Laserowe usuwanie rozstępów

Rozstępy są nieestetyczną przypadłością, z którą przychodzi zmagać się wielu osobom. Są to nie tylko kobiety w ciąży, ale również młode osoby czy nawet mężczyźni. W każdym przypadku powstawanie prążków jest dokładnie takie samo. Najpierw pojawiają się czerwone pasma, które – jeśli nie zostaną w miarę szybko wyeliminowane – zaczną stopniowo blednąć, przechodząc w fazę bliznowacenia. Każdy, kto boryka się z rozstępami doskonale wie, że walka z nimi nie jest łatwa. Kiedy kosmetyki zawodzą, jedyną skuteczną bronią okazuje się laserowe usuwanie rozstępów.

Kiedy kosmetyki na rozstępy nie działają?

Jak już wyżej wspomniałam, gdy tylko pojawią się pierwsze rozstępy – te czerwone – trzeba rozpocząć natychmiastową walkę. A to dlatego, że tylko w ten sposób będziemy w stanie zmniejszyć widoczność czerwonych pasm. Na tym etapie właściwie wystarczą same kosmetyki na rozstępy. Muszą mieć jednak odpowiedni skład. Koniecznością są substancje, które pobudzają syntezę kolagenu. Ważne jest, by zawierały także substancje rozjaśniające i wygładzające blizny.
Jednak w większości przypadków pojawienie się czerwonych rozstępów nie jest niczym sygnalizowane, a więc ciężko zauważyć, że takowe powstały. Wówczas, gdy nie podejmiemy żadnego działania, prążki zaczną zmieniać swój kolor, przechodząc w fazę bliznowacenia. A gdy i tego nie zauważymy odpowiednio wcześnie, kosmetyki na rozstępy nam nie pomogą.

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Możliwości zabiegów laserowych są naprawdę ogromne. Promienie laserowe emitowane przez specjalnie skonstruowane urządzenia są w stanie zredukować widoczność nieestetycznych rozstępów niemalże do minimum. I jak się okazuje – zabieg może być tak skuteczny, iż nie będzie istniała konieczność poddania się kolejnemu seansowi.
Tak jest na przykład w przypadku dermabrazji laserowej. Jest to zabieg, który polega na odparowaniu uszkodzonych komórek, pozostawiając w stanie nienaruszonym komórki zdrowe. Dzięki temu następuje pełna regeneracja, co powoduje, że „znika” naskórek z rozstępami, a w jego miejsce pojawia się zupełnie nowy. Tak jest w przypadku niezbyt głębokich prążków. Ich kolor nie ma jednak znaczenia. Warto wiedzieć, że dermabrazja laserowa, choć jest bardzo skutecznym zabiegiem, wiąże się z bólem. Dlatego też zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Jeśli jednak stan zdrowia pacjenta na to nie pozwala, dermabrazja laserowa – niejako na drodze wyjątku – może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym. Trzeba także wiedzieć, że laserowe usuwanie rozstępów tego rodzaju wymaga kilkudniowej rekonwalescencji. Chodzi o to, by naskórek mógł „spokojnie” odrosnąć. Jednak warto podjąć taki trud i znieść ten ból. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące.
Inną możliwością jest skorzystanie z lasera frakcyjnego (tzw. zabieg Fraxel Laser). Jest to metoda, która polega na oddziaływaniu promieni lasera na skórę, powodując jej silne przegrzanie. W ten sposób dochodzi do usunięcia zewnętrznej jej warstwy. W rezultacie komórki uszkodzone zostają usunięte. W związku z tym, że impulsy promieniowania laserowego wnikają w skórę, zachowując odpowiednią odległość, nie powodują oparzeń, a jednocześnie skutecznie pobudzają do regeneracji skórę właściwą. Dzieje się tak, ponieważ punktowo uszkodzona tkanka otoczona jest fragmentem „pełnowartościowej”, czyli zdrowej tkanki. Dodatkowo dochodzi do pobudzenia syntezy kolagenu, dzięki czemu skóra jest wzmocniona i zabezpieczona przed powstawaniem kolejnych prążków. Zabieg Fraxel Laser nie jest tak bolesny jak dermabrazja laserowa, aczkolwiek dla osób ze szczególnie niskim progiem odczuwalności bólu, może wiązać się z poważnym dyskomfortem. Dlatego też bardzo często skóra smarowana jest kremem znieczulającym. Niekiedy zachodzi konieczność znieczulenia miejscowego.

Usuwanie rozstępów laserem – czy to działa?

Laserowe usuwanie rozstępów może okazać się skuteczne w walce z nieestetycznymi prążkami. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze zaskakujące efekty można uzyskać już po pierwszym seansie. Jeśli rozstępy „zaatakowały” dużą powierzchnię skóry albo też prążki są dość głębokie, wówczas jednorazowy seans na pewno nie wystarczy.
Warto również wiedzieć, że o ile w przypadku dermabrazji laserowej skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka i bardzo często całkowita redukcja rozstępów jest widoczna po jednym zabiegu, tak w przypadku usuwania prążków za pomocą lasera frakcyjnego koniecznością będzie poddanie się kilku seansom. To zaś wiąże się już z dodatkowymi kosztami.