu, trzeba zredukować je jak najszybciej. Jakie metody najlepiej zastosować? […]