Krem redukujący rozstępy dla kobiet w ciąży

Ciąża jest okresem, w którym prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych prążków jest spore. To właśnie tego najbardziej obawiają się panie spodziewające się dziecka – że rozstępy pokryją ich brzuch, uda i piersi, a one nie będą w stanie uporać się z przypadłością. Wszystkie kobiety w ciąży, które martwią się o wygląd swojego ciała, powinny sięgnąć po odpowiedni krem redukujący rozstępy. Im szybciej zaczną działać, tym prawdopodobieństwo pojawienia się prążków będzie niewielkie.

Skąd rozstępy u kobiet w ciąży?

Rozstępy u kobiet w ciąży wynikają przede wszystkim ze zbyt szybkiego przyrostu masy ciała. Skóra wówczas ulega gwałtownemu rozciąganiu i gdyby nie to, że włókna białkowe są najczęściej osłabione, zamiast stopniowo przystosowywać się do zmian, rozstępuje się na powierzchni, dając nieestetyczne prążki.

Warto mieć świadomość, że powstawanie rozstępów u kobiet w ciąży związane jest z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu. Hormon ten przyczynia się do osłabienia kolagenu i elastyny. W efekcie – gdy skóra poddawana jest nadmiernemu rozciąganiu – włókna te ulegają zerwaniu, co objawia się pojawieniem się nieestetycznych rozstępów.

Krem redukujący rozstępy a skuteczność

Na rozstępy największą popularnością cieszą się odpowiednie kosmetyki. Nie da się bowiem ukryć, że ten sposób likwidacji nieestetycznych prążków jest prosty i mało skomplikowany. Wystarczy nałożyć preparat na miejsca objęte rozstępami i czekać aż pasma zaczną się rozjaśniać i stawać się coraz płytsze. Ale czy zawsze taki krem redukujący rozstępy jest skuteczny? Okazuje się, że efektywność preparatów ma wpływ wiele czynników.

Skład kosmetyków

Kobiety będące w ciąży, które zechcą zlikwidować nieestetyczne prążki powinny wiedzieć, że skuteczność preparatów na rozstępy w dużej mierze uzależniona jest od składu specyfiku. Właściwie nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem to właśnie substancje aktywne albo będą likwidować prążki, albo nie.

Jeśli chcemy, by krem redukujący rozstępy był pomocny i zlikwidował istniejące już prążki, w składzie nie powinno zabraknąć przede wszystkim substancji pobudzających syntezę kolagenu i elastyny. W ten sposób bowiem przyczyniamy się do znacznego wzmocnienia skóry. Niemałe znaczenie mają również te substancje, które odpowiadają za znaczne rozjaśnienie koloru prążków, dzięki czemu staną się mniej widoczne. Istotne są również te składniki, które odpowiadają za spłycenie głębokości, co ma niemałe znaczenie jeśli chodzi o zminimalizowanie ich wyczuwalności w dotyku.

Kobiety będące w ciąży powinny jednak szczególnie uważać, bowiem nie wszystkie kremy na rozstępy są przeznaczone właśnie dla nich. Warto mieć świadomość, że w składzie niektórych preparatów znajdują się takie substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia płodu. Z tego też powodu, zanim sięgniemy po dany specyfik, warto zastanowić się czy faktycznie jest on całkowicie bezpieczny. Jeśli nie mamy takiej pewności, wówczas warto zapytać ginekologa bądź innego specjalistę, czy dany preparat nam nie zaszkodzi. Dla ułatwienia, na większości preparatów pojawia się informacja, że kosmetyk na rozstępy przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.

Częstotliwość aplikowania

Warto wiedzieć, że na skuteczność kremów na rozstępy wpływ ma również to, jak często dany specyfik będziemy aplikować. Jeśli chcemy pozbyć się rozstępów, wówczas należy mieć świadomość, iż trzeba robić to nawet dwa razy dziennie – każdego dnia. Nie można pozwolić sobie na opieszałość w działaniu, bowiem może to przynieść mizerne efekty.

Nakładanie i masowanie

Jeśli chcemy pozbyć się rozstępów w ciąży, trzeba mieć świadomość, że najlepsze efekty przynosi nakładanie kremów połączone z masowaniem skóry. Jest to niezwykle istotne, ponieważ masaż przyczynia się do pobudzenia krążenia, co ma znaczenie w lepszej wchłanialności dobroczynnych składników specyfiku.

Dobrze, gdy masaż będzie przeprowadzony zaraz po kąpieli i będzie trwał ok. 10 minut. Ruchy powinny być wykonywane w sposób bardzo delikatny. Dopiero potem warto przystąpić do nałożenia specyfiku.

Krem na rozstępy a białe prążki

Bardzo często zdarza się, że kobiety w ciąży zauważą nie czerwone rozstępy, lecz białe. Jest to znak, że prążki znalazły się w fazie bliznowacenia. I wówczas pojawia się pytanie, czy krem redukujący rozstępy ma szansę zminimalizować widoczność prążków. Okazuje się, że szanse na to, że uda się pozbyć niechcianych pasm jest niewielkie.

Wiele zależy od tego, czy rozstępy weszły w fazę bliznowacenia dawno, czy też może „na dniach”. Jeśli prawdopodobna jest ta druga opcja, wówczas istnieje szansa na to, by silniejszymi specyfikami zredukować widoczność. Trzeba jednak upewnić się, że te kremy będą przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Krem redukujący rozstępy a zapobieganie

Warto mieć świadomość, że choć krem redukujący rozstępy przeznaczony jest przede wszystkim do likwidacji nieestetycznych prążków, można go zastosować również w ramach akcji profilaktycznej. Kobiety spodziewające się dziecka należą do tak zwanej „grupy ryzyka”, u których pojawienie się prążków jest bardzo prawdopodobne. Dzięki takim specyfikom można skutecznie zapobiec rozstępom.