Rozstępy: co je powoduje i jak się ich pozbyć?

Rozstępy ma coraz więcej osób. Nawet szczupli, zgrabni i zadbani mają ten problem estetyczny. Na szczęście rozstępy to nie wyrok. Dowiedz się, jaka jest przyczyna rozstępów i poznaj metody skutecznego zwalczania tego problemu. Rozstępy można pokonać, ale trzeba wiedzieć jak!

Czym są rozstępy? Efektem i następstwem przerwania włókna kolagenowego w skórze. Włókienka kolagenowe to – jak można to obrazowo opisać – rusztowanie naszej skóry, zapewniające jej elastyczność i prawidłowe napięcie. To włókna kolagenowe, ktorych z wiekiem jest w skórze coraz mniej sprawiają, że skóra młodej osoby jest tak elastyczna, jędrna i sprężysta, że zawsze wraca do poprzedniego stanu bez śladów. Oczywiście, rozciągnie włókien kolagenowych nie może przekraczać ich odporności. Gdy do tego dojdzie, włókienka kolagenowe rozrywają się i powstają rozstępy.

Przyczyny powstawania rozstępów
Jak już jest napisane wyżej, rozstępy powstają, gdy zostanie przekroczona wytrzymałość włókien kolagenowych i są one przerwane. Kiedy jednak dochodzi do takiej sytuacji? Największe ryzyko rozstępów pojawia się, gdy bardzo szybko zmieniają się w krótkim czasie kształty ciała. Dochodzi do tego przede wszystkim, kiedy gwałtownie tyjesz. To dlatego nie tyle sama otyłość czy nadwaga co wahania wagi i efekt jo-jo sprzyjają rozstępom. Z tego samego względu rozstępy to też często pamięta po okresie ciąży, gdy przede wszystkim brzuch i piersi w bardzo krótkim czasie znacznie się powiększają i skóra się rozciąga. Poza tym na powstawanie rozstępów narażone są tez nastolatki, ktorych ciała gwałtownie się zmieniają. Rozstępy to często pamięta po tak zwanym skoku pokwitaniowym, czyli nagłym przybraniem wzrostu przez dorastającą osobę. Poza tym zarówno w ciałach kobiet w ciąży jak i dorastających nastolatków podnosi sie poziom kortyzolu. Wysoki poziom tego hormonu negatywnie wpływa na fibroblasty – komórki odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych. Gdy fibroblasty są osłabione, wytwarzają one gorszej jakości, słabsze i bardziej podatne na pękanie włókna. Poza tym do powstawania rozstępów przyczynia się źle zbilansowana dieta uboga w składniki odżywcze.

Jak zapobiegać rozstępom?

Bardzo trudno jest zlikwidować rozstępy, gdy są już utrwalone na skórze i w zaawansowanym stadium, jest to praktycznie niemożliwe. To dlatego tak ważne jest zapobieganie rozstępom, zanim się pojawią. Profilaktyka rozstępów sprowadza się do prawidłowej diety oraz pielęgnacji. Zacznijmy od diety zapobiegającej rozstępom. Przede wszystkim powinna być ona dobrze zbilansowana, a przy tym o odpowiedniej wartości kalorycznej, bo przybieranie na wadze sprzyja powstawaniu rozstępów. Bardzo ważne, by znalazły się w niej niskonasycone kwasy tłuszczowe typu omega, bo mają one bardzo duży wpływ na elastyczność skóry i jej prawidłowe nawilżenie. Istotne jest także łatwo przyswajalne białko, bo kolagen to tez białko, a wiec bez tego składnika nie mamy szans na mocne i odporne włókna kolagenowe. Warto też włączyć do diety dużo produktów zawierających witaminę B, która korzystnie wpływa na stan skóry. Przejdźmy teraz do kwestii pielęgnacji i zapobiegania rozstępom. Najważniejszym elementem jest stosowany codziennie masaż ciała szczotką lub szorstką rękawicą. To poprawia ukrwienie krwi, dzięki czemu komórki są lepiej odżywione, a włókna kolagenowe mocniejsze. Poza tym taki masaż na sucho działa jak delikatny, ale konsekwentny peeling, ktory pozbawia skórę warstwy martwego naskórka i przygotowuje ją do kolejnego etapu pielęgnacji zapobiegającej rozstępom. Każdego dnia należy nałożyć na skórę dobry krem na rozstępy. Zwykle kramy na rozstępy najlepiej sprawdzają się jako profilaktyka, a poza tym pomagają likwidować świeże rozstępy, które dopiero się pojawiły na ciele. Jeśli rozstępy są duże i utrwalone, krem może nie wystarczyć.

Dobry krem na rozstępy pomoże ci uporać się z problemem

Revitol Stretch Mark to delikatny krem, który niesamowicie dobrze się wchłania, redukujący rozstępy. Formuła kremu gwarantuje szybszą produkcję kolagenu i elastyny, co jest wybitnie ważne jeśli chodzi o zarówno pozbywanie się kłopotliwych oznak na skórze jak i profilaktykę. Jest to produkt przeznaczony szczególnie dla osób, które nabawiły się rozstępów, bądź w czasie gdy przybywało im kilogramów i skóra się rozciągała, bądź wtedy, gdy są w czasie intensywnego odchudzania. Revitol Stretch Mark redukuje rozstępy tak, że nie pozostaje ani jeden, a także zapobiega ich powstawaniu w przyszłości. Nie będziesz już musiała ukrywać ciała na plaży, ani nosić maskujących ubrań. Wystarczy niewielka kwota i cierpliwość w regularnym stosowaniu kremu, a satysfakcja jest gwarantowana. Revitol Stretch Mark to także duże pocieszenie dla kobiet w ciąży, które nie pomyślały o rozstępach pojawiających się po porodzie. Krem ten poradzi sobie nawet z tak już zaawansowanymi oznakami ciąży. Ponadto przy tak olbrzymiej skuteczności jest on całkowicie łagodny dla ciała i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.