Rozstępy po porodzie – jak z nimi walczyć?

ciążaRozstępy – jako że są nieestetyczną przypadłością skóry – każdy z nas próbuje zwalczyć. Udaje się to z lepszym bądź gorszym skutkiem. Choć na powstawanie nieestetycznych prążków narażony jest właściwie każdy, to przede wszystkim kobiety będące w ciąży zastanawiają się, w jaki sposób będą mogły pokonać rozstępy po porodzie. Czy będzie to w ogóle możliwe?

Skąd rozstępy w ciąży?

Pytanie o to, skąd się biorą rozstępy w ciąży może być pytaniem retorycznym. Bowiem większość pań zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest powód ich powstawanie. Chodzi o nadmierne rozciąganie się skóry – szczególnie skóry brzucha. I to właśnie tam najczęściej pojawiają się nieestetyczne prążki. Jednak nie tylko. Okazuje się, że kobiety z małym biustem – z racji tego że przybywa im pokarmu – mogą nabawić się rozstępów na piersiach. A jeśli panie nie kontrolują swojej masy ciała, rozstępy mogą pojawić się także na pośladkach czy biodrach.

Winą za powstawanie prążków obarcza się kortyzol – hormon stresu. To on osłabia włókna białkowe, które – gdy dochodzi do nadmiernego rozciągania się skóry – zrywają się. W efekcie skóra „rozstępuje się”, co objawia się powstawaniem prążków.

Jak pokonać rozstępy?

Nie da się ukryć, że na prążki najlepszą metodą jest zapobieganie rozstępom. Niestety nie wszystkim kobietom się to udaje, inne o walce z nieestetycznym defektem przypominają sobie wtedy, gdy prążki już się pojawią. Zaś u niektórych pań rozstępy powstają tuż przed porodem, a wówczas nie mają głowy do tego, by problem zlikwidować. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak to, by usuwanie rozstępów odłożyć po porodzie. Trzeba jednak mieć świadomość, że im dłużej będziemy zwlekać, tym szanse na to że nieestetyczne rozstępy znikną każdego dnia maleją. Dlatego też walkę z defektem należy rozpocząć jak najszybciej.

Domowe sposoby na rozstępy

W walce z rozstępami można sprawdzić skuteczność domowych sposobów. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszystkie przyniosą oczekiwane efekty. A to dlatego, że takie całkowicie naturalne sposoby walki z rozstępami najlepiej sprawdzają się w przypadku akcji zapobiegania prążkom bądź czerwonych pasm.

Wśród domowych metod walki z nieestetycznymi rozstępami polecany jest peeling kawowy, masło kakaowe, sok z cytryny.

Kiedy kremy na rozstępy?

Do likwidacji rozstępów kobiety wybierają najczęściej kremy. Dlaczego – odpowiedź jest prosta. To bowiem najprostszy sposób na pozbycie się nieestetycznych prążków. Otrzymujemy gotowy produkt, którym należy smarować skórę w miejscu pojawienia się wrzecionowatych pasm.

Trzeba mieć jednak świadomość, że kremy na rozstępy sprawdzą się wyłącznie w przypadku świeżych prążków, czyli pasm w fazie zapalnej. Niestety, zabierając się za walkę z rozstępami po porodzie, zwykle defekt przechodzi już w fazę zabliźniania. Kremy nie zawsze będą więc skuteczne. Nie oznacza to jednak, że należy z nich całkowicie rezygnować. Nadal mogą stanowić formę kuracji wspomagającej.

Ale jeśli rozstępy pojawiły się pod koniec ciąży, wówczas należy jak najszybciej sięgnąć po sprawdzone i skuteczne specyfiki kosmetyczne. Trzeba jednak pamiętać, by zawierały one te substancje, które są dozwolone dla kobiet ciężarnych. Jeśli nie mamy pewności czy dany preparat jest bezpieczny, warto zapytać o to lekarza bądź farmaceutę.

Kiedy zabiegi na rozstępy?

Zredukować rozstępy można poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów kosmetycznych i tych przeprowadzanych w gabinetach dermatologii estetycznej. Trzeba mieć jednak świadomość, że by móc z nich skorzystać, kobiety powinny być po porodzie, a jeszcze lepiej – po okresie karmienia piersią.

Spośród polecanych zabiegów na prążki, warto wymienić mezoterapię igłową. Jest to kuracja, która przyczynia się do wzmocnienia skóry poprzez stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny. Zabieg ten jest związany z dyskomfortem, ponieważ kuracja polega na iniekcjach w miejsca z rozstępami. Niemniej jednak, gdy jesteśmy szczególnie wrażliwe, można poprosić o znieczulenie.

Trzeba jednak wiedzieć, że mezoterapia sprawdzi się najbardziej w przypadku likwidacji czerwonych prążków lub w przypadku akcji profilaktycznej. Jeśli chcemy skutecznie zlikwidować białe rozstępy, trzeba poddać się bardziej inwazyjnym i kosztownym zabiegom. Polecane jest przede wszystkim laserowe usuwanie rozstępów.

Podsumowanie

Walka z nieestetycznymi prążkami po porodzie może być skuteczna, aczkolwiek bardzo często trzeba poświęcić na nią dużo czasu. Niemniej jednak nie należy się zniechęcać, bowiem tylko wytrwałość i systematyczność może nas zbliżyć do sukcesu.

Warto także pamiętać, że walkę z rozstępami może wspomóc aktywność fizyczna (choć w przypadku kobiet w ciąży nie zawsze jest ona możliwa), dzięki której skóra staje się jeszcze bardziej elastyczna, a więc bardziej odporna na powstawanie prążków. Ważne jest również, by kontrolować swoją masę ciała. Zbyt gwałtowne jej przyrostu – w krótkim czasie – na pewno zaowocują rozstępami – już na początku ciąży.

One Response to “Rozstępy po porodzie – jak z nimi walczyć?”

  1. Rozstępy po porodzie – jak z nimi walczyć? | Ciekawe strony internetowe said:

    Gru 19, 11 at 09:10

    […] jednak bez efektów. I to niezależnie od tego czy są to świeże , czy nieco starsze prążki. A rozstępy po porodzie – jak z nimi walczyć? Zapytają liczne panie. Owszem można a nawet trzeba podjąć wszelkie […]