Jak pokonać białe rozstępy?

Walka z rozstępami jest dość trudna. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi i rozleniwienia, by czerwone prążki przeszły w fazę bliznowacenia. Wówczas nie będzie mowy o tym, by szybko i bez nakładów finansowych uporać się z tym nieestetycznym problemem. Ale co zrobić, gdy na zapobieganie rozstępom jest już za późno, a z czerwonych prążków powstały jasno-perłowe pasma? Poniżej prezentuję sposoby, które pozwalają pokonać białe rozstępy.

Skąd się biorą białe rozstępy?

Ogólnie rozstępy powstają jako efekt nadmiernego rozciągania się skóry, powyżej granic wytrzymałości. Ale warto pamiętać, że nie jest to jedyny warunek. Musi istnieć wiele innych czynników, które sprawiają, że prążki powstają. Jedną z przyczyn jest osłabienie włókien kolagenu i elastyny, na których skóra się rozciąga. Gdy włókna zostaną zerwane, wówczas na powierzchni skóry pojawiają się sinoczerwone bądź czerwone pasma. Z czasem te prążki zaczynają się zabliźniać (wchodzą w tak zwaną fazę bliznowacenia), w efekcie czego pojawiają się białe prążki.

Jak walczyć z białymi rozstępami?

Jak już wyżej wspomniałam, walka z białymi rozstępami jest dość trudna. A jej skuteczność uzależniona jest nie tylko od wybranych metod, ale również od tego, jak szybko zareagujemy na pojawienie się białych prążków. Warto mieć świadomość, że czas działa na naszą niekorzyść. Im dłużej będziemy zwlekać, tym mniejsze będą efekty walki z rozstępami i tym dłużej będzie ona trwała.

Skuteczność kremów w likwidacji białych rozstępów

Większość osób, do walki z rozstępami wybiera kremy na rozstępy. Jest to podyktowane przede wszystkim wygodą. Nie da się bowiem ukryć, że stosowanie kosmetyków jest prostą i szybką metodą niewymagającą od nas większego zaangażowania. Okazuje się jednak, że o ile może to „przejść” w przypadku czerwonych rozstępów, takie postępowanie w walce z białymi rozstępami nie przyniesie większych efektów.

Kremy na rozstępy są skuteczne, tego nie można im odmówić. Trzeba jednak mieć świadomość, że o efektywności ich działania uwarunkowana jest nie tylko składem, ale przede wszystkim tym, w jaki sposób z kremów korzystamy. Jeśli działamy opieszale, nie przykładamy się zbytnio do jakości aplikowania specyfików, szanse że nam pomogą są niewielkie. By kremy na rozstępy mogły stoczyć zwycięską bitwę z prążkami, nie dość że muszą być nakładane codziennie, to dodatkowo połączone z masażem.

Jednak i nawet wtedy, gdy będziemy przykładać się do aplikowania kremów, nie zawsze będziemy w stanie osiągnąć zamierzony rezultat. Trzeba bowiem wiedzieć, iż kremy na rozstępy musimy traktować jako kurację wspomagającą. W przypadku białych rozstępów, podstawę powinny stanowić profesjonalne zabiegi przeprowadzane w salonach dermatologii estetycznej, czy gabinetach medycyny estetycznej.

Jakie zabiegi zwalczą białe rozstępy?

Zabiegów, które pozwalają uporać się z rozstępami jest co najmniej kilkanaście. Trzeba jednak mieć świadomość, że większość z nich nie jest w stanie całkowicie zredukować rozstępów. Część ma możliwość jedynie znacznego zminimalizowania ich widoczności poprzez zmniejszenie głębokości i wygładzenie skóry.

Spośród zabiegów polecanych do walki z białymi rozstępami wyróżnić można mezoterapię igłową. Jest to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu w głębokie warstwy skóry dobroczynny koktajl, którego składniki doskonale odżywiają skórę i przyczyniają się do jej wzmocnienia oraz regeneracji oraz pobudzają syntezę kolagenu. Dzięki temu skóra jest bardziej odporna na rozciąganie, jest bardziej elastyczna i sprężysta. Trzeba jednak liczyć się z pewnym dyskomfortem. Skóra, by dobroczynne substancje mogły dostać się głęboko, jest nakłuwana bardzie cienkimi igiełkami. Mimo wszystko zabieg mezoterapii może wiązać się z delikatnym bólem, a jego intensywność zależy od tego, jaki jest nasz próg wrażliwości.

Dobrym pomysłem na zlikwidowanie rozstępów białych, albo przynajmniej ich znaczne zminimalizowanie są peelingi chemiczne. Najbardziej popularny jest peeling kwasem glikolowym. I choć jest on skuteczny, dużo lepsze rezultaty daje peeling z kwasem TCA (kwasem trójchlorooctowym). Zabiegi przyczyniają się do silnego złuszczenia naskórka, w efekcie czego powierzchnia skóry jest znacznie wygładzona. Jeśli zostaną zastosowane wyższe stężenia kwasów, można uzyskać naprawdę zadowalające rezultaty.

Jeśli chcemy, by mezoterapia i peelingi przyniosły oczekiwane efekty, na pewno nie można walki z rozstępami kończyć na jednorazowym zabiegu. Koniecznością jest wykonanie całej serii, by uzyskać najlepsze efekty. Ilość zabiegów to kwestia indywidualna i zależy od tego, w jakiej kondycji znajduje się skóra. Zwykle jednak tych zabiegów potrzeba około sześciu.

Jeżeli zależy nam na szybszych efektach, można sprawdzić, jak działa dermabrazja laserowa. Jest to bardzo skuteczny zabieg, który pozwala pozbyć się rozstępów „za pierwszym razem”. Zabieg jest niestety dość inwazyjny, bowiem dochodzi do laserowego odparowania uszkodzonych komórek naskórka. W rezultacie na powierzchni tworzy się zupełnie świeży naskórek. Ze względu na znaczną inwazyjność, dermabrazja laserowa przeprowadzana jest z reguły w znieczuleniu ogólnym.