Rozstępy u młodzieży – sposoby zapobiegania i leczenia

Z rozstępami zmaga się wiele osób. Do szerokiego grona zalicza się również młodzież. Powstawanie prążków u nich nie jest jednak czymś wyjątkowym. Trzeba pamiętać, że młodzi – ze względu na zawirowania hormonalne związane z okresem dojrzewania i szybkim wzrostem – także narażeni są na powstawanie prążków. Jednak nikt nie jest na nie skazany. Tak samo jak nie jest powiedziany, że każdy nastolatek czy nastolatka musi z rozstępami się zetknąć. Nie wiesz, co zrobić, by nie dopuścić do rozstępowania się skóry? A może chcesz wiedzieć, w jaki sposób zlikwidować istniejące już prążki? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy – jak już pewnie wiadomo – są efektem „rozstępowania się skóry”. Ma to miejsce wtedy, gdy włókna białkowe – kolagen i elastyna – są osłabione i nie mogą zapewnić skórze odpowiedniej wytrzymałości na gwałtowne rozciąganie. To osłabienie związane jest między innymi z zawirowaniami hormonalnymi, które szczególnie w okresie dojrzewania się ujawniają. Chodzi głównie o kortyzol – hormon stresu – który nie ma pozytywnego wpływu na fibroblasty i produkowane przez nie włókna białkowe. Dlatego też, gdy tylko dojdzie do nadmiernego i szybkiego rozciągania się skóry, zamiast działanie to „przetrzymać”, skóra rozstępuje się, dają efekt w postaci nieestetycznych prążków.

Powstawaniu rozstępów sprzyja również genetyka. Jeśli w bliskiej rodzinie pojawiły się przypadki rozstępów, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że i ciebie problem ten nie ominie. Inną kwestią jest tzw. zespół Marfana – schorzenie dziedziczne, dotykające młodych chłopców, efektem której są właśnie nieestetyczne prążki.

Na powstawanie rozstępów mają jednak nie tylko wpływ zawirowania hormonalne czy czynniki genetyczne, ale również styl życia. Szybki przyrost masy ciała bądź wręcz przeciwnie – szybka utrata masy ciała – prowadzące do zmniejszenia elastyczności skóry, także mogą prowadzić do pojawienia się nieestetycznych prążków.

Jak zapobiec pojawieniu się rozstępów?

Przeraża Was wizja skóry oszpeconej mało estetycznymi prążkami? Warto jak najszybciej zadbać o siebie, by uniknąć kłopotów. Im szybciej, tym lepiej, bowiem wystarczy chwila nieuwagi, a rozstępy mogą się pojawić.

By zapobiec rozstępom, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o to, by skora była dostatecznie elastyczna i sprężysta. W tym celu należy postawić przede wszystkim na aktywność fizyczną. Ruch usprawnia krążenie oraz sprawia, że skóra jest jędrna, a więc mniej narażona na powstawanie prążków. Ćwiczyć można wszystko, pamiętając, by trening odbywał się systematycznie – najlepiej trzy razy w tygodniu. W zapobieganiu rozstępom liczy się również odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto sięgnąć po kosmetyki, których skład opiera się na substancjach stymulujących produkcję kolagenu i elastyny. W ten sposób wzmocnimy skórę i ochronimy włókna przed zrywaniem.

W zapobieganiu rozstępom liczy się również odpowiednia dieta. Dobrze zbilansowane posiłki, które zawierają mnóstwo cennych dla skóry witamin i minerałów. Warto pamiętać o dobroczynnych właściwościach witaminy E, witaminy A czy cynku. Trzeba także kontrolować swoją masę ciała, by nie doprowadzać do gwałtownych wahań wagi. Wówczas zwiększamy ryzyko pojawienia się nieestetycznych prążków.

Jak zmniejszyć widoczność rozstępów?

Wśród młodych osób pojawia się znaczna grupa młodzieży, której nie udało się ustrzec przed pojawieniem się rozstępów. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ istnieje co najmniej kilka sposobów, by zmniejszyć widoczność istniejących prążków. Musicie jednak pamiętać, że ich skuteczność w dużej mierze uzależniona jest od stopnia zaawansowania rozstępów.

Na czerwone rozstępy

Prążki znajdujące się w fazie zapalnej, co objawia się występowaniem ciemnych pasm, to najlepszy moment na zamaskowanie ich widoczności. Wystarczy zastosować dobre kosmetyki zawierające odpowiednie substancje. Chodzi przede wszystkim o składniki, które będą silnie regenerowały skórę, a jednocześnie będą pobudzały syntezę włókien białkowych. Trzeba pamiętać, by takie specyfiki stosować regularnie – nawet kilka razy dziennie. W ten sposób zwiększymy skuteczność preparatów.

W likwidacji czerwonych rozstępów pomóc mogą także właściwie bezinwazyjne zabiegi kosmetyczne. Mikrodermabrazja, mezoterapia bezigłowa, peeling z kwasem glikolowym – to tylko kilka możliwości pozwalających na redukcję widoczności czerwonych prążków. Decydując się na zabiegi, trzeba pamiętać, że ograniczenie się do jednego seansu jest błędem. Takie działania nie przyniosą widocznych efektów. By ujrzeć zadowalające rezultaty pozwalające na znaczną redukcję widoczności rozstępów, trzeba zdecydować się na całą serię – uwzględniając nawet 10 seansów.

Na białe rozstępy

Z białymi rozstępami zwykle bywa znacznie trudniej. Są to bowiem prążki znajdujące się w fazie zabliźniania. Zwykle kosmetyki na rozstępy na niewiele się zdają, jednakże nie należy z nich całkowicie rezygnować. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na skuteczność zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Większość zabiegów jest jednak dość kosztowna, aczkolwiek można znaleźć i takie kuracje, które nie obciążają budżetu. Dobrą opcją może być między innymi peeling z kwasem trójchlorooctowym (TCA). Zastosowanie kwasu o wyższym stężeniu jest w stanie zredukować do minimum widoczność nieestetycznych prążków.