Skuteczność kwasu glikolowego w walce z rozstępami

Jako że rozstępy są nieestetyczną przypadłością skórną, osoby które borykają się z tym problemem, nieustannie poszukują sposobów, by wreszcie się ich pozbyć. Możliwości jest wiele, ale – z własnego doświadczenia wiem – że nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Poza kremami, sporą popularnością cieszą się niektóre zabiegi kosmetyczne. Jednym ze sposobów zwalczania rozstępów w gabinetach jest kwas glikolowy, a dokładniej mówiąc – peeling z kwasem glikolowym. Czy jest to skuteczny sposób walki z rozstępami?

Zastosowanie kwasu glikolowego w kosmetyce

Warto wiedzieć, że kwas glikolowy w kosmetyce wcale nie jest nowością. Okazuje się, że jako środek kosmetyczno-leczniczy został wprowadzony już ponad 25 lat temu. Jako że wykazuje silne działanie złuszczające, najczęściej można go znaleźć w takich specyfikach, których celem jest złuszczanie martwych komórek naskórka i wygładzenie skóry.

Jak działa kwas glikolowy?

Warto wiedzieć, że działanie kwasu glikolowego w dużej mierze uzależnione jest od zastosowanego stężenia. Logiczne jest bowiem to, że im wyższe stężenie kwasu, tym silniejsze działanie ma ta substancja. W zależności od zastosowania określonej mocy kwasu, stosując kwas glikolowy można uzyskać efekt głębokiego nawilżenia skóry, złuszczenia, pobudzenia procesów komórkowe odnowy i syntezy włókien białkowych.

Trzeba mieć świadomość, że kwas glikolowy, którego stężenie przekracza 20%, odpowiada za głęboką penetrację skóry właściwej. W ten sposób dochodzi do wiązania wody w organizmie, poprzez stymulowanie produkcji glikozaminoglikanów. Wysokie stężenia kwasu glikolowego przyczyniają się też do pobudzenia pracy fibroblastów, w efekcie czego dochodzi do produkowania kolagenu i elastyny.

Jeśli chcemy zlikwidować rozstępy, wówczas musimy sięgnąć po kwas glikolowy o stężeniu 50-70%. Takiego kwasu nie znajdziemy w żadnych kremach dostępnych w aptekach. Koniecznością jest poddanie się zabiegowi przeprowadzanemu w gabinetach dermatologii estetycznej.

Zabieg na rozstępy w kwasem glikolowym

Jako że kwas glikolowy o wysokim stężeniu przyczynia się do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny oraz odpowiada za pobudzenie procesów odnowy komórkowej, może być skuteczną bronią w walce z nieestetycznymi prążkami.

Zabieg na rozstępy z wykorzystywaniem kwasu glikolowego przeprowadza się bez żadnego znieczulenia. Nie jest to bowiem bardzo inwazyjna kuracja. Aczkolwiek należy liczyć się z możliwością pojawienia się pewnego dyskomfortu.

Kwas glikolowy nakłada się na miejsca objęte rozstępami. W zależności od rozległości powierzchni, proces aplikowania nie jest dłuższy niż kilka minut. Specyfik pozostawia się na skórze na około 3-4 minuty. Po tym czasie kosmetyczka neutralizuje kwas. Na tym zabieg z wykorzystaniem kwasu glikolowego się kończy.

Po zabiegu, przez kilka – kilkanaście kolejnych dni skóra ulega silnemu złuszczeniu. Dlatego też warto miejsca te smarować dobrymi kremami o działaniu nawilżającym.

Efekty działania kwasu glikolowego

Zabieg z wykorzystaniem kwasu glikolowego może okazać się skuteczną kuracją. Trzeba jednak mieć świadomość, że jej efektywność zależy od kilku czynników.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że najlepsze rezultaty można osiągnąć poddając się zabiegowi systematycznie. Jednorazowy seans zwykle na niewiele się zda, no chyba że nie mamy jeszcze prążków, a chcemy im zapobiec. Jeżeli jednak rozstępy są czerwone, wówczas koniecznością jest kilkakrotne poddanie się kuracji. Zaleca się wykonanie nawet 6-7 powtórzeń w regularnych odstępach czasu.

Warto wiedzieć, że na skuteczność kwasu glikolowego wpływa również głębokość rozstępów oraz to, w jakiej fazie się znajdują. Jeśli prążki nie są zbyt głębokie, wówczas istnieje szansa, że nieestetyczne pasma znikną dużo szybciej. Podobnie jest wtedy, gdy mamy do czynienia z czerwonymi rozstępami – w fazie zapalnej. Na likwidację białych rozstępów trzeba poświęcić znacznie więcej czasu.

Gdy decydujesz się na kwas glikolowy

Jeśli decydujesz się na zabieg z wykorzystaniem kwasu glikolowego, musisz pamiętać by zachować pewne środki ostrożności. Chodzi przede wszystkim o to, by po zabiegu unikać ekspozycji na słońce. Warto bowiem wiedzieć, że skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i czuła na działanie promieni słonecznych. Nieochroniona jest bardziej podatna na powstawanie nieestetycznych przebarwień. Dlatego też na zabieg z wykorzystaniem kwasu glikolowego należy zdecydować się jesienią bądź zimą. Wiosną i latem też można, jednak koniecznością jest ochrona skóry poprzez zastosowanie specyfików z filtrem SPF powyżej 50.

4 komentarze to “Skuteczność kwasu glikolowego w walce z rozstępami”

 1. Kwas glikolowy na rozstępy | Ciekawe strony internetowe said:

  Gru 07, 11 at 09:04

  […] nadają się różne metody, ale jedną z lepszych jest zastosowanie zabiegów. Jak się okazuje kwas glikolowy na rozstępy jest w wielu przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem. Chętnie z takiej metody korzystają […]

 2. Kwas glikolowy na rozstępy | Moda na zimę 2012 said:

  Gru 07, 11 at 13:37

  […] redukujących nieestetyczne prążki są peelingi. Jak się okazuje systematycznie przeprowadzany kwas glikolowy na rozstępy może faktycznie przyczynić się do uzyskania dobrych efektów […]

 3. Rozstępy» Blog Archive » 4 sposoby na rozstępy said:

  Gru 28, 11 at 11:05

  […] walce z rozstępami pomóc może zabieg wykorzystujący kwas glikolowy. Jest to kuracja, dzięki której następuje silne złuszczenie naskórka. „Siła” złuszczenia […]

 4. Usuwanie Rozstępów » Przybieranie na wadze a rozstępy said:

  Sty 26, 12 at 06:18

  […] wiedzieć, że peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu glikolowego polecany jest przede wszystkim do walki z czerwonymi rozstępami. Dzięki peelingowi z kwasem […]