Na rozstępy – kwas glikolowy

Z rozstępami boryka się dość pokaźny odsetek osób. Nie są to tylko kobiety w ciąży, czy młode osoby w wieku dojrzewania. Prążki pojawiają się również na skutek nagłych wahań masy ciała (szybkie chudnięcie bądź przybieranie na wadze) czy szybkiego przyrostu masy mięśniowej (najczęstsza przyczyna rozstępów u mężczyzn korzystających z siłowni). Nie ukrywam, że jest to dość przykry defekt skórny, który jest w stanie doprowadzić do kompleksów. Dlatego też wszyscy poszukują skutecznych sposobów na to, by rozstępów się pozbyć. Poza kremami, coraz częściej decydujemy się na zabiegi. Warto naszą uwagę zwrócić na peelingi wykorzystujące dobroczynne właściwości kwasu glikolowego. Jeśli za walkę z rozstępami weźmiemy się odpowiednio wcześnie, wówczas istnieje spora szansa, że takie zabieg pozwoli wyeliminować istniejące już prążki.

Działanie kwasu glikolowego

Kwas glikolowy jest substancją, która występuje naturalnie w trzcinie cukrowej. Jego działanie polega na wnikaniu w głąb skóry, przyczyniając się do jej silnego złuszczenia. W efekcie dochodzi do usunięcia martwych komórek naskórka, co powoduje odsłonięcie nowych i zdrowych komórek. Dzięki temu możemy przyczynić się do zmniejszenia widoczności rozstępów.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykorzystujący wysokie stężenia kwasu glikolowego przeprowadzany jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. I właśnie tam najlepiej się udać, by mieć pewność, że peeling zostanie wykonany prawidłowo i nie będzie skutkował działaniami niepożądanymi.

Miejsca objęte rozstępami poddaje się działaniu kwasu glikolowego, który nakładany jest specjalnym pędzelkiem. Preparat należy pozostawić na skórze przez około 3 minuty. Po tym czasie kwas glikolowy należy zneutralizować za pomocą specjalnej substancji. Na zakończenie kuracji miejsca poddawane działaniu peelingu kwasem glikolowym należy zmyć ciepłą wodą.

Efekty działania kwasu glikolowego

Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia zaawansowania problemu oraz od rezultatów, jakie chcemy otrzymać, do peelignów może zostać wykorzystany kwas glikolowy o różnym stężeniu. Najczęściej jednak do redukcji rozstępów wykorzystywany jest kwas glikolowy o stężeniu 50-70%. Uważa się bowiem, że właśnie taka „moc” kwasu glikolowego jest w stanie w wyraźny sposób przyczynić się do redukcji widoczności prążków, poprzez pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry i pobudzenie syntezy kolagenu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że jednorazowy peeling wykorzystujący kwas glikolowy nie jest w stanie zredukować widoczności prążków. By walka z rozstępami zakończyła się sukcesem, koniecznością jest systematyczne poddawanie się peelingom z kwasem glikolowym. Pierwsze efekty można zobaczyć po przeprowadzeniu serii 4-5 zabiegów w regularnych dostępach czasu, co kilkanaście dni.

Regularne wykonywanie peelingu wykorzystującego kwas glikolowy powoduje, że skóra w widoczny sposób staje się bardziej elastyczna. Pobudzenie produkcji kolagenu sprawia zaś, że staje się bardziej odporna na rozciąganie, a włókna białkowe nie pękają, gdy są poddawane nadmiernemu rozciąganiu.

Peeling kwasem glikolowym – dla kogo?

Zabieg wykorzystujący kwas glikolowy do redukcji rozstępów jest mało inwazyjny. Jego działanie ogranicza się jedynie do silnego złuszczania naskórka, jednak nie wymaga to odbywania rekonwalescencji. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że zabieg ten nie jest wskazany wszystkim osobom.

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że kwas glikolowy jest w stanie w wyraźny sposób zlikwidować czerwone rozstępy, czyli te, które znajdują się w fazie zapalnej. Kwas glikolowy może okazać się pomocny również w walce z białymi rozstępami, aczkolwiek najlepiej działać od razu, jak tylko zobaczymy ciemne prążki. Im dłużej będziemy zwlekać, tym szanse na to, że uda się nam zlikwidować rozstępy będą dużo mniejsze.

Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży oraz matki karmiące oraz osoby borykające się z alergiami skórnymi. Osoby, które mają tendencję do powstawania bliznowców oraz stosujące doustną terapię pochodnymi witaminy A również powinny wstrzymać się od peelingu z kwasem glikolowym.

Warto także wiedzieć, że przed przystąpieniem do zabiegu każda osoba poddawana jest kwalifikacji, której dokonuje lekarz dermatolog lub kosmetolog. Podczas tej kwalifikacji wybierana jest „moc”, czyli stężenie kwasu glikolowego, by zabieg nie wyrządził żadnej szkody i był przeprowadzony bezpiecznie.

Jak wzmocnić działanie kwasu glikolowego?

Skuteczność peelingu wykorzystującego kwas glikolowy do walki z rozstępami jest wysoka. Nie warto jednak rezygnować z innych metod walki z prążkami. Nie należy porzucać sprawdzonych kosmetyków na rozstępy. Ich składniki doskonale wspomogą działanie kwasu glikolowego. Trzeba jednak cały czas pamiętać o tym, by kosmetyki na rozstępy były aplikowane regularnie, a ich nakładanie połączone z masażem. Dzięki temu skuteczność i kremów, i zabiegów będzie jeszcze większa. A to oznaczać dla nas będzie tylko jedno – szybszą redukcję rozstępów.

One Response to “Na rozstępy – kwas glikolowy”

  1. Dobrze, ze tu zagladasz - hobby-strefa.com.pl » Na rozstępy kwas glikolowy. said:

    Paź 17, 11 at 10:51

    […] się uporać z nieestetycznymi prążkami, to można skusić się na zabiegi. Okazuje się, że na rozstępy – kwas glikolowy doskonale się […]