Rozstępy usuwanie i zapobieganie: kompendium wiedzy o rozstępach

Przedstawiamy ci unikalne kompendium wiedzy o rozstępach. Dowiesz się, skąd bierze się ten problem estetyczny, a także jak można zapobiegać pojawieniu się rozstępów. Podpowiemy tez, rozstępy usuwanie jaką metoda przeprowadza się najskuteczniej. Poznasz dobre preparaty na rozstępy i dowiesz się, jakie zabiegi w gabinetach kosmetycznych warto wybrać, by trwale pozbyć się rozstępów.

Rozstępy to problem bardzo wielu osób. Tak naprawdę rozstępy są jeszcze powszechniejszym defektem estetycznym na ciele niż cellulit, bo pomarańczową skórkę mają niemal wyłącznie kobiety, tymczasem rozstępy mają także panowie.

Kto i dlaczego ma rozstępy?

Rozstępy może mieć każdy, jednak są grupy bardziej na nie narażone. Zanim zajmiemy sie ich wymienianiem, omówimy sobie w skrócie etiologię rozstępów, jak w medycznym języku określa się przyczyny tego zjawiska. Otóż rozstępy powstają, gdy w naszej skórze dochodzi do przerwania ciągłości włókna kolagenowego. Takich włókien jest w naszej skórze bardzo dużo, to im zawdzięczamy, że skóra rozciąga się i na powrót przyjmuje poprzedni kształt, jest elastyczna i sprężysta. Na marginesie możemy tu dodać, ze wiele oznak starzenia się skóry to właśnie efekt ubywania w niej włókien kolagenowych. Dlaczego jednak włókna kolagenowe pękają? Można to zjawisko porównać do rozciągania gumki. Każdą gumkę możemy wielokrotnie rozciągać, jednak tylko do pewnego momentu, ma ona określoną wytrzymałość i rozciągliwość. Gdy przekroczymy te parametry pęknie. Pęknie też, jesli nagle gwałtownie nią szarpniemy. dokładnie tak samo jest z włóknami kolagenowymi. Jesli nagle zostaną bardzo szybko zmuszone do rozciągnięcia się, bo na przykład w miesiąc przytyjemy kilkanaście kilogramów lub znacznie urośniemy to prawdopodobieństwo ich pęknięcia, a co za tym idzie powstania rozstępów jest bardzo duże. Nie przypadkiem najbardziej narażone na rozstępy grupy to kobiety w ciąży oraz dorastające nastolatki, których ciała zmieniają się bardzo szybko. W dodatku w okresie pokwitania, a także w czasie ciąży wzrasta w organizmie poziom kortyzolu tak zwanego hormonu stresu, który uszkadza fibroblasty. Są to komórki odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych. Pod wpływem kortyzolu pracują gorzej i produkują niepełnowartościowe włókna, ktore łatwo pękają. Do osób narażonych na rozstępy nalezą też panowie, ktorzy intensywnie trenują by zwiększyć swoją masę mięśniową. to sprawia, że ich skóra rozciąga się, a na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne, białe linie czyli rozstępy.

Jak usunąć rozstępy?

Usuwanie rozstępów nie jest rzeczą prostą, ale na szczęście nei jest też zupełnie niemożliwe. Najlepiej działać, dopóki rozstępy są jeszcze świeże i mało zaawansowane. Poznasz to po ich kolorze. Młode rozstępy są jasne, fioletowe lub różowe i nie można wyczuć ich pod palcami. Jeśli są w takim stadium, do ich zlikwidowania powinien wystarczyć dobrej jakości krem na rozstępy. Jak go wybrać? Nie kieruj się reklamami, ale składem, bo to decyduje o skuteczności. Najważniejsze są składniki wspomagające procesy regeneracyjne skóry. Poza tym kosmetyk na rozstępy powinien tez zawierać witaminę A i witaminę E oraz witaminę D. to te składniki, które pozytywnie wpływają na uelastycznienie skóry i jej sprężystość. Krem na rozstępy to nie wszystko, pamiętaj więc o masażu. Dwa razy dziennie, najlepiej przed aplikacją preparatu na rozstępy użyj szorstkiej rękawicy lub szczotki z naturalnego włosia do masażu ciała objętego rozstępami. Dlaczego masaż pomaga na rozstępy? Masaż pobudza ukrwienie skóry, a to przekłada się na lepsze odżywienie komórek i lepszą jakość włókien kolagenowych. Poza tym masaż na sucho pomaga usunąć martwe komórki naskórka i sprawia, że krem na rozstępy lepiej się wchłania, a jego składniki trafiają dokładnie do celu. W usuwaniu zaawansowanych rozstępów krem na rozstępy będzie tylko uzupełnieniem, niezbędna jest fachowa pomoc kosmetyczki lub lekarza medycyny estetycznej. U kosmetyczki możesz skorzystać z peelingów o średniej głębokości oraz z mikrodermabrazji i mezoterapii. To wszystko pomoże wygładzić skórę i zminimalizować rozstępy. Choć nie znikną one całkowicie, będą jaśniejsze, mniej wypukle i zdecydowanie mniej widoczne. U lekarza medycyny kosmetycznej możesz liczyć na pomoc większego kalibru. To przede wszystkim głęboki peeling chemiczny, po którym skóra złuszcza się naprawdę solidnie, a rozstępy prawie całkowicie znikają, bo na miejscu złuszczonej skóry wytwarzają się nowe komórki. U lekarza możesz tez wykonać dermabrazję, czyli peeling mechaniczny z użyciem kryształków diamentu. Najnowszą propozycją klinik medycyny estetycznej na rozstępy jest terapia laserem. Laserowe usuwanie rozstępów jest najdroższą, ale tez najskuteczniejszą metodą by pozbyć się tego szpecącego ciało defektu, jakim są rozstępy. Warto wiedzieć, że jeden zabieg laserem nie usunie problemu, potrzebna jest cała seria.