Rozstępy u mężczyzn – jak je usunąć?

Choć powszechnie uważa się, że z nieestetycznymi prążkami zmagają się wyłącznie kobiety, okazuje się, że istnieje spora grupa mężczyzn, mająca ten sam problem. Przyczyny powstawania są właściwie takie same – chodzi bowiem o nagłe rozciąganie się skóry, powyżej granic wytrzymałości. U panów takie problemy pojawiają się najczęściej w sytuacji, kiedy to korzystają z siłowni i dochodzi do szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Znacznie rzadziej, aczkolwiek zawsze istnieje takie ryzyko – rozstępy powstają na skutek szybkiego przybywania dodatkowych kilogramów.

Mężczyźni, jako że lubią dbać o swoje ciało, zastanawiają się, w jaki sposób można usunąć rozstępy, by te nie szpeciły ich ciała, które chcą doprowadzić do doskonałości.

Jak pokonać czerwone rozstępy?

Panowie, którzy borykają się z nieestetycznymi prążkami muszą wiedzieć, że gdy tylko pojawią się czerwone rozstępy (te najbardziej widoczne i rzucające się w oczy), należy zacząć działać. Tylko szybka reakcja pozwala na wyeliminowanie problemu.

W przypadku czerwonych rozstępów sprawdzą się kosmetyki na rozstępy. Mężczyźni muszą mieć jednak świadomość, że tylko odpowiedni skład takich specyfików pozwala na osiągnięcie sukcesu. Dlatego też warto przyłożyć się do wybrania preparatów, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim substancje przyczyniające się do stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Trzeba mieć bowiem świadomość, że od tego, jak mocne będą te włókna, zależy wytrzymałość skóry i jej odporność na „rozstępowanie się”.

Kosmetyki na rozstępy nie spełnią jednak swojego zadania, jeśli nie wspomożemy ich dobroczynnym działaniem masażu. Mężczyźni, którzy chcą mieć pewność, że czerwone rozstępy znacznie wygładzą się i staną się niewidoczne, muszą regularnie masować skórę. Masaż odpowiada za usprawnienie krążenia oraz poprawy wchłaniania dobroczynnych substancji. Jest on więc niezwykle ważny, bowiem dzięki niemu znacznie można zwiększyć skuteczność działania kremów.

Jak zredukować białe rozstępy?

Niestety nie wszyscy panowie mają szczęście albo i chęci do tego, by pokonać czerwone rozstępy. Wówczas zaczynają one przechodzić w fazę bliznowacenia, która charakteryzuje się powstawaniem rozstępów przypominających jasno-perłowe blizny. Nie jest to jednak powód do radości, bowiem prążki wcale nie znikają. Co gorsza – z każdym dniem – możliwość ich usunięcia będzie mało prawdopodobna.

Na białe rozstępy najczęściej kremy nie działają. Aczkolwiek na rynku znajdziemy kilka produktów, które są w stanie poradzić sobie z białymi rozstępami we wczesnej fazie bliznowacenia (np. Revitol Stretch Mark). Trzeba jednak mieć świadomość, że tylko regularne ich stosowanie, najlepiej kilka razy dziennie, może przynieść zadowalające efekty.

Jeśli i kremy na rozstępy nie będą działać, bowiem rozstępy wejdą w zaawansowaną fazę zapalną, koniecznością będzie poddanie się zabiegom przeprowadzanym w salonach dermatologii estetycznej, bądź gabinetach medycyny estetycznej.

Spośród najbardziej popularnych jest dość inwazyjny, ale za to bardzo skuteczny zabieg – dermabrazja laserowa. Jej istotą jest doprowadzenie do usunięcia „uszkodzonego” naskórka, w miejscu którego pojawia się świeży, pozbawiony rozstępów. Efekt taki można uzyskać za pomocą urządzenia do dermabrazji laserowej. Zabieg polega na odparowaniu uszkodzonych komórek, bez naruszania tych zdrowych. Dzięki temu możliwy jest ponowny odrost zdrowego naskórka już bez rozstępów. Jeśli nieestetyczne prążki nie są zbyt głębokie, istnieją spore szanse na to, że rozstępy uda się zlikwidować już po jednorazowym zabiegu. Są tylko dwa „ale”. Po pierwsze jest to zabieg dość kosztowny, po drugie na tyle bolesny, że przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i związany z kilkunastodniowym okresem rekonwalescencji.

Ponieważ nie od dziś wiadomo, że panowie – jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne – nie są wcale tacy odważni, na jakich się kreują, mogą zdecydować się na mniej inwazyjne, ale skuteczne zabiegi na rozstępy. Na szczególną uwagę zasługuje peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego (TCA). Jest to zabieg polegający na silnym złuszczeniu naskórka, co prowadzi nie tylko do zredukowania widoczności rozstępów, ale również do pobudzenia syntezy kolagenu. Efekt całkowitej likwidacji rozstępów można osiągnąć poprzez zastosowanie kwasu o dość wysokim stężeniu. Ale w tym przypadku trzeba liczyć się z poważnym dyskomfortem. Z tego też powodu dość często zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zamiast leczyć, zapobiegać

Mężczyźni, którzy borykają się z rozstępami albo są narażeni na pojawienie się nieestetycznych prążków powinni pamiętać, że najlepsze efekty daje nie leczenie rozstępów, ale zapobieganie im. Nie od dziś wiadomo, że lepiej przeciwdziałać, prowadząc akcję profilaktyczną, aniżeli walczyć z nimi.

Dlatego też wszyscy panowie, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z nieestetycznymi prążkami, muszą zdawać sobie sprawę, że odpowiednia pielęgnacja ciała (stosowanie kosmetyków na rozstępy zanim prążki się pojawią) daje najlepsze efekty.

One Response to “Rozstępy u mężczyzn – jak je usunąć?”

  1. Sposoby na rozstępy u mężczyzn | Ciekawe strony internetowe said:

    Lis 03, 11 at 10:00

    […] dla nich niemalże jak „koniec świata”. Ale panowie wcale nie powinni się martwić, bowiem sposoby na rozstępy u mężczyzn istnieją. A to oznacza, że z nieestetycznymi prążkami można się […]