Rozstępy na brzuchu – czy można im zapobiec?

Z rozstępami na brzuchu borykają się przede wszystkim kobiety w ciąży. Jest to dość powszechna przypadłość, biorąc pod uwagę, że skóra w tym okresie ulega gwałtownemu rozciąganiu. I właśnie z tego powodu większość kobiet obawia się, zachodząc w ciążę – że ich brzuch po porodzie będzie „poorany” nieestetycznymi prążkami. Warto jednak zastanowić się, czy każda kobieta jest skazana na rozstępy. Bowiem może istnieją sposoby, by zapobiec pojawieniu się nieestetycznych pasm?

Skąd rozstępy na brzuchu?

Rozstępy – jak już wyżej wspomniałam – są efektem gwałtownego rozciągania się skóry, powyżej granic wytrzymałości. Gdy do tego dochodzi wzmożone wydzielanie kortyzolu, wówczas włókna białkowe odpowiadające za wytrzymałość skóry ulegają osłabieniu i zrywają się. W efekcie, chroniąc skórę przez faktycznym rozerwaniem, tworzą pod powierzchnią coś w rodzaju blizn, co na powierzchni skóry widoczne jest w postaci rozstępów.

Warto jednak wiedzieć, że prążki tak naprawdę nie biorą się znikąd. Kobiety powinny mieć świadomość tego, że nie wszystkie borykają się z nieestetycznymi prążkami. Są takie, które przez cały okres ciąży nie mają ani jednego rozstępu. Oznacza to więc, że poza skłonnościami genetycznymi, kobiety same mają wpływ na to, czy nieestetyczne prążki się pojawią, czy też nie. Wiele bowiem zależy od tego, jak szybko brzuch będzie rósł. To zaś zależy od tego, jaka będzie dieta. Jeśli bowiem nie będziemy dbać o masę ciała, wówczas możemy być niemal pewne, że nieestetyczne prążki się pojawią.

Jak uniknąć rozstępów?

Jeszcze raz powtórzę, że żadna kobieta nie jest skazana na rozstępy na brzuchu. Jest tylko jeden warunek – trzeba w odpowiednim momencie zacząć przeciwdziałać nieestetycznym prążkom. Możliwości jest naprawdę wiele, a jeśli przyłożymy się do realizowania najważniejszych zasad, po 9 miesiącach ciąży nie powinien pojawić się ani jeden rozstęp.

Odpowiednia pielęgnacja brzucha

Jeśli chcemy zapobiec rozstępom, w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą pielęgnację ciała. I nie chodzi o to, by sięgać po kosmetyki w tym samym momencie, gdy dowiemy się, że spodziewamy się dziecka. Walkę z rozstępami należy rozpocząć dużo wcześniej. Dużo łatwiej jest wówczas, gdy planujemy ciążę. Wówczas wiemy mniej więcej, kiedy należy rozpocząć intensywną akcję profilaktyczną. Co zatem robić, jeśli ciąża nie jest planowana?

Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest systematyczna pielęgnacja ciała – najpierw zwykłych balsamów i kremów silnie nawilżających i natłuszczających. Ważne jest także, by takie specyfiki były dokładnie wmasowywane, bowiem masaż skóry przyczynia się do zwiększenia jej elastyczności. Intensywną walkę z nieistniejącymi jeszcze rozstępami należy zacząć wówczas, gdy dowiemy się że jesteśmy w ciąży. Ale uwaga, w tym momencie należy zwracać szczególną uwagę na kosmetyki, które stosujemy. Nie wszystkie – ze względu na zawartość niektórych substancji – okazują się polecane w przypadku pielęgnacji brzucha kobiet ciężarnych.

Właściwa dieta

Jeśli chcemy uniknąć rozstępów na brzuchu, które mogłyby się pojawić podczas ciąży, warto postawić na odpowiedni sposób odżywiania się. Nie chodzi jednak o to, by stosować drastyczne diety odchudzające (bowiem nagły spadek masy ciała również może skutkować pojawieniem się prążków), lecz o to, by zadbać o stałą masę ciała. Jeśli nie będziemy tyć i naprzemiennie chudnąć, wówczas prawdopodobieństwo, że rozstępy się pojawią, będzie niewielkie.

O właściwy sposób odżywiania się warto również dbać w czasie ciąży. Chodzi nie tylko o to, by dostarczyć rozwijającemu się maleństwu wszystkich składników odżywczych, ale również dlatego, by nie doprowadzić do szybkiego przyrostu masy ciała oraz gwałtownego powiększania się brzucha.

Dbanie o elastyczność skóry

Jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się rozstępów na brzuchu w czasie ciąży, zawczasu trzeba zadbać o to, by skóra nie straciła elastyczności. Z tego też powodu wskazana jest aktywność fizyczna. Ruch nie tylko wpływa na spalenie tłuszczu, pobudzenie krążenia, ale również jest doskonałym czynnikiem nadającym skórze sprężystość, elastyczność i jędrność. To zaś oznacza, ze ryzyko pojawienia się nieestetycznych prążków w czasie ciąży jest niewielkie.

Podsumowanie

Rozstępom na brzuchu, które miałyby pojawić się w okresie ciąży można zapobiec. Trzeba mieć jednak świadomość, by akcję profilaktyczną zacząć prowadzić dużo wcześniej. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na wygraną. W innym wypadku może okazać się, że siła rozstępów jest dużo większa, a my nie mamy tyle mocy, by im przeciwdziałać.