Rozstępy na plecach – czy warto je usuwać?

Rozstępy są bardzo nieestetyczną przypadłością skórną, która najczęściej kojarzy się z kobietami w ciąży. Ale nie jest to wyłącznie tylko ich problem. Prążki bowiem pojawiają się nie tylko na brzuchu czy piersiach. Niemały problem sprawiają rozstępy na plecach. Ale ponieważ najczęściej takie prążki są mało widoczne, pojawia się pytanie, czy warto w ogóle zawracać sobie głowę likwidacją tego defektu.

Skąd się biorą rozstępy na plecach?

Rozstępy, czy to na plecach, czy innych częściach ciała powstają dokładnie w taki sam sposób. Osłabione oddziaływaniem kortyzolu włókna kolagenu i elastyny ulegają zerwaniu w sytuacji, gdy skóra zostaje poddana gwałtownemu rozciąganiu – powyżej granic wytrzymałości.

Rozstępy na plecach najczęściej pojawiają się u panów, którzy systematycznie ćwiczą na siłowni, w celu przyrostu masy mięśniowej albo też wręcz przeciwnie – nie ćwiczą, lecz przybywa im dodatkowych kilogramów w szybkim tempie.

Okazuje się, że rozstępy na plecach mogą być również wynikiem choroby, do jakiej zalicza się zespół Marfana. Jest to choroba genetyczna związana z dysfunkcją tkanki łącznej. W takiej sytuacji rozstępy mogą pojawić się nawet wtedy, gdy wzrost i masa ciała utrzymują się na prawidłowym poziomie.

Czy usuwanie rozstępów z pleców jest konieczne?

Jest to dość dziwne pytanie, ponieważ usuwanie rozstępów tak naprawdę jest sprawą indywidualną. Nikt nikomu nie każe likwidować prążków, tym bardziej że zwykle rozstępy na plecach nie są tak bardzo widoczne – pojawiają się bowiem w dolnej partii pleców, gdzie kręgosłup łączy się z kością ogonową.

Jeśli więc ktoś nie ma życzenia, by usunąć prążki, wcale nie musi tego robić. Niemniej jednak warto poznać metody pozwalające na redukcję rozstępów, gdyby ktoś jednak zdecydował, że trzeba pozbyć się tego nieestetycznego problemu.

Zwalcz rozstępy na plecach, póki czerwone

Rozstępy na plecach najlepiej zwalczać wtedy, gdy prążki znajdują się w fazie zapalnej. Wówczas są najbardziej widoczne i przebierają kolor czerwony bądź czerwono-siny – słowem są ciemne. Trzeba zatem bacznie obserwować swoją skórę, szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się grupie ryzyka. A to dlatego, że rozstępy właściwie nie dają żadnych wyraźnych objawów.

Czerwone rozstępy najłatwiej zwalczyć, ponieważ są świeże. Co więcej koszty redukcji takich prążków nie będą zbyt wysokie. A to dlatego, że do ich likwidacji wystarczą najczęściej dobre kosmetyki na rozstępy (tu ukłon w stronę kremu Revitol Stretch Mark, który zdaje egzamin w 100%). Warto sięgać po takie specyfiki, które mają odpowiedni skład. Chodzi mi przede wszystkim o substancje odpowiadające za stymulację syntezy elastyny i kolagenu (np. glikoproteiny, silanole, wyciąg z wąkorotki azjatyckiej). Ogromne znaczenie mają także witaminy (witamina E, witamina C, witamina H) oraz ekstrakty z egzotycznych ziół (np. Siegesbeckia orientalis) czy minerały (np. cynk).

Warto także wiedzieć, że skuteczność kremów na rozstępy uzależniona jest nie tylko od odpowiedniego składu, choć ma on ogromne znaczenie, ale również od naszych działań. Jeśli specyfik nakładany jest sporadycznie – raz na kilka tygodni – nie ma co liczyć na efekty. Rozstępy szybciej przejdą w fazę bliznowacenia aniżeli całkowicie znikną. Dlatego ważne jest, by aplikować preparaty codziennie – nawet kilka razy dziennie.

Jak zwalczyć białe rozstępy na plecach?

Wcale nie dziwi mnie to, że rozstępy, które pojawiają się na plecach najczęściej znajdują się już w fazie bliznowacenia. Większość z nas nie ma bowiem zwyczaju dokładnego przyglądania się swoim plecom, bo to mogłoby niejako podchodzić pod „narcyzm”. Niemniej jednak warto to robić, gdy jesteśmy w grupie ryzyka.

Ale wracając do tematu – jakie są sposoby na to, by pozbyć się białych rozstępów, i czy ich redukcja jest w ogóle możliwa?

Na początku od razu zaznaczę, że likwidacja białych rozstępów jest trudna. W większości przypadków bowiem kosmetyki na rozstępy nie działają. A pomocne są głównie zabiegi i to jeszcze te, które przeprowadza się w gabinetach dermatologii estetycznej.

Na białe rozstępy polecany jest  zabieg dermabrazji laserowej – wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu wykorzystywany jest laser, który powoduje odparowanie uszkodzonych tkanek, pozostawiając w stanie nienaruszonym żywe warstwy skóry. By ujrzeć zadowalające efekty, czasami wystarczy jeden zabieg, gdy rozstępy nie są zbyt głębokie. Niestety dermabrazja laserowa, choć jest skuteczna, nie jest dostępna dla wszystkich ze względu na koszty (cena zabiegu może wynieść nawet 5000 złotych).

Tańsze są peelingi wykorzystujące kwas trójchlorooctowy (TCA). Jeśli do zabiegu zostanie użyty kwas o wysokim stężeniu, wówczas – gdy rozstępy nie są dość głębokie – można pozbyć się prążków już po jednorazowym zabiegu. Jeśli jednak defekt jest poważniejszy, wówczas trzeba poddać się kilku seansom. Koszt jednego zabiegu waha się w granicach 400-800 złotych.

Podsumowanie

Ponieważ jestem zwolenniczką „ciała bez skazy”, uważam że rozstępy na plecach warto usunąć. A jeszcze najlepiej, jeśli zdecydujemy się na zapobiegnięcie pojawienia się ich. Wystarczy dużo wcześniej sięgnąć po kosmetyki na rozstępy i systematycznie je stosować. Efekty mogą być zaskakujące, a my nigdy nie zauważymy, by na plecach pojawił się choćby jeden prążek.

One Response to “Rozstępy na plecach – czy warto je usuwać?”

  1. Rozstępy na plecach | Moda na zimę 2012 said:

    Lis 16, 11 at 10:12

    […] Wszyscy mężczyźni, którzy chcieliby pozbyć się tego defektu, powinni wiedzieć skąd rozstępy na plecach się biorą, i w jaki sposób można je […]