Rozstępy na piersiach – problem nie tylko kobiet w ciąży

Nieestetyczne prążki, które pojawiają się na piersiach to domena przede wszystkim kobiet w ciąży. Co prawda należą do rzadkości (częściej pojawiają się rozstępy na brzuchu), to jednak potrafią spędzać sen z powiek niejednej pani. Okazuje się jednak, że rozstępy nie są problemem wyłącznie kobiet w ciąży. Nieestetyczne prążki mogą szpecić biust niejednej nastolatki. Jak się uporać z tym problemem? Czy w ogóle istnieją takie sposoby? Są to pytania najczęściej zadawane przez osoby, które borykają się z rozstępami na piersiach.

Dlaczego rozstępy atakują piersi?

Najogólniej rzecz ujmując, rozstępy na piersiach, podobnie jak rozstępy w innych częściach ciała, pojawiają się na skutek „rozstępowania się skóry. Ma to miejsce podczas gwałtownego rozciągania się skóry powyżej granic wytrzymałości. W efekcie dochodzi do zrywania włókien kolagenowych nadających skórze jędrność i sprężystość, co sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna.

Na rozstępy najbardziej narażone są te kobiety, u których zachodzi dość drastyczny przyrost masy ciała. Rzadziej rozstępy na biuście pojawiają się jako efekt utraty kilogramów. To właśnie dlatego z rozstępami bardzo często borykają się już nastolatki w okresie dojrzewania (następuje dość szybki wzrost piersi poprzez wypełnianie się ich tkanką tłuszczową).

Warto wiedzieć, że powstawanie rozstępów na piersiach zwiększa się, gdy w rodzinie były takie przypadki. Pojawiające się prążki bardzo często mają charakter genetyczny.

Rozstępy na piersiach – czy można ich uniknąć?

Dla kobiet, które obawiają się, że ich piersi wkrótce mogą pokryć się rozstępami, mam dobrą wiadomość. Żadna z was nie jest skazana na pojawienie się tych nieestetycznych prążków. Ale jest tylko jeden warunek – trzeba regularnie stosować metody, które pozwolą na to, by zapobiec rozstępom.

Od kiedy zacząć? Jak najwcześniej, bowiem im szybciej będziemy reagować na ewentualne oddziaływanie kortyzolu, tym większe jest prawdopodobieństwo że nieestetyczne prążki nie pojawią się w ogóle.

Jak działać? By zapobiec rozstępom, należy sięgnąć po wszystkie możliwe środki zaradcze, które pozwalają na wzmocnienie skóry poprzez wzmocnienie włókien białkowych stanowiących dla niej niejako szkielet. Chodzi przede wszystkim o to, by pobudzić produkcję kolagenu i elastyny. A to jest możliwe na kilka sposobów.

W pierwszej kolejności można sięgnąć po odpowiednie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji piersi, a zawierające w swoim składzie substancje stymulujące syntezę tego włókna białkowego. Jest to między innymi wyciąg z Centella Asiatica, jak i silanole czy glikoproteiny.

Nie należy zapominać o dobroczynnym działaniu masażu. Regularne masowanie piersi przyczynia się do pobudzenia krążenia oraz zwiększenia elastyczności skóry. A jeśli masaż wspomożemy aplikowaniem antyrozstępowych olejków do masażu, wówczas efekty będą dużo lepsze.

Jak zwalczyć istniejące rozstępy?

Ale co zrobić, gdy rozstępy już się pojawiły i nie ma szans na to, by zapobiec ich powstawaniu? Wyjście jest tylko jedno – trzeba zacząć działać jak najszybciej, a tylko od naszej aktywności będzie zależeć to, czy walka z istniejącymi rozstępami na piersiach zakończy się sukcesem.

Kremy na rozstępy

Wszystkie młode dziewczyny oraz kobiety powinny mieć świadomość, że skuteczność i efektywności redukcji rozstępów na piersiach zależy również od odpowiedniego dobrania metod walki. Mając czerwone rozstępy, warto sięgać po kosmetyki na rozstępy zawierające skoncentrowane substancje, które działają skuteczniej. Są w stanie rozjaśnić czerwone rozstępy, a jednocześnie zmniejszyć ich głębokość. Dzięki temu brzydkie czerwone rozstępy będą zupełnie niewidoczne.

Warto wiedzieć, że by wzmocnić działanie kosmetyków na rozstępy, warto połączyć ich aplikowanie z dobroczynnym masażem. Masowanie piersi regularnie, najlepiej po kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana, przyczynia się do usprawnienia krążenia oraz zwiększenia skuteczności kosmetyków na rozstępy przeznaczonych do pielęgnacji biustu.

Zabiegi na rozstępy

W walce z rozstępami na piersiach ogromne znaczenie mają zabiegi. Są one szczególnie istotne, jeśli mamy do czynienia z białymi prążkami. Trzeba mieć świadomość, że z takimi jasno-perłowymi rozstępami w fazie bliznowacenia kosmetyki zwykle już nie są w stanie pomóc.

Jeśli białe prążki pojawiły się stosunkowo niedawno, wówczas można spróbować przekonać się o skuteczności mezoterapii igłowej. Jest to zabieg nieinwazyjny, który może jednak wiązać się z dyskomfortem. A to dlatego, że polega on na dokonywaniu iniekcji dobroczynnego koktajlu odżywczego. W ten sposób skóra dostaje porcję substancji przyczyniających się do pobudzenia produkcji kolagenu.

Jeśli rozstępy nie są już „pierwszej świeżości”, wówczas można zdecydować się na zabieg dermabrazji laserowej. Jest to jednak bardzo inwazyjny zabieg, który – ze względu na ból – musi być wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Jest jednak bardzo skuteczny, bowiem gdy rozstępy nie są zbyt głębokie, mogą zostać całkowicie wyeliminowane.

One Response to “Rozstępy na piersiach – problem nie tylko kobiet w ciąży”

  1. Rozstępy na piersiach | Ciekawe strony internetowe said:

    Lis 02, 11 at 09:22

    […] Rozstępy na piersiach są dla wielu kobiet prawdziwym utrapienie. Jak się okazuje takie nieestetycznie wyglądające prążki niejednokrotnie pogarszają samopoczucie i zaniżają samoocenę. I nie ma się co tutaj dziwić, bowiem rozstępy w tak delikatnych partiach ciała są czymś, wstydliwym, czymś co powinno się jak najszybciej zniwelować. Tak bardzo szpecące prążki można zlikwidować na różne sposoby. Trzeba tylko w miarę wcześnie zacząć działać. Bowiem wczesna profilaktyka i systematyczne działania mogą pokonać rozstępy na piersiach. […]